Pomoc w zwiększeniu mobilności osób niepełnosprawnych
- Ta inicjatywa ma całkowite poparcie resoru infrastruktury - powiedział Podsekretarz Stanu Zbigniew Rapciak 4 lutego br. w Warszawie, uczestnicząc w inauguracji działalności konsorcjum Auto Mobility Centrum, którego głównym celem jest zwiększenie mobilności osób niepełnosprawnych. - W Polsce mamy 5,5 miliona osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, jednak aż 2 miliony z nich możemy „włączyć do ruchu" poprzez techniczne przystosowanie do ich potrzeb środków transportu oraz stworzenie odpowiedniego systemu szkolenia, jako przyszłych kierowców - powiedział Wiceminister Z. Rapciak. - Bardzo istotne jest usunięcie istniejących barier nie tylko w komunikacji samochodowej, lecz również barier architektonicznych -- dodał.
Konsorcjum Auto Mobility Centrum zostało powołane przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom - SPiNKa, Instytut Transportu Samochodowego (ITS), Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) oraz Automobilklub Polski. - Naszym celem jest pomoc niepełnosprawnym kierowcom i pasażerom w pokonywaniu najważniejszej z barier - bariery mobilności - poinformował Dyrektor ITS Andrzej Wojciechowski. - Do tej inicjatywy powinni się także włączyć sprawni kierowcy - powiedział Wiceminister Zbigniew Rapciak. - Nikomu nie powinno nawet wpaść do głowy, żeby zatrzymywać się na miejscach dla osób niepełnosprawnych. To kwestia świadomości, którą tworzy się już w szkole podstawowej na lekcjach wychowania komunikacyjnego - dodał.
Do głównych zadań Auto Mobility Centrum należeć będzie m.in. adaptacja specjalistyczna pojazdów dla niepełnosprawnych kierowców, wdrożenie programu nauki jazdy „Kierowca bez barier", jak i stworzenie wypożyczalni odpowiednio oprzyrządowanych samochodów oraz korporacji taksówkowej dla osób z dysfunkcjami.
Podczas spotkania zaprezentowano rozwiązania techniczne mające na celu pomoc w nauce jazdy samochodem osobom z wadami słuchu i mowy. Komunikacja między szkolącym a kursantem zostałaby poprawiona poprzez prezentowanie poleceń instruktora na specjalnym wyświetlaczu, w formie określonych piktogramów lub tekstu.
Źródło: www.mi.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?