Powstanie Komisja Nadzoru Audytowego

W ramach prac nad realizacją ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, 26 maja br. w Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje z podmiotami desygnującymi swoich przedstawicieli do nowopowstającej Komisji Nadzoru Audytowego. Poprowadziła je Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów prof. dr hab. Elżbieta Chojna-Duch. Podczas spotkania Pani Minister przedstawiła informacje dotyczące organizacji i funkcjonowania KNA oraz oczekiwań odnośnie jego przyszłych członków.

Wspomniana ustawa ta przystosowuje postanowienia Dyrektywy 2006/43/WE z dnia 17 maja 2006r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, która to nałożyła na kraje członkowskie Unii obowiązek stworzenia m.in. niezależnego systemu nadzoru nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta i działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych (tj. firm audytorskich).

W związku z tym, zgodnie z zapisem art. 63 ustawy, w Polsce powstanie nowy, niezależny organ nadzoru publicznego - Komisja Nadzoru Audytowego (KNA). Będzie to finansowany z budżetu państwa, kolegialny i niezależny w swoim działaniu organ administracji publicznej. Członkowie Komisji będą powoływani przez Ministra Finansów na 4 letnią kadencję. W jej skład będzie wchodzić 2 przedstawicieli Ministra Finansów (w tym przewodniczący w randze Sekretarza lub Podsekretarza Stanu), 2 przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego (w tym zastępca przewodniczącego), przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości, 2 przedstawicieli Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, przedstawiciel organizacji pracodawców oraz przedstawiciel Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Kompetencje KNA obejmują m.in. sprawowanie nadzoru publicznego nad:

  • wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta;
  • działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych;
  • działalnością Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem tworzenia KNA, z uwagi na konieczność zachowania ciągłości nadzoru nad Krajową Izbą Biegłych Rewidentów, powołanie jego członków powinno nastąpić do dnia 30 czerwca tego roku. 

Źródło: www.mf.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika