Oświadczenia sposobem na kolejki w urzędach

Osoba starająca się o zasiłek nie będzie już musiała dołączać do wniosku zaświadczenia o dochodzie z urzędu skarbowego. Wystarczy, że swoje zarobki poda we własnoręcznie spisanym oświadczeniu.

Będzie to dotyczyło np. przyznawanych przez gminy świadczeń rodzinnych. Oświadczeniem potwierdzimy nie tylko wysokość dochodów. Sami napiszemy również ile osób liczy rodzina lub czy dzieci chodzą do szkoły.

Każde oświadczenie będzie musiało być opatrzone klauzulą: Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Zdanie to zastąpi pouczenie urzędnika, że za kłamstwa grozi odpowiedzialność karna. Pracownicy urzędów będą oczywiście weryfikować podane przez nas informacje. Kontrola będzie jednak wybiórcza i przeprowadzana w uzasadnionych przypadkach podejrzenia oświadczenia nieprawdy.

Porady prawne

Według kodeksu karnego (art. 233) osoba, która składa fałszywe oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Osoby, które np. postanowią wyłudzić państwową pomoc i zaniżą dochody, narażą się na oskarżenie o składanie fałszywych zeznań. Oprócz tego gdy oszustwo zostanie wykryte konieczne będzie zwrócenie nienależnie pobranych pieniędzy.

Takie zmiany zakłada projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, którym zajmie się jutro Rada Ministrów.

W dokumencie czytamy, że możliwość złożenia oświadczenia nie oznacza, że urzędy nie przyjmą już zaświadczeń. Jednak to od nas będzie zależało, którą formę wybierzemy.

Starając się o świadczenie rodzinne oświadczeniem potwierdzimy:

1) uczęszczanie dziecka do szkoły lub szkoły wyższej,

2) wysokość dochodu rodziny lub członków rodziny uzyskanego przez rodzinę lub członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,

3) wielkość gospodarstwa rolnego,

4) wysokość opłaty za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

5) okres, na jaki został udzielony przez pracodawcę urlop wychowawczy,

6) zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych,

7) niekorzystnie z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.

Ponadto projekt ustawy likwiduje około 220 zaświadczeń, które teraz utrudniają życie przedsiębiorcom i obywatelom.

Wśród licznych ułatwień zaproponowano np. zastąpienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS obowiązkiem podania jedynie numerów rejestrów, do których przedsiębiorca jest wpisany. Ponadto urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 roku ma zastąpić ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

Projekt ustawy znosi również obowiązek składania zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON oraz zaświadczenia o niekaralności.

Zmiana prawa umożliwi także składanie w urzędach kopii świadectw, dyplomów czy aktów stanu cywilnego. Będą one tak samo ważne jak ich oryginały lub urzędowo poświadczone odpisy.

Ministerstwo Gospodarki twierdzi, że wprowadzenie oświadczeń będzie wyrazem zaufania organów administracji do obywateli i przedsiębiorców. Wyeliminowanie wielu zaświadczeń skróci natomiast kolejki w urzędach i przyśpieszy ich działanie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika