Oświadczenie Hansa-Gerta Pötteringa o sytuacji na Bliskim Wschodzie
Otwierając pierwsze w tym roku posiedzenie Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Hans-Gert Pöttering w imieniu całej Izby wyraził "wielki żal i ubolewanie z powodu eskalacji konfliktu w Strefie Gazy". "Na Bliskim Wschodzie znowu umierają ludzie. Trudno się z tym pogodzić. Nie do przyjęcia jest, aby kontynuowana była przemoc, aby kontynuowane było cierpienie narodu" - mówił przewodniczący.
"Jak długo nakręcać się będzie spirala przemocy, kiedy zwycięży rozsadek?" - pytał przewodniczący Parlamentu Europejskiego i wzywał do natychmiastowego zaprzestania przemocy po obu stronach konfliktu. "Nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy Hamas atakuje miasta izraelskie rakietami. Nie możemy zapominać o tym, że to Hamas zerwał zawieszenie broni. Jednak jeśli chodzi o reakcję, to nie wolno zapominać o proporcjonalności środków. Wszyscy ludzie na Bliskim wschodzie mają taką samą godność. Państwo ma prawo się bronić ludność cywilną przed przemocą. Godność Palestyńczyków jest taka sama, jak godność Izraelczyków, Europejczyków, Amerykanów, wszystkich ludzi na ziemi" - powiedział przewodniczący.
Hans-Gert Pöttering podkreślił, że oprócz krótkoterminowych rozwiązań, EU powinna przyczynić się do trwałego rozwiązania tego konfliktu. "Nie ma rozwiązania wojskowego problemu bliskowschodniego, trzeba znaleźć rozwiązanie polityczne. Musimy wyciągnąć nauczkę z dotychczasowych porażek i znaleźć trwałe rozwiązanie polityczne. Parlament Europejski popiera propozycje i wymogi, które określiła Rada Ministrów UE i które zostały potwierdzone w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 8 stycznia, a która nie jest szanowana przez obie strony.
Przewodniczący podkreślił, że należy doprowadzić do zawieszenia broni i zorganizowania pomocy humanitarnej. "Kiedy organizacje humanitarne są zmuszone do przerwania swojej pracy, gdyż strony konfliktu nie gwarantują im zasady neutralności, to mamy do czynienia z naruszeniem prawa międzynarodowego" - powiedział Hans-Gert Pöttering.
Przewodniczący PE powiedział, że należy doprowadzić do intensyfikacji procesu pokojowego, a jedyną podstawą do trwałego rozwoju będzie utworzenie dwóch państw - Izraela i Palestyny - o pewnych i jasnych granicach. UE będzie działać na rzecz wznowienia dialogu pod patronatem Narodów Zjednoczonych. "Wspólnota międzynarodowa musi silniej zaangażować się w przywrócenie pokoju. Dotychczasowe zaangażowanie w duchu dialogu, ale i także w postaci pomocy finansowej, najwyraźniej nie było dość silne politycznie, bo pojawiła się logika eskalacji" - mówił Pöttering. "Musimy podjąć wszelkie wysiłki zmierzające do realizacji francusko-egipskiego planu zmierzającego do ustanowienia międzynarodowego mechanizmu zapewniających bezpieczeństwo granic" - stwierdził przewodniczący. "Wysłanie wojsk powinno być opatrzone silnym mandatem, trzeba zwiększyć presję polityczną. Nie wystarczą same deklaracje o gotowości do zawarcia pokoju. Potrzebne jest jego rzeczywiste zawarcie" - zakończył przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?