Obywatele o przyszłości Europy
11 maja w Brukseli odbył się Szczyt Obywatelski, podczas którego 150 obywateli z krajów członkowskich spotkało się z przedstawicielami instytucji unijnych. Pod dyskusję poddali najważniejsze, ich zdaniem, wyzwania stojące przed UE. Wśród głównych postulatów znalazła się m.in. potrzeba kompleksowych działań stymulujących gospodarkę europejską, zaostrzenie kontroli rynków finansowych oraz poświęcanie więcej miejsca kwestii równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.
Szczyt Obywatelski był zwieńczeniem pierwszego etapu Europejskich Debat Obywateli 2009, w których wzięło udział około 250 000 użytkowników internetu oraz 1600 osób reprezentujących wszystkie grupy społeczne i zawodowe w 27 państwach członkowskich. Podczas Szczytu naprzeciw obywateli zasiedli politycy, reprezentujący instytucje UE, wśród nich komisarz ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikacji społecznej, Margot Wallström, by w ramach wspólnej debaty omówić szereg propozycji dotyczących sposobów zmagania się z problemami gospodarczymi i społecznymi w Europie.
Delegaci zwrócili przede wszystkim uwagę na potrzebę kompleksowych działań mających ożywić gospodarkę europejską, konieczność ściślejszej kontroli rynków finansowych, zwiększenie wydatków na badania i innowacje oraz zwiększenie inwestycji na pozyskiwanie energii przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju. Poruszono także kwestię walki z ubóstwem, propagowania niezbędnej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz intensywniejszych działań w zakresie kształcenia. Przedstawione propozycje inicjatyw były wynikiem 27 debat obywatelskich, przeprowadzonych w poszczególnych krajach członkowskich. Ich celem było wyłonienie 15 najpopularniejszych pomysłów radzenia sobie z problemami gospodarczo-społecznymi w Unii Europejskiej.
Udział obywateli w rządzeniu jest niezbędnym narzędziem demokracji - mówiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallström. - Szczyt Obywatelski dowiódł, że faktycznie możemy zbliżyć do siebie UE i jej obywateli. Wszyscy, niezależnie od wykształcenia, zawodu czy pochodzenia społecznego, mogą przyczynić się do tworzenia lepszej polityki w Europie, w której decydenci w większym stopniu będą odpowiedzialni przed obywatelami za swoje działania.
Debata - wnioski - praktyka
Europejskie Debaty Obywateli 2009, organizowane w ramach programu „Debata o Europie", nawiązują do podobnej inicjatywy Komisji Europejskiej z 2007 r.
, dzięki której powstał nowy model partycypacji obywatelskiej. Był to pierwszy tego rodzaju ogólnoeuropejski projekt uwzględniający udział obywateli 27 krajów unijnych w debacie nad przyszłością Europy. Dzięki możliwości uczestnictwa w Debatach 2009 również przez internet udział w nich wzięło znacznie więcej obywateli UE niż w 2007 r. Od grudnia 2008 r. krajowe strony internetowe działające we wszystkich państwach członkowskich odwiedziło ok. 250 000 osób.Celem drugiego etapu Europejskich Debat Obywateli będzie promowanie wniosków z Debat 2009 oraz dyskusja na temat proponowanych działań z szerszymi kręgami publicznymi. Ważnym elementem będzie również włączenie do debaty posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w czerwcowych wyborach. Nastąpi to w ramach serii imprez regionalnych, które odbędą się w pięciu krajach UE od września do grudnia 2009 r.
Więcej informacji na temat szczytu:
http://ecc.european-citizens-consultations.eu/74.0.html
Źródło: Komisja Europejska - Unia Europejska w Polsce - http://ec.europa.eu/polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?