Okres przydatności do spożycia nie zawsze wystarczy

Co po otwarciu opakowania?

Na rynku są produkty, które po otwarciu opakowania zachowują przydatność do spożycia przez okres krótszy niż wynikający ze wskazanego w oznakowaniu terminu przydatności do spożycia. Dotyczy to najczęściej żywności, której opakowanie zapewnia specjalną atmosferę ochronną poprzez zastosowanie przez producenta odpowiedniej mieszaniny gazów.

Obowiązujące przepisy chronią konsumentów również w takich sytuacjach nakazując, w stosownych przypadkach, podanie warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania w celu umożliwienia odpowiedniego przechowywania lub użycia żywności po otwarciu opakowania.

Porady prawne

Wyrok NSA

W wyroku wydanym w dniu 3 listopada 2022 r., sygn. akt: II GSK 906/19, Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał ewentualne wątpliwości co do obowiązku podawania warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania w przypadku wyrobów mięsnych (kiełbasa), podzielając w pełni stanowisko organów IJHARS.

Sąd uznał, że nie trzeba badań laboratoryjnych, analiz, badań konsumenckich czy opinii ekspertów, lecz wiedzy nawet niewyedukowanego konsumenta, że trwałość produktów mięsnych zarówno świeżych, jak i wyjętych ze szczelnych opakowań jest znacznie krótsza niż 45 dni, wynikające ze wskazanego w oznakowaniu terminu przydatności do spożycia, szczególnie gdy opakowanie zawiera ilość większą niż możliwa do jednorazowego spożycia.

Nie można oczekiwać od konsumenta szczegółowej wiedzy, czy trwałość takich produktów po otwarciu opakowania wyniesie kilkanaście godzin czy kilka dni. 

Stąd też kiełbasa w opakowaniu zapewniającym atmosferę ochronną jest przykładem produktu, dla którego obok terminu przydatności do spożycia niezbędne jest wskazanie warunków przechowywania lub czasu na spożycie żywności po otwarciu opakowania.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika