Pozostałe

Obniżka podatku od wydobycia miedzi i srebra

Nowelizacja przepisów obniża o 15% stawki podatku od wydobycia miedzi i srebra poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od ich wydobycia. Bez zmian pozostaną maksymalne i minimalne stawki podatku. Największym płatnikiem tego podatku jest KGHM Polska Miedź.

Co przewiduje ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin? 

Ustawa wprowadza zmiany, polegające na obniżeniu stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od wydobycia miedzi i od wydobycia srebra.

Nowelizacja przewiduje zmianę przepisów art. 7 ust. 2 - 5 ustawy z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Jeśli cena miedzi, zaktualizowana obwieszczeniem ministra finansów, wydanym na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, przekracza 15 000 zł za tonę, współczynnik ten wynosi: 0,85. W przypadku, gdy cena ta jest niższa niż 15 000 zł za tonę, współczynnik jest równy 0,374. W odniesieniu do podatku od wydobycia srebra, jeśli cena wskazana w obwieszczeniu ministra finansów, przekracza równowartość 1 200 zł za kilogram, współczynnik – tak jak w przypadku wydobycia miedzi – wynosi 0,85. W sytuacji, gdy cena ta, nie  przewyższa 1 200 zł za kilogram – współczynnik został obniżony do 0,638.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.10.2018

  Co nowego w „podatku miedziowym”?

  W rządowym projekcie nowelizacji ustawy zawarto rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej.

 • 25.3.2019

  NSA o podatku od nieruchomości

  Właściciele działki dostali nakaz zapłaty kilkadziesięciu tysięcy zł podatku od nieruchomości, bo na ich ziemi działa kopalnia węgla brunatnego, chociaż to nie oni czerpią korzyści z (...)

 • 19.9.2019

  Obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych od października

  Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych (...)

 • 27.12.2017

  Czym kończy się kontrola celno-skarbowa?

  W różnych przypadkach kontrola celno-skarbowa może zakończyć się protokołem, wynikiem kontroli albo adnotacją. Kontrolowany ma w związku z tym różne uprawnienia. 

 • 11.4.2019

  Zasady rozliczania i płacenia podatku od przychodów z budynków

  Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczą pozycji 213 i 214 formularza CIT-8(26) składanego za 2018 r. Kiedy można żądać zwrotu minimalnego podatku dochodowego?