Opłaty sądowe w sprawach cywilnych będą wyższe?

Za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku będzie trzeba zapłacić dwa razy więcej niż do tej pory, a sporządzenie uzasadnienia ma kosztować 50 zł. Takie są założenia projektu ministerstwa sprawiedliwości, które szykuje zmiany w systemie opłat sądowych.

We wtorek ministerstwo sprawiedliwości udostępniło nowy tekst założeń projektu o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Celem regulacji jest usprawnienie systemu płatności w sprawach cywilnych oraz skrócenie okresu rozpoznania spraw.

Zakłada ona zniesienie znaków sądowych w sądach powszechnych. Zdaniem ministerstwa są one zbyt obciążające dla administracji sądowej. Dodatkowo ma umożliwić wprowadzenie platformy elektronicznych płatności. Regulacja przewiduje także zmiany w wysokości opłat sądowych.

Wzrośnie m.in. opłata za wniosek o zmianę postanowienia w przedmiocie wykonywanej władzy rodzicielskiej z 40 zł do 100 zł. Natomiast za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku będzie trzeba zapłacić dwa razy więcej niż do tej pory, czyli 100 zł. Podwyżkę tej opłaty politycy argumentują zmianą sytuacji gospodarczej. Wzrosną także - prawie dwukrotnie - opłaty kancelaryjne.

Bez zmian pozostaną opłaty stałe od pozwu o ochronę dóbr osobistych oraz w sprawach o ustalenie ojcostwa, które wynoszą 600 zł. Takie same pozostaną także opłaty za wnioski w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - 30 zł.

Zlikwidowane zostaną koszty udzielenia przybicia, zatwierdzenie planu podziału, które do tej pory wynosiły 100 zł. Ministerstwo uzasadnia to zapisem w ustawie, który zakłada, że opłata powinna być pobierana od pisma, a nie od czynności.

Dodatkowo pojawią się nowe koszty. Za sporządzenie uzasadnienie będzie teraz trzeba zapłacić 50 zł. Ma to przeciwdziałać zbyt pochopnemu składaniu wniosków. Natomiast wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego będzie kosztować 40 zł.

W dalszym ciągu trwają pracę nad projektem. Założenia zostaną przedstawione Radzie Ministrów 24 września.

(AH)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY