Rada do spraw Polaków na Wschodzie rozpoczyna pracę
Premier Donald Tusk powołał 1 kwietnia br. skład Rady do spraw Polaków na Wschodzie. Rada, której członkowie zostali powołani na 5-letnią kadencję, stanowi kolegialny organ odwoławczy od decyzji konsulów w sprawach o wydanie Karty Polaka.
Powołane przez Prezesa Rady Ministrów osoby wyróżniają się wiedzą i doświadczeniem w sprawach dotyczących Polonii i Polaków za granicą i większość z nich to prawnicy.
W skład Rady powołano następujące osoby:
p. Robert Baran – dyrektor Biura Ministra MSWiA, w latach 2001-2007 dyrektor Departamentu Legalizacji Pobytu i Wykazu Cudzoziemców w URIC, gdzie odpowiadał m.in. za prowadzenie postępowań odwoławczych w sprawach dot. legalizacji pobytu cudzoziemców; wykształcenie prawnicze.
p. Michał Frączkiewicz – Radca Szefa KPRM w Departamencie Prawnym, osoba odpowiedzialna za przygotowanie i wdrażanie ustawy o Karcie Polaka w KPRM; wykształcenie prawnicze.
p. Artur Kozłowski – dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu, sekretarz Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu, w latach 1999-2004 wicedyrektor Departamentu Repatriacji i Obywatelstwa w MSWiA/URiC; wykształcenie prawnicze.
p. Małgorzata Krasuska - pracownik Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN, były zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Specjalnego MEN nadzorujący sprawy polonijne, były nauczyciel polonijny; filolog polski.
p. Marzena Krulak – naczelnik Wydziału Prawnego w Departamencie Konsularnym i Polonii MSZ, wieloletni pracownik MSZ, konsul; wykształcenie prawnicze.
p. Anna Luboińska-Rutkiewicz - przewodnicząca Rady ds. Uchodźców w ubiegłej kadencji, pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, były doradca ds. prawnych w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; radca prawny.
Na pierwszym posiedzeniu Rada wybierze przewodniczącego.
Szczegółowy tryb organizacji i obsługi Rady określają rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Obsługę administracyjną i kancelaryjną Rady zapewnia KPRM. Podstawą prawną do powołania Rady była ustawa z 7 września 2007 o Karcie Polaka. Zob. Po co i jak ubiegać się o Kartę Polaka?
Źródło: http://www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?