Polsko-tureckie relacje
Polska i Turcja - nowe perspektywy współpracy gospodarczej
Lepsze wykorzystanie współpracy polsko-tureckiej i poprawa relacji biznesowych były głównymi tematami Forum Gospodarczego Polska-Turcja, z udziałem wiceministra gospodarki Marcina Korolca. Konferencja odbyła się 28 października br. w Warszawie.
Zdaniem wiceministra Marcina Korolca, Polska, w okresie światowego kryzysu na rynku finansowym, pozostaje solidnym partnerem dla innych krajów. - Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów ze względu na długookresowy wzrost gospodarczy, niski poziom inflacji oraz dynamiczny rozwój eksportu - powiedział wiceminister. W jego opinii podstawą wzrostu gospodarczego naszego kraju jest konsumpcja wewnętrzna i inwestycje.
Wiceminister Korolec wyraził przekonanie, że wzrost gospodarczy w Polsce przyczyni się do dynamicznego zwiększenia obrotów handlowych pomiędzy Polską a Turcją oraz do powstania nowych, silnych powiązań gospodarczych pomiędzy oboma krajami. - Polski rząd będzie wspierać działania, służące poszerzaniu dialogu pomiędzy środowiskami gospodarczymi Polski i Turcji - zapowiedział.
Prezes Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej Marek Nowakowski zauważył, że istnieje szereg możliwości zdynamizowania polsko-tureckej współpracy. - Warunkiem jest stworzenie efektywnego mechanizmu przepływu informacji o możliwościach biznesowych polskich i tureckich firm - powiedział. Uruchomienie efektywnych kanałów komunikacji i promocji zapowiedział również w swoim przemówieniu wiceminister Marcin Korolec.
Forum Gospodarcze Polska-Turcja współorganizowane przez Polsko-Turecką Izbę Gospodarzą odbyło się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. W spotkaniu uczestniczył także ambasador Turcji w Polsce Resit Uman oraz minister handlu zagranicznego Turcji Kürşad Tüzmen.
***
Turcja jest głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. W 2007 r. wymiana handlowa między obydwoma krajami osiągnęła 3 mld 645 mln USD.
Polsko-Turecka Izba Gospodarcza została powołana w 2007 roku, a jej Członkami Założycielskimi zostało 30 firm. Celem działalności izby jest wsparcie firm członkowskich, a także innych zainteresowanych firm w podejmowaniu wzajemnie korzystnej współpracy z partnerami z Polski i Turcji, a w rezultacie wspomaganie rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy tymi dwoma krajami, a także między regionami polskimi i tureckimi.
Rozmowy wicepremiera Pawlaka z tureckim ministrem stanu
- Turcja jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski w Azji. Dlatego chcemy zbliżyć gospodarki naszych krajów i wspierać współpracę polskich i tureckich firm - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas briefingu prasowego po dwustronnych rozmowach z delegacją tureckiego rządu, pod przewodnictwem ministra stanu ds. handlu zagranicznego Kürşada Tüzmena. Spotkanie odbyło się 29 października br. w Ministerstwie Gospodarki.
Wicepremier Pawlak zauważył, że Polski nie dotknął znacząco kryzys na światowych rynkach finansowych. - Dzięki zdrowemu systemowi bankowemu, nasza gospodarka nadal osiąga dobre wyniki, o czym świadczy m.in. rosnąca produkcja przemysłowa i spadek bezrobocia - podkreślił. Jego zdaniem czynniki te powinny zachęcić tureckie firmy do lokowania w Polsce swoich inwestycji.
Zdaniem wicepremiera, dla rozwoju polsko-tureckich relacji duże znaczenie będzie miało odnowienie działalności Komisji Mieszanej ds. Współpracy Gospodarczej. - Wśród głównych celów jej działalności będzie znoszenie barier w prowadzeniu biznesu zarówno w Polsce, jak i w Turcji, m.in. podwójnego opodatkowania - powiedział.
Jak dodał wicepremier, obecni w delegacji ministra Tüzmena tureccy przedsiębiorcy zainteresowani są inwestycjami w polską energetykę i przemysł samochodowy. - Znaczącą zachętę dla tureckich firm stanowią z pewnością ułatwienia oferowane przez specjalne strefy ekonomiczne - zaznaczył.
Z kolei minister Tüzmen zwrócił uwagę, że wartość polsko-tureckich obrotów handlowych wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat trzykrotnie. - Nie jest to jednak dla nas zadowalający wynik. Będziemy dążyć do osiągnięcia wymiany handlowej na poziomie 5 mld dol. rocznie - podkreślił. - Aby to zrealizować, jesteśmy zainteresowani zwiększeniem inwestycji tureckich w Polsce, szczególnie w kontekście organizacji Euro 2012 - dodał.
***
Wartość polsko-tureckich obrotów handlowych przez 8 miesięcy br. wyniosła blisko 3 mld dolarów i wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r. o ok. 25 proc. Polski eksport do Turcji wyniósł w tym okresie ponad 1,2 mld dol., a import - 1,7 mld dol.
Tureccy przedsiębiorcy i przedstawiciele rządu wzięli również udział w Forum Gospodarczym Polska-Turcja, które odbyło się 28 października br. w Warszawie. Organizatorem spotkania była Polsko-Turecka Izba Gospodarcza.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?