Obszary o największym popycie na Internet i telefon

W dniu 12 lutego 2009 r. na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej zostały udostępnione wstępne mapy popytu (zwane także mapami białych plam, mapami zasięgu) dla dwóch usług, tj.:

1) usługi telefonii stacjonarnej oraz

2) usługi stacjonarnego szerokopasmowego Internetu.  

Mapy uwzględniają informacje zgłaszane przez:

  • użytkowników/potencjalnych użytkowników tych usług w zakresie zapotrzebowania na dane usługi,

  • przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne na temat liczby abonentów poszczególnych usług na danym obszarze (województwo/powiat/gmina).

Jednym z najważniejszych celów tych map jest zidentyfikowanie miejsc, gdzie istnieje faktyczne zapotrzebowanie na te usługi, ale z różnych przyczyn są one niedostępne dla użytkowników.

Mapy mają pomóc wszystkim chętnym w uzyskaniu szczegółowych informacji o istniejących na obszarze ich zamieszkania możliwościach w zakresie dostępu do telefonii stacjonarnej i do stacjonarnego szerokopasmowego Internetu (przede wszystkim o operatorach już działających na tych obszarach), jak również mają posłużyć samym operatorom telekomunikacyjnym do rozpoznania poziomu popytu na te usługi i podjęcia procesów inwestycyjnych na obszarach, gdzie ten popyt jest zgłaszany.  

W załączeniu prezentowane jest zestawienie obszarów o największym popycie na usługi stacjonarnego szerokopasmowego Internetu i telefonii stacjonarnej w odniesieniu do liczby gospodarstw domowych. Zestawienie sporządzone zostało na podstawie danych zawartych na mapach (według stanu na dzień 20 marca 2009 r.) i obejmuje odpowiednio:

- dla usługi stacjonarnego szerokopasmowego Internetu - 4 województwa (w podziale na poszczególne powiaty, gminy, a w ramach gmin - miejscowości i w miarę posiadanych danych - także ulice, numery domu, itp.):

1) świętokrzyskie - 3420 zgłoszeń

2) mazowieckie - 1809 zgłoszeń

3) pomorskie - 747 zgłoszeń

4) lubuskie - 353 zgłoszenia

- dla usługi telefonii stacjonarnej - 2 województwa (w podziale na poszczególne powiaty, gminy, a w ramach gmin - miejscowości i w miarę posiadanych danych - także ulice, numery domu, itp.):

1) świętokrzyskie - 1487 zgłoszeń

2) mazowieckie - 767 zgłoszeń.  

Prezentując zestawienie obszarów o największym popycie na ww. usługi, Prezes UKE zwraca się do przedsiębiorców telekomunikacyjnych z prośbą o wzięcie pod uwagę m.in. tych obszarów przy podejmowaniu w najbliższym czasie decyzji dotyczących przyłączenia nowych abonentów usługi stacjonarnego szerokopasmowego Internetu i telefonii stacjonarnej.

Jednocześnie, Prezes UKE pragnie zwrócić uwagę, iż prezentowane zestawienie jest tylko częścią informacji z całego kraju o popycie na te usługi - całość danych w tym zakresie jest dostępna na mapach zamieszczonych pod adresem: http://www.mapa.uke.gov.pl/. Dwa województwa zostały wybrane jako pierwsze z uwagi na ilość danych i swoją aktywność.

Dodać należy także, iż deklarowany przez klientów popyt nie może zostać uznany za pełny. Nie wszyscy bowiem użytkownicy/potencjalni użytkownicy usług posiadają wiedzą o mapach, a co za tym idzie, nie wszyscy skorzystali z możliwości zgłoszenia zapotrzebowania na usługi. Informacje prezentowane na mapach mają charakter wyłącznie ilustracyjny/orientacyjny.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika