Rozszerzenie Unii na wschód pasmem sukcesów
Komisja Europejska przyjrzała się konsekwencjom rozszerzenia granic UE w 2004 i 2007 r. i doszła do wniosku, że miało ono pozytywny wpływ na gospodarkę.
UE powiększyła się w ostatnich latach o 12 nowych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego. W 2004 r. dołączyło do niej dziesięć nowych państw (Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry), a w 2007 r. dwa następne (Bułgaria i Rumunia).
Było to największe rozszerzenie UE w jej dziejach , a także historyczny krok w kierunku zjednoczenia Europy po wielu latach podziału wzdłuż żelaznej kurtyny.
W momencie przystąpienia nowych krajów do Unii niektóre państwa piętnastki żywiły obawy co do wpływu rozszerzenia na ich gospodarkę i systemy społeczne. Jednak z opublikowanej pięć lat później analizy Komisji wynika, że obawy te były nieuzasadnione oraz że rozszerzenie przyniosło wiele korzyści zarówno „starym", jak i „nowym" państwom członkowskim.
Rozszerzenie granic przyczyniło się w dużym stopniu do podniesienia standardu życiowego w nowych państwach UE, a także do modernizacji ich gospodarki i stabilnego funkcjonowania instytucji i systemów ustawodawstwa. Przed przedsiębiorcami w krajach piętnastki otworzyły się natomiast nowe możliwości w zakresie inwestycji i eksportu. Cała Unia skorzystała na zwiększeniu wymiany handlowej pomiędzy państwami członkowskimi, gdyż jest przez to bardziej konkurencyjna.
Szybko przebiegający proces integracji pobudził wzrost gospodarczy. W niektórych nowych państwach UE ujawniły się też słabe punkty, które stają się coraz większym problemem w dobie światowej recesji. UE dysponuje jednak narzędziami do walki z kryzysem. Unijny pakt stabilności i wzrostu oraz strategia na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia "> eu/scadplus/glossary/lisbon_strategy_da.htm">
UE zapewnia również wsparcie finansowe dostępne w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności , środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz unijnego instrumentu wspierającego bilans płatniczy.
Spoglądając w przyszłość, Komisja dostrzega w spowolnieniu gospodarczym okazję do głębokich, nastawionych na pobudzenie wzrostu reform politycznych. Są one konieczne do tego, aby wspierać ciągłą integrację, zmniejszać dysproporcje dochodów, zapewnić Unii wiodącą rolę w światowej gospodarce oraz pomóc jej w przygotowaniu się do kolejnych rozszerzeń.
Raport UE: Pięć lat od rozszerzenia. Korzyści gospodarcze i wyzwania na przyszłość
Rozszerzenie UE - pięć lat później
Od 6 do 27 państw członkowskich a na tym nie koniec...
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?