Rząd i Episkopat o sytuacji polskich rodzin

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkali się dziś przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Stronie kościelnej przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, stronie rządowej wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.

Rozmowy dotyczyły sytuacji rodzin, a szczególnie tych wielodzietnych. Zdaniem przedstawicieli strony kościelnej, ich sytuacja jest trudna, a rodziny te są zdecydowanie bardziej zagrożone biedą niż inne. Pod adresem rządu zgłoszono propozycje zmian, m.in. podniesienie wysokości zasiłku na dzieci w rodzinach wielodzietnych i przygotowanie takich rozwiązań wspierających te rodziny, które będą zapobiegać ich dalszemu ubożeniu.

Zdaniem wicepremiera Grzegorza Schetyny, dzisiejsze spotkanie stworzyło okazję do zdiagnozowania sytuacji i umożliwiło przyjęcie kierunków działań długofalowych w polityce rodzinnej państwa. Zwrócił on uwagę, że niezbędna jest również większa aktywność samorządów terytorialnych w przedsięwzięciach na rzecz rodziny i jej problemów.

Minister Michał Boni podkreślił, że polityka wobec rodzin jest jedną z istotnych płaszczyzn rządowego programu „Solidarność pokoleń". Zaznaczył, że już wkrótce rząd przyjmie wiele korzystnych rozwiązań w tej dziedzinie. Chodzi m.in. o wydłużenie urlopów wychowawczych i ochronę przed zwolnieniem w tym okresie, możliwość pracy w niepełnym wymiarze, wykorzystanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz finansowanie z tego funduszu opieki nad dziećmi przebywającymi w tych placówkach, zwiększenie wysokości wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne osób przebywających na urlopach wychowawczych.

Obie strony uznały, że tematyka rodzin i ich sytuacji, w tym ułatwień dla kobiet, które chcą pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem, powinna być przedmiotem dalszych dyskusji. Uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się jesienią.

Porady prawne

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika