Od przyszłego roku więcej punktów informacyjnych Europe Direct

Do 29 września można składać wnioski o dotacje na prowadzenie punktu informacyjnego Europe Direct. Polsce przyznano na ten cel 625 tys. euro - poinformowało w środę (30 lipca br.) Przedstawicielstwo KE w Polsce.

O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty sektora publicznego (np. jednostki samorządu terytorialnego, państwowe szkoły wyższe) lub prywatnego, wykonujące zadania publiczne (np. organizacje pozarządowe), które spełnią wymogi określone w zaproszeniu do składania wniosków o dotację, umieszczonym na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Przedstawicielstwo zapowiada, że oceny zgłoszonych do niego wniosków będą opublikowane w drugiej połowie listopada, żeby istniejące ośrodki nie musiały przerywać działalności, a nowe mogły ją rozpocząć już w styczniu przyszłego roku.

Porady prawne

Mandat utworzonej w 2005 roku sieci dobiega w tym roku końca, jednak decyzją Komisji Europejskiej z 29 lipca jej działalność przedłużono do roku 2012.

"Dotyczy to zarówno już istniejących punktów Europe Direct, jak i podmiotów, które dopiero planują uruchomienie ośrodka informacyjnego, co powinno pozwolić na poprawę zasięgu geograficznego sieci" - podkreśliło Przedstawicielstwo w komunikacie przesłanym PAP.

Sieć Europe Direct jest jednym z podstawowych narzędzi komunikowania się KE z obywatelami na poziomie lokalnym i regionalnym, która służy również zachęcaniu ich do udziału w debacie na temat wspólnej Europy.

"Czy orkiestra dęta może dostać unijne wsparcie?", "Czy wyjeżdżając do innego kraju UE trzeba jeszcze zabierać ze sobą paszport?, "Jak zdobyć staż w Komisji Europejskiej?", to przykłady pytań, na jakie często odpowiadają pracownicy punktów informacyjnych. Zwykle można tam ponadto skorzystać z komputera z dostępem do internetu i zaopatrzyć się w publikacje dotyczące Wspólnoty. Punkty Europe Direct organizują także debaty, szkolenia, konkursy i lekcje europejskie dla młodzieży.

Dotacje na prowadzenie punktów, w których każdy może zasięgnąć informacji lub porady na temat UE, będą przyznawać Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w krajach członkowskich. Każdy chętny do prowadzenia takiego punktu będzie się mógł ubiegać o dotację w kwocie od 12 do 25 tys. euro rocznie, przy czym wartość dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć połowy tzw. kosztów kwalifikowalnych.

W zamian za dotację, korzystająca z niej instytucja jest zobowiązana do prowadzenia ośrodka informacyjnego, dostępnego dla zainteresowanych przez co najmniej 20 godzin w tygodniu. Ponadto, instytucja prowadząca punkt informacyjny może - stosownie do potrzeb środowiska, w którym działa, i własnych możliwości - organizować imprezy, prowadzić stronę internetową, wydawać elektroniczny newsletter, drukować publikacje lub produkować materiały audiowizualne.

Na sieć informacyjną Europe Direct składa się obecnie około 470 ośrodków w 27 państwach członkowskich. Najwięcej jest ich w Niemczech (52), a najmniej - na Malcie (1).

W Polsce działa ich 19 (w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Legnicy, Lublinie, Miliczu, Olsztynie, Ostrołęce, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Poznaniu, Słupsku, Wrocławiu, &Zamościu i Zielonej Górze).

źródło: EuroPAP, z www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika