Proprzedsiębiorcze ustawy remedium na kryzys
Środowisko polskich przedsiębiorców jest zadowolone z uchwalania kolejnych proprzedsiębiroczych zmian w polskim prawie. „Kryzys finansowy powinien być dodatkową motywacją do wprowadzania rozwiązań przyjaznych biznesowi. Dlatego cieszę się, że w trudnych czasach kryzysu Rząd i Parlament nie zapomniał o ułatwianiu życia przedsiębiorcom" - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.
Jedną z długo oczekiwanych zmian jest uchwalona przez Sejm rządowa nowelizacja Ordynacji podatkowej. Wprowadza ona zasadę, iż decyzja podatkowa nie podlega wykonaniu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w postępowaniu podatkowym, a w przypadku zgłoszenia pozwu - do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego. „Mamy nadzieję, że po zakończeniu procedury parlamentarnej w Senacie i podpisaniu nowelizacji przez Prezydenta RP nie powtórzą się już przypadki, w których błędne i uznaniowe decyzje urzędników doprowadzały do bankructwa rentowne firmy, narażając na szwank reputację biznesmenów, a budżet państwa na wypłaty wysokich odszkodowań" - dodaje Andrzej Arendarski.
Po uchwaleniu m.in. w lipcu br. nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (zakładającej możliwość zawieszenia działalności gospodarczej), przyjęciu przez Sejm w październiku br. nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (obniżenie minimalnego kapitału wymaganego do założenia spółki z o.o. z 50 do 5 tys. zł i odpowiednio dla spółki akcyjnej z 500 do 100 tys. zł), nowelizacji ustawy o VAT oraz nowelizacji ustawy Prawo dewizowe (zniesienie zasady walutowości w rozliczeniach) - to kolejna, korzystna dla rozwoju przedsiębiorczości zmiana. Polscy przedsiębiorcy czekają na następne. W szczególności na drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadzi „jedno i zero okienka" oraz ograniczy i uporządkuje zasady kontroli w firmach. Przedsiębiorcy czekają także na nową ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym.
„Wyrazy uznania należą się Wiceministrowi Adamowi Szejnfeldowi, który walcząc z oporem lobby urzędniczego, nie stracił zapału do wprowadzania istotnego dla przedsiębiorców pakietu zmian prawnych" - dodaje Andrzej Arendarski.
Źródło: www.kig.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?