Podniesienie emerytur i rent dla opozycjonistów z czasów PRL-u
Senat jednomyślnie za podniesieniem emerytur i rent dla opozycjonistów z czasów PRL-u
Ustawa przyznająca świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych czeka już tylko na podpis prezydenta.
We wtorek Senat jednogłośnie poparł rządową nowelizację, która wprowadza dodatki emerytalne dla działaczy opozycji antykomunistycznej.
- "Cieszę się bardzo, że senatorowie jednogłośnie opowiedzieli się za ustawą. Dzięki temu będziemy mogli szybko wesprzeć z budżetu państwa antykomunistycznych opozycjonistów, którzy z powodu działalności na rzecz niepodległej Polski nie mogli uzyskiwać zarobków i w związku z tym mają teraz niskie świadczenia emerytalne i rentowe" – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Co przewiduje nowa ustawa?
Każda osoba mająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, będzie miała prawo do świadczenia wyrównawczego. Będzie ono częściowo rekompensowało ekonomiczne skutki doznanych w okresie PRL represji.
Kwota świadczenia wyrównawczego będzie corocznie waloryzowana. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej i będzie wypłacane razem z emeryturą lub rentą.
Oprócz podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych ustawa wprowadza także dla opozycjonistów zniżki w wysokości 50 proc. przy przejazdach w komunikacji miejskiej oraz 51 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej określonymi środkami publicznego transportu zbiorowego.
Ponadto ustawa przyznaje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacanie składek działaczom i osobom represjonowanym, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury albo renty.
Łączny koszt projektu wyniesie rocznie prawie 62 mln zł.
Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?