Różnice w poziomie jakości życia w Europie

Z badania jakości życia w Europie wynika, że nadal istnieją poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami UE.

Badanie češtinaDeutschEnglishfrançais, które zrealizowała Europejska Fundacja na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), wykazało, że nadal istnieją głębokie różnice pomiędzy starymi i nowymi państwami członkowskimi UE oraz pomiędzy krajmi położonymi na północy i południu Europy.

Siła nabywcza w nowych państwach członkowskich i krajach kandydujących wynosi jedynie 55 proc. średniej unijnej. Odsetek ludzi, którzy są czasem zmuszeni rezygnować z podstawowych dóbr, takich jak ogrzewanie, nowe ubrania czy doroczny urlop, jest tam dużo wyższy niż w pozostałych państwach UE.

Zauważane są również różnice w warunkach mieszkaniowych. Mieszkańcy nowych państw UE są zazwyczaj właścicielami mieszkań, w których mieszkają (w starych krajach UE właścicielami jest jednie 40 proc. ludności), jednak często ich stan nie jest zadowalający. Na przykład aż 42 proc. Rumunów mieszka w zniszczonych budynkach w porównaniu z tylko 9 proc. Finów.

W zakresie dostępu do opieki zdrowotnej badanie wykazało niewystarczającą ilość sprzętu medycznego głównie na południu Europy (z wyjątkiem Hiszpanii) oraz na obszarach wiejskich. W nowych państwach członkowskich niemal połowa najbiedniejszych osób nie ma środków na opłacenie wizyty u lekarza. W krajach Europy Zachodniej odsetek ten wynosi 31 proc. Sytuacja prawdopodobnie się jeszcze pogorszy z powodu starzenia się społeczeństwa.

Najniższy poziom zadowolenia z życia odnotowano w nowych państwach członkowskich, ale także we Włoszech, w Portugalii i w Grecji. Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy krajów nordyckich. W przeciwieństwie do Francuzów, Włochów, Portugalczyków, jak również Węgrów i Bułgarów wielu mieszkańców nowych państw członkowskich uważa się za optymistów. Z badania wynika, że ogólny poziom optymizmu spadł z 64 proc. w 2003 r. do 55 proc. obecnie.

Więcej informacji na temat Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy English.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika