Polacy zadowoleni z obecności w strefie Schengen

Ponad połowa Polaków (52%) uważa, że wejście do strefy Schengen było korzystne - wynika z sondażu zamówionego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. 60% wskazuje na korzyści związane ze swobodnym przekraczaniem granic innych państw UE, np. podczas wakacji w górach i łatwiejszym poruszaniem się po Europie (59%). Najczęściej wyrażana obawa (50%) dotyczy zwiększonego napływu imigrantów, chcących przedostać się na zachód oraz przemytu papierosów i alkoholu (49%).

Zaledwie 4% ankietowanych uważa, że rozszerzenie strefy Schengen było dla nich raczej niekorzystne, zaś 39% nie ma zdania na ten temat. Podczas pierwszej edycji badania, w przededniu wejścia Polski do obszaru bez granic wewnętrznych w grudniu 2007, wartości te były bardzo zbliżone: 57% oczekiwało korzyści, 2% uważało rozszerzenie strefy Schengen za niekorzystne, zaś 39% nie miało na ten temat zdania.

Sześciu na dziesięciu respondentów (60%) uważa obecnie, że dzięki rozszerzeniu obszaru Schengen można swobodnie przekraczać granice innych państw UE, a poruszanie się po Europie jest łatwiejsze (59%). 41% respondentów wskazuje na fakt, że zniknęły kolejki na granicach, a Polskę odwiedzi więcej zagranicznych turystów (32%). 34% badanych jest zdania, że otwarcie granic ułatwiło ściganie przestępców i skuteczniejsze zwalczanie przemytu.

W grudniu 2007 roku, zanim Polska weszła do strefy Schengen, przewidywania respondentów w zakresie korzyści, jakie odniosą, były nieznacznie bardziej optymistyczne. 71% spodziewało się swobodniejszego przekraczania granic innych państw, a 68% wskazywało na ułatwienia w przemieszczaniu się po Europie. 52% badanych oczekiwało końca korków na granicach, 47% - przyjazdu większej liczby zagranicznych turystów do Polski, zaś 44% - sprawniejszego ścigania przestępców.

W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych UE, Polacy najczęściej (50%) obawiają się napływu imigrantów, chcących przedostać się na zachód. Odsetek ten jest nieznacznie wyższy od notowanego w grudniu 2007, kiedy wynosił 47%.

Podobna liczba respondentów (48%) zaniepokojona jest przemytem alkoholu i papierosów. Pół roku temu podobne obawy wyrażało 41% badanych.

Czterech Polaków na dziesięciu (41%) uważa, że przystąpienie Polski do strefy Schengen utrudniło przyjazdy obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosji do naszego kraju. W grudniu 2007 podobnego zdania było 28% respondentów.

45% ankietowanych wskazuje na zagrożenie związane z napływem do Polski narkotyków oraz innych nielegalnych towarów. Odsetek ten obniżył się o 14 pkt. proc. w stosunku do sytuacji sprzed sześciu miesięcy. Wynosił wówczas 59%.

W coraz mniejszym stopniu obawiamy się także wywiezienia z Polski dzieł sztuki i innych cennych przedmiotów - 33% wobec 40% w grudniu 2007. Rzadziej wskazujemy też na zagrożenie terrorystyczne: 35% obecnie w porównaniu z 51% przed sześcioma miesiącami.

7% badanych nie ma żadnych obaw związanych ze swobodą przekraczania granic w ramach UE.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 3-10 czerwca na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku powyżej 18 lat.

Porady prawne

źródło: Komisja Europejska, www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika