Serce unijnego systemu ochrony granic w Warszawie

21 listopada br. weszło w życie porozumienie o stałej siedzibie unijnej agencji Frontex. Z tej okazji, na Placu Europejskim w Warszawie odbyła się uroczystość.

Stała siedziba Frontexu w Warszawie 

Dzięki wysiłkom obecnego rządu stała siedziba Frontexu – jednej z najważniejszych unijnych agencji – znajdzie się w Warszawie. Świadczy to o wzmacnianiu roli Polski w ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Negocjacje w tej sprawie udało się zakończyć w wyjątkowo krótkim czasie. 

Uroczystość

Premier Beata Szydło 21 listopada uczestniczyła w wydarzeniu poświęconemu wejściu w życie porozumienia o stałej siedzibie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Wziął w nim też udział np. Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. W uroczystości wzięli także udział dyrektor agencji Frontex Fabrice Leggeri i unijny komisarz odpowiedzialny za migrację, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo Dimitris Avramopoulos.

Ceremonię rozpoczęło uroczyste podniesienie na maszt trzech flag – Polski, Unii Europejskiej i Frontexu.

 – "Biało-czerwona flaga symbolizuje dziś dobrą wolę naszego gospodarza oraz naszą znakomitą współpracę" – powiedział dyrektor wykonawczy Frontexu, Fabrice Leggeri.

Dla Polski, dla polskiego rządu, dzisiaj jest bardzo ważny dzień, ponieważ w Warszawie oficjalnie inaugurujemy pracę jednej z największych agencji unijnych – powiedziała Beata Szydło podczas wtorkowej uroczystości wejścia w życie porozumienia ws. siedziby Frontexu.

Premier podkreśliła, że cieszy się, że właśnie w Warszawie Frontex będzie miał swoją siedzibę. Polska jest państwem, któremu zależy na tym, by UE się rozwijała. Aby się rozwijała, musi być otwartym domem dla całej rodziny europejskiej – mówiła.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości spotkali się z mieszkającymi w Warszawie pracownikami agencji Frontex. Mianowicie, po ceremonii odbyło się trójstronne spotkanie pomiędzy premier Beatą Szydło, minister Błaszczakiem oraz Dimitrisem Avramopoulosem, unijnym komisarzem ds. migracji. Pozwoliło ono przedyskutować bieżące wyzwania związane z kryzysem migracyjnym oraz polskie działania na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej.

Swoją wdzięczność dla polskiego rządu wyraził również dyrektor Frontexu. – "Porozumienie w sprawie siedziby pokazuje, że agencja rozpoczyna nową erę i osiedliła się na stałe w Warszawie" – powiedział – "Chcę podkreślić, jak bardzo cieszymy się, że możemy mieszkać i pracować w Warszawie".

 Premier Beata Szydło podkreśliła, że Frontex ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich państw Unii. Szefowa rządu podziękowała zaś ministrom spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych, a także dyrektorowi agencji Frontex i unijnemu komisarzowi odpowiedzialnemu za migrację, sprawy wewnętrzne i obywatelstwo, za działania na rzecz powstania agencji w Polsce.

Szef MSWiA uczestniczący w negocjacjach przypomniał, że umowę w sprawie siedziby Frontexu udało się podpisać w krótkim czasie, mimo problemów, które występowały w poprzednich latach.

Po zakończeniu uroczystości, minister Błaszczak, wspólnie z dyrektorem Leggeri i komisarzem Avramopoulosem wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dzisiejsze wydarzenia.

Porady prawne

Bezpieczeństwo Europy

Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień - przechodzimy nim do historii - daje dobrą perspektywę na przyszłość i na bezpieczeństwo Europy - podkreśliła premier. W opinii szefowej rządu agencja Frontex ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii Europejskiej (UE). - To jest ta agencja, która zajmuje się bezpieczeństwem Europejczyków, bezpieczeństwem Europy i to jest ta agencja, której rola jest nie do przecenienia – zaznaczyła premier.

Prezes Rady Ministrów dodała, że agencja jest podmiotem, który realnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa Wspólnoty. - Ważna jest praca tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, którzy zabezpieczają zewnętrzne granice europejskie i zaangażowani są w proces rozwiązywania jednych z najpoważniejszych problemów, jakie niesie ze sobą kryzys migracyjny – dodała Beata Szydło.

– "Jednym z priorytetów polskiego rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, ale także wszystkim obywatelom Unii Europejskiej" – powiedział szef MSWiA. – "Służy temu między innymi wzmocnienie granic zewnętrznych UE".

W tym celu polscy strażnicy graniczni cały czas pomagają naszym partnerom. Działają w ramach misji Frontex, ale także na podstawie umów dwustronnych. Byli między innymi w Grecji, Włoszech, Bułgarii, Macedonii i wielu innych krajach.

– "Polski rząd jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o wspieranie potrzebujących na miejscu. Przeznaczyliśmy 77 mln euro na różne formy pomocy dla poszkodowanych przez wojnę" – podkreślił minister.

Czym jest Frontex?

Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, zajmuje się przede wszystkim pomocą w zarządzaniu granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, monitorowaniem przepływów migracyjnych i przeprowadzaniem okresowych analiz ryzyka oraz zapewnianiem państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, jak i m.in. zapewnianiem specjalistycznej wiedzy.

Agencja funkcjonuje w nowej formule od 2016 r., kiedy to weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, nadające jej nowe zadania i możliwości. Liczba jej stałego personelu w najbliższych latach zostanie zwiększona ponad dwukrotnie – z obecnego poziomu 400 pracowników do 600 na koniec tego roku i do 1 tys. w roku 2020. Frontex będzie również dysponować własnym sprzętem i wykorzystywać go w operacjach transgranicznych.

Agencja będzie dysponować także interwencyjną rezerwą w liczbie co najmniej 1,5 tys. funkcjonariuszy granicznych z poszczególnych państw członkowskich. W tej liczbie należy odnotować istotne zaangażowanie strony polskiej. Nasz kraj zadeklarował gotowość zaangażowania 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Frontex będzie też zapewniał wsparcie, przeprowadzając okresowe analizy ryzyka oraz oceny podatności na zagrożenia w krajach UE.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika