Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?
Stalking będzie nowym przestępstwem zapisanym w kodeksie karnym. Projektowane przepisy są jednak na tyle nieprecyzyjne, że mogą stanowić pole do nadużyć.
- Brak precyzyjnego określenia zjawiska stalkingu w noweli będzie powodował trudności w interpretacji – tłumaczy dla e-prawnik.pl Radosław Pluciński, radca prawny wrocławskiego oddziału Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.
- Co będzie kiedy na przykład mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste kontakty listowne i e-maile to już przestępstwo? – zastanawia się Pluciński.
Kolejne wątpliwości pojawiają się odnośnie czasu trwania potencjalnego stalkingu. W projekcie nie sprecyzowano, czy karane będzie już tygodniowe, czy dopiero np. trzymiesięczne nachalne SMS-owanie.
- Granica między normalnym kontaktem a nękaniem jest płynna, a każdy indywidualny przypadek będzie musiał podlegać kwalifikacji prawnej w oparciu o dowody, które przedstawi pokrzywdzony - mówi radca prawny z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna. Według niego dopiero w praktyce zobaczymy, na ile przepis okaże się skuteczny.
Stalking – co to takiego?
Słowo to – oznaczające podchody oraz skradanie – pochodzi z angielskiego języka myśliwych.
Jako zjawisko społeczne stalking ujawnia się przede wszystkim w ciągłym i zamierzonym nękaniu za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili. Zaliczyć można do niego również ciągłe przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, niepożądane przesyłanie kwiatów, prezentów oraz wszelkie inne uporczywe próby nawiązania kontaktu.
Nie są tutaj ważne pojedyncze działania sprawcy, ale psychologiczny stosunek sprawcy i ofiary. – Wymienione przypadki muszą przekraczać normy zwyczajowo przyjęte – wyjaśnia Pluciński.
Kodeks karny zostanie uzupełniony o art. 190a
Zgodnie z nowymi przepisami sprawca, który przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub naruszy jej prywatność, będzie mógł spędzić za kratkami 3 lata.
Na taką samą karę narazi się ten, kto złośliwie wykorzysta dane osobowe innej osoby w celu narażenia jej na szkodę materialną lub osobistą.
Jeżeli wspomniane czyny doprowadzą do tego, że ofiara targnie się na własne życie, to oprawca spędzi za kratkami nawet 10 lat (w pierwotnej wersji projektu było to lat 12).
Ściganie stalkingu będzie prowadzone na wniosek pokrzywdzonego.
Ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy zwraca uwagę na to, że np. w Niemczech nie ograniczono się jedynie do nowego przepisu w kodeksie karnym.
- W marcu 2007 roku wprowadzono tam specjalną ustawę antystalkingową, która reguluje kompleksowo tę problematykę – mówi Pluciński.
Nowelizacja kodeksu karnego, dodająca do polskiego prawa przestępstwo stalkingu, została już skierowana do pierwszego czytania w Sejmie.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?