Postępowanie podatkowe

Po posiedzeniu zespołu ds. monitorowania orzecznictwa organów podatkowych i przestrzegania przez nie procedur administracyjnych

16 grudnia br. odbyło się spotkanie zespołu Rady Podatkowej ds. monitorowania orzecznictwa organów podatkowych i przestrzegania przez nie procedur administracyjnych.

W spotkaniu wzięli udział:
 Tomasz Misiak -Przewodniczący Zespołu,
 Rafał Iniewski -Przewodniczący Rady Podatkowej,
 Piotr Passowicz (Wielkopolski Związek Pracodawców Prywatnych)
 Mateusz Kaczmarek (Spółka Doradztwa Podatkowego „Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy" Sp. z o.o.).

Było to kolejne, po organizacyjnym, spotkanie Zespołu, na którym przedstawione zostały konkretne przypadki, którymi członkowie chcieliby się zająć, zaplanowano działania na najbliższe miesiące.

Zespół określił zakres prac, którymi będzie się zajmował:
1) indywidualne przypadki przewlekłości postępowania (przepisy VAT dotyczące zwrotu, art. 140, 155, 274 Ordynacji Podatkowej)
2) sprzeczność orzecznictwa organów podatkowych
3) sprzeczność orzecznictwa organów podatkowych z orzecznictwem NSA.

W trakcie spotkania przedstawiony został zarys propozycji zmian do Ordynacji Podatkowej dotyczący określenia procedury dla interpretacji ogólnych wydawanych przez Ministra Finansów. Wstępnie projekt dotyczy zobowiązania Ministra Finansów do wydawania interpretacji ogólnych na wniosek organizacji należącej do proponowanej kategorii podmiotów. Ponadto proponuje się, by wnioskodawca miał możliwość zaskarżenia interpretacji, z którymi się nie zgadza, do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz, by Minister Finansów nie posiadał kompetencji do zmiany interpretacji ogólnych.

Zespół podjął decyzję, że konieczne będzie spotkanie zarówno z sejmową Podkomisją stałą do spraw monitorowania systemu podatkowego oraz z przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

Postanowiono także, że należy pozyskiwać przykłady naruszania praw podatników poza Radą Podatkową, zarówno wśród członków PKPP Lewiatan jak i od opinii publicznej.

Ustalono następujący harmonogram działań:

1) pismo do Ministra Finansów w sprawie spotkania oraz informacji o powołaniu Zespołu ds. Monitoringu - grudzień 2008;
2) pismo do Podkomisji w sprawie spotkania oraz informacji o powołaniu Zespołu ds. Monitoringu - grudzień 2008
3) śniadanie prasowe - styczeń 2008 (pierwsza połowa)
4) spotkanie z Wiceministrem Finansów - styczeń/luty 2008.

Ustalono, że spotkania z mediami będą odbywać się raz na pół roku. 

Źródło: PKPP Lewiatan  - www.pkpplewiatan.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.2.2018

  Po co nam zespół do przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu?

  Celem działania Zespołu ma być wypracowanie założeń zmian obowiązujących przepisów, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z przestępstwami polegającymi na publicznym propagowaniu (...)

 • 8.7.2018

  Doradcy podatkowi - więcej kompetencji i po aplikacji?

  Krajowa Rada Doradców Podatkowych przygotowała i przekazała do Ministerstwa Finansów projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.

 • 8.8.2018

  Bez pieczątki załatwisz sprawę w urzędzie...

  Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych. Dzięki temu, załatwiając sprawę w urzędzie, (...)

 • 24.4.2017

  Świadczenie usług w innym kraju UE

  Jeśli prowadzisz zarejestrowaną działalność usługową (np. jako architekt lub przewodnik) w swoim kraju, możesz świadczyć te usługi również w innym kraju UE i nie musisz w tym celu (...)

 • 28.7.2017

  Wypadek przy pracy - co dalej?

  Bez względu na charakter pracy świadczonej w zakładzie pracy oraz ryzyko z nią związane, a także bez względu na wprowadzone przez pracodawcę środki bezpieczeństwa, w każdym zakładzie pracy (...)