Projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kopernikańskiej

Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej przewiduje utworzenie nowatorskiej instytucji naukowej, w celu zwiększenia konkurencyjności i poziomu rozpoznawalności polskiej nauki w świecie; budowy i intensyfikacji więzi przedstawicieli krajowego życia naukowego oraz aby silniej niż dotychczas włączyć zagranicznych badaczy we współpracę z polskimi ośrodkami i zespołami naukowymi.

Porady prawne

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu RP projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kopernikańskiej

2 marca br. prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu RP projekt ustawy o utworzeniu nowej instytucji naukowej – Akademii Kopernikańskiej. W uroczystość w Pałacu Prezydenckim uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że ustawa o Akademii Kopernikańskiej została przygotowana wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Kancelarię Prezydenta. 

Czego dotyczy projekt?

Projekt kontynuuje reformę polskiej nauki, w ramach której powstały m.in.: Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej czy Sieć Badawcza Łukasiewicz.

– "Przygotowaliśmy projekt ustawy, który stanowi domknięcie prowadzonych do tej pory reform w zakresie nauki. Ma on służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej, jej konkurencyjności i wzmacnianiu współpracy międzynarodowej" – mówił Prezydent RP. 

W skierowanym do Sejmu RP projekcie ustawy znalazły się również zapisy dotyczące przyznawania stypendiów, grantów i nagród kopernikańskich. Jedna z nich, w wysokości 500 tys. zł, będzie przyznawana za istotne osiągnięcia naukowe.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że obchodzona w przyszłym roku 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika zbiegnie się z ustanowieniem Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika