Polka laureatką pierwszego miejsca w unijnym Konkursie Prac Młodych Naukowców
W Kopenhadze rozstrzygnięto tegoroczną, 20-tą edycję unijnego Konkursu Prac Młodych Naukowców (EUCYS). Uczestnicy otrzymali nagrody w łącznej wysokości 46 500 euro. Pierwsze miejsce oraz nagrody w wysokości 7000 euro jury przyznało trzem osobom: Magdalenie Bojarskiej z Polski za projekt „Cykle Hamiltona w uogólnionych grafach Halina", Martinowi Tkác ze Słowacji za projekt „Przechył materiałów masowych w towarowym transporcie kolejowym zgodnie z prawem grawitacji", oraz Elisabeth Muller z Wielkiej Brytanii za projekt „Od mikrokosmosu do oceanów magmowych: perspektywa meteorytu księżycowego". Inni zwycięzcy pochodzą z Czech, Niemiec, Irlandii, Białorusi, Francji i Łotwy. Z okazji 20-tej rocznicy EUCYS Komisja Europejska postanowiła przyznać nagrodę za współpracę międzynarodową dla najlepszego projektu przygotowanego przez zespół z kraju trzeciego. W ten sposób Komisja pragnie podkreślić znaczenie międzynarodowej współpracy naukowej. Nagrodę w wysokości 5000 euro zdobyła Pipa Grierson z Nowej Zelandii za projekt „Zwalczanie egzemy twarzy".
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej ma na celu wsparcie wschodzących gwiazd nauki europejskiej stwierdził komisarz ds. nauki i badań Janez Potočnik. Świadczy on o tym, że Europa jest prawdziwą kuźnią talentów, co jest niezmiernie ważne w momencie tak dużej światowej konkurencji w dziedzinie wiedzy. Konkurs umożliwia młodzieży współpracę ponad granicami państw, w duchu europejskiej przestrzeni badawczej, którą staramy się tworzyć.
Uczestnicy w wieku 14-21 lat, pochodzący z 39 krajów europejskich oraz z Brazylii, Chin, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych, przedstawili 86 projektów, które zwyciężyły w konkursach krajowych, obejmujących szeroki wachlarz dziedzin naukowych: inżynierię, nauki geologiczne, biologię, matematykę, chemię, fizykę, medycynę, informatykę i nauki społeczne. Prace reprezentują stały wysoki poziom, zaś wielu uczestników poprzednich edycji konkursu dokonało ważnych odkryć naukowych lub założyło firmy w celu wprowadzenia na rynek pomysłów opracowanych na potrzeby konkursu.
Kontekst
Konkurs Prac Młodych Naukowców stanowi część unijnego programu „Nauka w społeczeństwie". Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań w zakresie nauki oraz do podjęcia kariery naukowej. Tegorocznych zwycięzców ogłoszono we wspaniałym XIX-wiecznym budynku Cirkusbygningen, w obecności komisarza ds. nauki i badań Janeza Potočnika, duńskiego księcia Joachima, księżniczki Marie i duńskiego ministra nauki i techniki, Helge Sander.
Więcej informacji na temat konkursu, w tym zdjęcia, przykłady poprzednich osiągnięć, biografie jurorów i opisy wszystkich projektów można znaleźć na stronie: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/index_en.cfm
źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?