Podatek dochodowy od osób fizycznych

Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Przyznali ci dodatek mieszkaniowy, odszkodowanie, zasiłek na dziecko czy pomoc z opieki społecznej? Sprawdź, czy w ogóle musisz składać PIT.

W zeznaniu nie wykazujemy dochodu, który jest zwolniony od podatku na podstawie ustawy lub od którego został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia – przypomina Ministerstwo Finansów.

Oznacza to, że niektóre osoby nie będą musiały wypełniać rocznego zeznania podatkowego. Będzie tak w sytuacji, gdy osiągnęły w ubiegłym roku jedynie takie dochody, których nie trzeba wykazywać w PIT.

Przykładem może być bezrobotny, jeśli w zeszłym roku nie dostawał zasiłku z urzędu pracy, ale wypłacono mu np. odszkodowanie przyznane wyrokiem sądu. Zeznania nie złoży również student, który dostał z uczelni pieniądze w ramach pomocy materialnej.

Jeśli natomiast ktoś pracuje na etacie, lecz jednocześnie uzyskał dochody zwolnione z opodatkowania – w zeznaniu rocznym deklaruje wyłącznie te opodatkowane.

Gdzie sprawdzić, czy dochód podlega PIT?

Zanim  bezrobotny czy student wezmą się za rozliczenie z fiskusem, powinni zapoznać się z listą dochodów, które są zwolnione z podatku. Najszerszą znajdziemy w ustawie o PIT, konkretnie w art. 21 tego dokumentu.

Jako wolne od podatku wymieniono w nim m.in.: niektóre rodzaje odszkodowań, świadczenia z pomocy społecznej, jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane z funduszu związków zawodowych, dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych, dopłaty pracodawcy do wypoczynku dzieci czy dodatki mieszkaniowe – tłumaczy resort finansów.

Zwolnione z PIT są również np. zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – ale tylko do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 złotych.

Musimy pamiętać, że niektóre zwolnione dochody nie zostały uwzględnione we wspomnianym przepisie, ponieważ ich poboru zaniechano na podstawie rozporządzeń. W taki właśnie sposób zwolniono np. powodzian. W 2010 roku nie musieli oni płacić daniny, jeśli zakład pracy wspomógł ich kwotą do 6 tys. złotych.

Praca na zleceniu też zwolniona z podatku

Będzie tak w sytuacji, gdy umowa nie została zawarta między pracownikiem i pracodawcą, a kwota należności z takiej umowy nie przekracza 200 złotych brutto. 

Jeśli zostaną spełnione łącznie te dwa warunki, osiągnięty przez nas przychód nie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, lecz jest obciążony ryczałtem w wysokości 18 proc. 

Taki podatek pobiera z naszego wynagrodzenia zleceniodawca. Wówczas nie musi on wystawiać nam informacji PIT-11, a my uwzględniać takich umów w rocznej deklaracji. 

Jeśli oprócz takich umów nie mamy innych przychodów podlegających opodatkowaniu, składanie PIT za rok 2012 też okaże się zbędne. Gdy i tak musimy złożyć deklarację, a spełniono powyższe warunki dotyczące ryczałtu, zarobków z umowy zlecenia po prostu nie wpisujemy w PIT.

Emeryt sam wybierze, czy chce się rozliczyć

Rocznego PIT nie muszą składać również osoby, które dostawały w zeszłym roku świadczenia z ZUS oraz KRUS. Chodzi o podatników, którym wspomniane organy wystawiły PIT-40A. Taki formularz był jednocześnie przekazywany do właściwego urzędu skarbowego.

W takiej sytuacji samodzielne rozliczanie jest zbędne. Inaczej będzie w sytuacji, gdy emeryt postanowił zarobić dodatkowo. Wówczas zamiast PIT-40A dostał PIT-11 i na podstawie tego dokumentu musi wypełnić PIT-36 lub PIT-37.

Przypominamy też, że roczne obliczenie podatku dochodowego przez KRUS lub ZUS (otrzymanie formularza PIT-40A) nie oznacza, że nie można rozliczyć podatku samemu.

Co w ten sposób zyskamy? Przekażemy np. 1 proc. na wybraną organizację pożytku publicznego lub skorzystamy z ulgi internetowej.

Kwota wolna od podatku. Składać PIT?

Na koniec warto zaznaczyć, że jeśli nasze dochody nie są zwolnione od zapłaty podatku, lecz nie przekroczą też tzw. kwoty wolnej od podatku, to musimy rozliczyć się z fiskusem. Wspomniana kwota to 3.091 złotych.

Po pierwsze może się to okazać zyskowne, ponieważ sami nie wpłacimy do państwowej kasy ani złotówki, a otrzymamy zwrot zaliczki, jaką pracodawca odprowadzał z naszej wypłaty na PIT.

Przede wszystkim unikniemy jednak kary finansowej, która grozi za niezłożenie deklaracji. Wynosi ona do 3 tys. złotych.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (34)

Basia

2.4.2017 14:51:31

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

jestem samotną matka wycowujaca niepełnosprawne dziecko od urodzenia jest dzieckiem nie chodzacym i nie siedzacym karmiony poza jelitowo utrzymuje się z gminnego osrodka pomocy społecznej razem z dzieckiem czy powinnam sie rozliczac z urzędem skarbowym? nieraz wystepuje o zasiłek docelowy i panie każa mi przynosic faktury czy nie powinnam się rozliczac sama obawiam sie ze zostalam przez wiele lat oszukiwana prosze o pomoc.

Asia

6.2.2016 15:20:52

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam. Jestem studentką. Zrobiłam drugie konto na siebie. Wpłacam tam pieniążki z polisy dla taty które dostaje z powodu choroby. Zostawiamy te pieniążki na jego leczenie. Czy musze sie z tego rozliczać jeśli jest to na moim koncie? Nie wszystko było robione przelewami ze to z PZU tylko czasem wybierane z jednego konta i wrzucane z mojego.

monia

19.1.2016 20:10:6

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

witam przez ccaly 2015 rok nie pracowalam otrzymywalam tylko alimenty i zasi zeznanielek rodzinny czy musze skladac

o co kama

10.4.2015 18:44:21

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

"Będzie tak w sytuacji, gdy umowa nie została zawarta między pracownikiem i pracodawcą, a kwota należności z takiej umowy nie przekracza 200 złotych brutto. Jeśli zostaną spełnione łącznie te dwa warunki, osiągnięty przez nas przychód nie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, lecz jest obciążony ryczałtem w wysokości 18 proc. Taki podatek pobiera z naszego wynagrodzenia zleceniodawca. Wówczas nie musi on wystawiać nam informacji PIT-11, a my uwzględniać takich umów w rocznej deklaracji. " To jak ? umowa nie została zawarta między pracownikiem a pracodawcą , a jednak dostałem pieniądze poniżej 200 zł ? Jak moge dostać pieniądze bez podpisywania umowy ? Ja podpisałem jakąś umowe i dostałem 90 zł około ( około 140 brutto ) CO TO ZNACZY ŻE UMOWA NIE ZOSTAŁA ZAWARTA MIĘDZY PRACOWNIKIEM I PRACODAWCĄ ?

Pauls

5.2.2015 18:43:11

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Czy musze sie rozliczać z umowy zlecenie ?pracowalam dwa dni oraz ze stażu unijnego z urzędu pracy?

Kasia

30.4.2014 11:12:5

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

WItam.. W ubieglym roku nigdzie nie pracowalam bo opiekuje sie dziecmi i siedze w domu....CZy musze sie rozliczyc?Jaki pit musze zlozyc??

Karo

24.3.2014 22:56:56

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

A co jeżeli mój dochód za ubiegły rok wyniósł nieco ponad 500 zł? Muszę to rozliczyć?

Azumi

4.3.2014 11:31:28

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam, rozliczam małżeństwo, małżonek jest rencistą i otrzymuje rentę, natomiast małżonka pobiera specjalny zasiłek opiekuńczy, który jest zwolniony z podatku. Dlatego też nie otzrymuje z Wydziału Świadczeń Rodzinnych deklaracji PIT. Czy moga się rozliczyć wspólnie i czy zasiłek należy wykazać we wspólnym rozliczeniu rocznym PIT 37?

Iwona

25.2.2014 7:53:55

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Jestem matką samotnie wychowującą Syna. Mój Syn w 2013 r. zagrał niewielka rólkę w filmie. Otrzymał 104zł 50gr. Przyszedł PIT-11, gdzie w pozycji 56 wpisana jest kwota 209 zł; pobrane zaliczki przez płatnika 19 zł. Czy powinnam tę kwotę dołączyć do swojego zeznania podatkowego? Czy nie muszę się z niej rozliczać?

Annaaaaa

20.2.2014 20:13:28

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam, co to znaczy "umowa nie została zawarta między pracownikiem i pracodawcą"? Czy w przypadku kiedy pracowałam na umowe zlecenie 2 dni i zarobiłam niecałe 200 zł, a umowa była 'podpisana' przez internet oraz nie osiągnęłam innych dochodów to nie muszę się rozliczać z pit-u?

Monika

21.1.2014 20:14:49

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam w 2013 nie pracowałam poniewaz mam półtora roczne dziecko czy mam sie rozliczac z pitu?

zela

17.1.2014 12:54:43

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Mam takie pytanie Mąż dostał w czerwcu 2013 jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu odniesionych w sutek wypadku przy pracy czy musi się z tego rozliczyć ? za odpowiedż bardzo dziękuje

kasia

10.1.2014 22:6:49

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Zostalam zatrudniona 02. grudnia 2013 czy musze sie rozliczyc?

Ewa

3.1.2014 14:20:42

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam, w 2013 r skończyłam technikum, od 1.09. 2013r.do chwili obecnej jestem zarejestrowana w Urzędzie pracy. Czy muszę się rozliczać, jeśli nigdzie nie pracowałam przez ten czas?

Piotr

17.10.2013 20:56:9

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Interesuje mnie sprawa dofinansowania ze strony ZZ do wycieczek. Część takiego dofinansowania pokrywana jest w porozumieniu z pracodawcą przez zakład pracy z funduszu socjalnego ( i to jest jasne) ale pozostaje druga część dofinansowywana przez ZZ ze składek pracowniczych. Dotychczas ZZ wystawiają PIT 11 za dofinansowanie a to jest nielogiczne bo to jest podwójne opodatkowanie. Wydaje mi sie że w ogóle nie powinno się wystawiać PIT-11 a w najgorszym razie powinnno mieć tu zastosowanie art.22 i kwota do 760zł

JASTIN

31.7.2013 18:45:57

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

CZY MOZE BYŁY MOZ ROZLICZYC DZIEC JAK PRACUJE ZAGRANICA GDYZ DZIECI NIESA Z NIM

Wojcich Tubacki

14.7.2013 20:32:59

Zadośćuczynienie za chorobę zawodową spowodowaną pyłami azbestu( praca w zakładzie produkującym płyty faliste eternit)

Dostałem odszkodowanie i w związku z tym proszę o odpowiedz czy muszę się rozliczyczyć z fiskusem

BB

9.4.2013 22:22:16

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

JAK SIĘ POWINNA ROZLICZYĆ OSOBA KTÓRA PRACUJE NA CZRNO A CHCE BYĆ W ZGODZIE Z PRAWEM FINANSOWYM???

Anna

9.4.2013 16:24:51

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Samotnie wychowuje dwoje nieletnich dzieci. Dostalam PIT 11. Nie mam innych dochodow. Jak sie powinnam rozliczyc i na jakich drukach?

Anna

9.4.2013 16:24:50

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Samotnie wychowuje dwoje nieletnich dzieci. Dostalam PIT 11. Nie mam innych dochodow. Jak sie powinnam rozliczyc i na jakich drukach?

gaju819

9.4.2013 16:13:33

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

jezeli w roku 2012 nie pracowałam a mialam zwrot podatku za rok 2011 to musze skladac pit w tym roku za rok ubiegkly?

wanda

5.4.2013 16:25:32

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

czy jeśli nie pracowałem w 2012 roku czy muszę składa zeznanie ?

Emil

4.4.2013 20:26:49

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam w ubiegłym roku nie pracowałem cały rok, i nie brałem zasiłku dla bezrobotnych, byłem tylko zarejestrowny w urzędzie pracy. Czy muszę się rozliczać? Otrzymałem tylk oroczne zestawienie składek społecznych i zdrowotnych za 2012 rok.

syneloi

29.3.2013 11:14:57

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Czy osoba, która uzyskała dochody z darowizn oraz pracy na czarno musi składać PIT (dochody te były mniejsze niż 100 złotych miesięcznie)?

Hubert

17.3.2013 22:15:31

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

w 2012 roku otrzymaywałem zasiłek chorobowy a następnie rehabilitacyjny z ZUS-u. poza tym nie małem innych przychodów. Czy muszę rozliczyć się i złożyć Pit? Firma w której pracowałem zbankrutowała. ZUs płacił mi zaiłek na konto. Pozdrawiam Hubert

krysia

4.3.2013 18:29:40

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam, otrzymałam pit 11 oraz 40A. Czy powinnam obydwa dochody razem uwzględnić w zeznaniu PIT 37?

Malka

4.3.2013 7:9:41

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Czy jeśli nie przepracowałam ani jednego dnia w roku /niestety/to czy muszę składać jakiegoś pita ???

Marian

28.2.2013 12:13:1

Re: Kiedy nie trzeba się rozliczać?

Witam 2007 w styczniu zmarła matka po której otrzymałem mieszkanie zapłaciłem podatek sprzedałem je w styczniu 2012 roku czy musze sie rozliczac? i płacic podatek od sprzedazy?

chudyspr

26.2.2013 12:3:7

Re: PIT 2012. Kiedy nie trzeba się rozliczać?

witam pracowalem 3 miesiace jako osoba zajerestrowana, czy musze sie z tego spowiadac, wypelniac pit idt?

Magda

22.2.2013 12:42:4

Re: PIT 2012. Kiedy nie trzeba się rozliczać?

WItam!!! Czy jeśli pracowałam na umowe o pracę w Niemczech i nie osiągałam żadnego dochodu w Polsce czy należy złożyć jakąś informację do US w Polsce?

niunia

14.2.2013 9:35:11

Re: PIT 2012. Kiedy nie trzeba się rozliczać?

co ja mam zrobic nie pracuje ale bylam caly 2011 rok na wychowawczym i dowiedzialam sie ze mam zerowy pit czy ja mam sie jakos rozliczyc np.na dziecko ale ja nie mam pitu?

Karolina

13.2.2013 11:30:55

Re: PIT 2012. Kiedy nie trzeba się rozliczać?

A co w przypadku gdy jestem pełnoletnia i dostaję alimenty od ojca na siebie? Muszę je wykazywać w zeznaniu?

aneta

21.1.2013 10:18:38

Re: PIT 2012. Kiedy nie trzeba się rozliczać?

witam mam pytanie od marca pobieram tente rodzinną po tacie i nie wiem czy ja sama mam się rozliczyć czy zus to zrobi za mnie ,i czy jest jakiś przy tym zwrot podatku czy zawsze na zero pozdrawiam i dziękuje za odp

Malgorzata

25.4.2012 11:24:21

Re: PIT 2011. Kiedy nie trzeba się rozliczać?

W ubiegłym roku sprzedałam mieszkanie własnościowe po moich rodzicach. Akt poświadczenia dziedziczenia też otrzymałam w ubiegłym roku - mieszkanie wcześniej należało w połowie do mnie, w połowie do mojej matki na podstawie postanowienia sądu / matka zmarła w 2008 roku /.Mam zaświadczenie z US, że jestem zwolniona z podatku od nabycia nieruchomości.Mam pytanie : kiedy nie płaci się podatku od sprzedaży nieruchomości? Kiedy jest się zwolnionym z podatku od sprzedaży nieruchomości?

Pokaż wszystkie komentarze (34)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 22.12.2013

  PIT 2013. Kogo firma wyręczy w rozliczeniu PIT?

  Mija termin dla pracowników, którzy nie chcą rozliczać podatków samodzielnie. Wystarczy złożyć oświadczenie.

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • 17.4.2007

  Jakie faktury wystawiają mali podatnicy VAT?

  Podatnik, który posiada status małego podatnika, może rozliczać się metodą kasową, albo też dokonywać rozliczeń kwartalnych bez stosowania tej metody. Oczywiście mały podatnik może również (...)

 • 22.11.2011

  Czy menedżer może rozliczać się jak przedsiębiorca?

  Często zdarza się, że osoba prowadząca własną firmę podejmuje jeszcze dodatkowe zatrudnienie na podstawie kontraktu menedżerskiego. Nasuwa się więc pytanie, czy przedsiębiorca może sam rozliczać (...)