PKPP Lewiatan o proponowanych zmianach w Kodeksie pracy
PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia rozwiązania znoszące przeszkody w podjęciu decyzji o posiadaniu dzieci. Uważamy jednak, że - choć urlopy macierzyńskie stanowią najbardziej rozpowszechniony instrument ułatwiający łączenie funkcji rodzicielskich z zawodowymi - to polityka prorodzinna państwa nie może skupiać się na systematycznym ich wydłużaniu.
9 lipca 2008 r. Sejm rozpocznie prace nad poselskim projektem ustawy zawierającym propozycje zmian systemowych wynikające z założeń programu polityki rodzinnej (ogłoszonego w marcu 2007 r.). Projekt przewiduje istotne zmiany różnych przepisów, w tym Kodeksu pracy. Do najważniejszych propozycji zmian należą propozycje istotnego wydłużenia urlopu macierzyńskiego (do 26 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz do 39 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie) oraz objęcie trzyletnią ochroną pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego do pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Doświadczenia z lat 1999-2006 wskazują, że przepisy regulujące wymiar urlopów macierzyńskich ulegały w tym czasie istotnym zmianom. Ostatnich dokonano na mocy noweli Kodeksu pracy, przyjętej przez Sejm w dniu 18 października 2006 r. Wymiar urlopu macierzyńskiego podniesiony został wówczas o 2 tygodnie (z 16 do 18 tygodni przy pierwszym dziecku, z 18 do 20 tygodni przy drugim dziecku oraz z 26 do 28 tygodni w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). Zwiększono także o 2 tygodnie wymiar urlopu przysługującego na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Brak analiz pokazujących wpływ wprowadzonych w 2006 r. rozwiązań na dzietność kobiet, utrudnia obecnie ocenę szans realizacji celów założonych w omawianym projekcie. Dlatego z dystansem należy odnieść się do propozycji podniesienia wymiaru urlopów macierzyńskich do maksymalnie 39 tygodni.
PKPP Lewiatan stanowczo sprzeciwia się przy tym propozycji objęcia szczególną (trzyletnią) ochroną pracowników, którzy po powrocie z urlopu macierzyńskiego skorzystają z możliwości pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Uważamy, że proponowane rozwiązanie może prowadzić do nadużyć ze strony pracowników, którzy chcąc zagwarantować sobie zatrudnienie, będą składać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w minimalnym wymiarze.
O sytuacji kobiet na rynku pracy decydują w znaczącym stopniu postawy pracodawców, które kształtowane są przez pryzmat rodzicielskiej i opiekuńczej roli kobiety, ale również wpływ na nie mają trudności organizacyjne powstające w związku z dłuższą absencją kobiet w pracy. Trzeba mieć zatem świadomość, że zbytnie wydłużanie urlopów macierzyńskich oraz wprowadzenie szczególnych przywilejów ochronnych, tylko z pozoru są rozwiązaniami korzystnymi i atrakcyjnymi dla kobiet. Faktycznym ich rezultatem może być bowiem dalsze pogorszenie sytuacji kobiet na rynku pracy.
Źródło: www.pkpplewiatan.pl, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
8 lipca 2008 roku
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?