Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Zgodnie z Decyzją Parlamentu i Rady UE nr 1098/2008/WE z dnia 22 października 2008 r., rok 2010 ustanowiono Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.  

Celem ustanowienia Europejskiego Roku 2010 jest potwierdzenie i umocnienie pierwotnego zaangażowania politycznego Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przy okazji rozpoczęcia realizacji Strategii Lizbońskiej, w podjęcie działań, które w zdecydowany sposób przyczyniłyby się do wyeliminowania problemu ubóstwa. 

Idea Europejskiego Roku stanowi uzupełnienie działań podejmowanych w UE w ramach otwartej metody koordynacji w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i integracji społecznej.   

Porady prawne

Działania i inicjatywy związane tematycznie z Europejskim Rokiem 2010 będą realizowane zarówno na poziomie całej UE, jak i w poszczególnych państwach członkowskich.   Komisja Europejska uruchomiła stronę internetową z podstawowymi informacjami o Europejskim Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010, dostępną pod adresem:   http://2010againstpoverty.europa.eu/  

Jednocześnie trwają przygotowania do wdrożenia Europejskiego Roku w poszczególnych państwach członkowskich. W Polsce funkcję krajowego koordynatora Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym pełnić będzie Pan Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zadania krajowego organu wykonawczego (instytucji powoływanej w każdym kraju w celu koordynacji wdrażania Europejskiego Roku) realizowane będą przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.  

Obecnie Ministerstwo przygotowuje krajowy program realizacji Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Program powinien uwzględniać priorytety działań Europejskiego Roku oraz ogólne cele i zasady przewodnie wskazane w Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również odwoływać się do priorytetów krajowych, wynikających m.in. z treści Krajowego Programu „Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna" na lata 2008 - 2010. Niezbędne jest również zapewnienie spójności z inicjatywami wspieranymi z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz projektami Programu Wspólnotowego PROGRESS.  

W związku z powyższym, oprócz ogólnych działań Europejskiego Roku wspierających ideę przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu, proponuje się aby krajowe projekty Roku 2010 w Polsce skupiały się także na wybranych obszarach tematycznych, uznanych za kluczowe dla obecnej polityki integracji społecznej, takich jak przeciwdziałanie ubóstwu dzieci i międzypokoleniowemu przekazywaniu biedy oraz wsparcie osób starszych.  

Uwzględniając zasadę wspólnej odpowiedzialności i uczestnictwa, Ministerstwo zwraca się do wszystkich zainteresowanych podmiotów, a zwłaszcza organizacji działających w dziedzinie przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu, z prośbą o przekazywanie uwag i sugestii odnośnie krajowych priorytetów Europejskiego Roku 2010 na adres poczty elektronicznej: rok2010@mpips.gov.pl  

Jednocześnie informujemy, że wstępny projekt programu krajowych działań Europejskiego Roku, uwzględniający Państwa sugestie również zostanie poddany publicznym konsultacjom.  

Ponadto na dzień 28 kwietnia br. planowane jest w Ministerstwie spotkanie konsultacyjne w przedmiotowej sprawie. Szczegóły organizacyjne zostaną Państwu wkrótce przekazane.  

Wszelkie zapytania dotyczące Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym prosimy kierować na adres poczty elektronicznej: rok2010@mpips.gov.pl  

Informacji na temat Europejskiego Roku 2010 udziela również Departament Pomocy i Integracji Społecznej, tel.: 022 661 12 77 oraz  022 661 14 80 i 022 661 14 94.

Źródło: www.mps.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika