PKPP Lewiatan o prognozie EUROSTAT dotyczącej liczby ludności
Prognoza EUROSTAT o liczbie ludności w krajach Unii Europejskiej przewiduje zmniejszenie liczby ludności Polski w latach 2008-2060 przy jednoczesnym starzeniu się społeczeństwa. Już za 27 lat będzie nas mniej o 2 mln., a w roku 2060 ubędzie kolejne 7 mln. Polaków. Zwiększy się jednocześnie liczba osób w wieku powyżej 65 roku życia. Spowoduje to, że emeryturę dla 1 osoby będzie wypracowywać tylko 1,5 osoby pracującej, zamiast 5 osób, tak jak jest obecnie. Polski system emerytalny tego nie wytrzyma.
Dane te budzą uzasadniony niepokój. Zwracają też uwagę na konieczność wprowadzenia mechanizmów prawnych wpływających na zwiększenie liczby ludności, w tym osób na rynku pracy. Działanie te powinny zachęcać do większej dzietności i otwierać polski rynek pracy dla cudzoziemców.
Przy realizacji pomysłów na zwiększenie dzietności należy tak operować mechanizmami prawnymi na rynku pracy, aby nie zaburzały one rozwoju gospodarczego. Wszelkie zmiany w tym kierunku powinny mieć swoje źródło w kompromisie społecznym rządu, pracodawców i pracowników. Jednak co najbardziej istotne, rozwiązania zwiększające liczbę ludności i wzrost gospodarczy powinny być rozpatrywane łącznie, a nie obok siebie.
Za szczególnie istotne dla wzrostu zatrudnienia uważamy aktywizację zawodową osób po 50 roku życia. Tym bardziej, że grupie w tej jedynie nieco ponad połowa osób pracuje, a według przedstawionych prognoz w roku 2035 co czwarty Polak będzie w wieku emerytalnym. Dlatego niezbędne jest ograniczenie grupy osób, którym przysługuje wcześniejsza emerytura i jak najszybsze wprowadzenie w życie ustawy o emeryturach pomostowych.
Aby zwiększyć liczbę ludności, w tym również liczbę osób na rynku pracy, należy także jak najszybciej zmniejszyć utrudnienia administracyjne dla zatrudniania obcokrajowców. Proponowane uproszczenia, przy okazji nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, są niewystarczające. Procedury uzyskiwania pozwoleń na zatrudnienie obcokrajowców powinny służyć możliwości aktywnego pozyskiwania pracowników w zawodach najbardziej deficytowych.
Jedynie odważne, ale przemyślane wprowadzenie zmian sprawi, że bardzo niekorzystne trendy demograficzne dla Polski ulegną poprawie i gospodarka naszego kraju będzie miała wystarczająca liczbę wykwalifikowanych pracowników, którzy podołają zwiększającym się obciążeniom w zakresie ubezpieczeń społecznych. Czasu na zmiany nie jest tak wiele. Do roku 2035 zostało tylko jedno pokolenie.
Źródło: www.pkpplewiatan.pl, PKPP Lewiatan
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?