PE popiera prawo państw członkowskich do zawierania umów dwustronnych
Parlament poparł propozycję zmierzającą do umożliwienia państwom członkowskim zawieranie umów dwustronnych dotyczących kwestii sektorowych i obejmujących prawo właściwe dla zobowiązań umownych i pozaumownych oraz w zakresie spraw małżeńskich, odpowiedzialności rodzicielskiej i zobowiązań alimentacyjnych.
W obszarze sądownictwa cywilnego poza wspólnotowym dorobkiem prawnym wchodzą liczne umowy dwustronne, które państwa członkowskie zawarły z krajami trzecimi. Jeśli te umowy zawierają postanowienia niezgodne z Traktatem WE, państwa członkowskie zobowiązane są podjąć działania zmierzające do usunięcia niezgodności, a w razie potrzeby powinny rozwiązać umowy niezgodne z dorobkiem prawnym Wspólnoty.
Niezależnie od istniejących umów dwustronnych konieczne może być zawarcie nowych umów z krajami trzecimi, regulujących obszary sądownictwa cywilnego. Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał stwierdzenie, że Wspólnota otrzymała wyłączną kompetencję do zawierania umów międzynarodowych z krajami trzecimi w szczególności w zakresie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, w tym w sprawach małżeńskich oraz w sprawach związanych z odpowiedzialnością rodzicielską i zobowiązaniami alimentacyjnymi.
Komisja Europejska uznaje, że Wspólnota uzyskała wyłączną kompetencję zewnętrzną w zakresie negocjowania i zawierania wielu z omówionych powyżej umów dwustronnych. Nie wszyscy komentatorzy zgadzają się z poglądem przyjętym przez Trybunał, dlatego przyjmując sprawozdanie przygotowane przez posła Tadeusza ZWIEFKĘ (EPP-ED, PL) posłowie poparli projekt rozporządzenia, które ma na celu zwiększenie elastyczności państw członkowskich, którym narzucona interpretacja nie pozwala na zawieranie korzystnych dwustronnych i wewnątrzregionalnych umów z państwami nienależącymi do Unii objętych powyższą kompetencją.
Autor sprawozdania przekonuje, że Komisja nie posiada ani personelu, ani czasu do negocjowania umów wspólnotowych, a ponadto w większości przypadków Wspólnota nie ma interesu w zawarciu umów dwustronnych tego typu.
Sprawozdanie posła Tadeusza Zwiefki dotyczy kwestii sektorowych odnoszących się do prawa właściwego dla zobowiązań umownych i pozaumownych. Równolegle do tego wniosku Komisja przedstawiła odrębny wniosek w sprawie podobnej procedury w zakresie spraw małżeńskich, odpowiedzialności rodzicielskiej i zobowiązań alimentacyjnych. Poprawki Parlamentu do drugiego wniosku przyjęte zostały wraz ze sprawozdaniem posła Gerarda DEPREZ (ALDE, BE).
Tadeusz ZWIEFKA(EPP-ED, PL)
Umowy dwustronne między państwami członkowskimi a krajami trzecimi dotyczące kwestii sektorowych i obejmujące prawo właściwe dla zobowiązań umownych i pozaumownych
Gérard DEPREZ (ALDE, BE)
Umowy dwustronne między państwami członkowskimi a krajami trzecimi dotyczące kwestii sektorowych i obejmujące prawo właściwe dla zobowiązań umownych i pozaumownych
Procedura: Współdecyzja
Debata: 06.05.2009
Głosowanie: 07.05.2009
DEPREZ: Konsultacja
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?