Small Business Act for Europe opublikowany

Komisja Europejska zgodnie z zapowiedziami opublikowała 25 czerwca 2008 roku „Small Business Act for Europe" (SBA), jest to dokument oparty na dziesięciu wytycznych, który proponuje działania z zakresu polityki wobec małych i średnich przedsiebiorstw, które podejmować będą zarówno Komisja, jak i państwa członkowskie.

Komisja proponuje polityczne partnerstwo pomiędzy UE a państwami członkowskimi, odzwierciedlające wolę polityczną uznania wiodącej roli MŚP w gospodarce UE i wprowadzenie po raz pierwszy kompleksowych ram polityki dla UE i jej państw członkowskich. SBA idzie w parze z ostatnio ogłoszonymi planami Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, których celem jest uproszczenie, modernizacja i zróżnicowanie gamy instrumentów służących wspieraniu MŚP.
Sednem Aktu jest przekonanie, że osiągnięcie najlepszych możliwych warunków ramowych dla MŚP zależy przede wszystkim od zdobycia przez przedsiębiorców, w tym firmy rzemieślnicze, mikroprzedsiębiorstwa, firmy rodzinne i przedsiębiorstwa gospodarki społecznej, uznania wśród społeczeństwa i nadania atrakcyjności rozpoczęciu własnej działalności. Oznacza to, że dość duża niechęć do przedsiębiorców i podejmowania ryzyka w UE powinny się zmienić.

Small Business Akt zawiera 10 zasad, które należy przyjąć na najwyższym szczeblu politycznym oraz środki, które sprawią, że funkcjonowanie małych firm stanie się łatwiejsze. Po konsultacjach z przedsiębiorcami i ich przedstawicielami Komisja Europejska postanowiła również przedstawić wniosek w sprawie nowych przepisów w czterech obszarach, które szczególnie dotyczą MŚP:
- ogólne rozporządzenie o wyłączeniu grupowym dotyczące pomocy państwa uprości procedury i zmniejszy koszty. Zwiększy ono intensywność pomocy dla MŚP i ułatwi im korzystanie z pomocy przeznaczonej m.in. na szkolenia, badania i rozwój oraz ochronę środowiska.
- nowy statut europejskiej spółki prywatnej umożliwi tworzenie „europejskich spółek prywatnych" (ESP), działających we wszystkich państwach członkowskich na tych samych, jednolitych zasadach. Pojęcie to zostało wprowadzone, aby przeciwdziałać obecnym uciążliwym obowiązkom, jakim podlegają MŚP działające w środowisku międzynarodowym.

Porady prawne

Obecnie muszą one zakładać różne formy przedsiębiorstw zależnych w każdym państwie członkowskim, w którym chcą prowadzić działalność. Dzięki ESP w praktyce MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie członkowskim, czy w innym. Prowadząc działalność w formie europejskiej spółki prywatnej, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych
- wniosek w sprawie podatku VAT umożliwi państwom członkowskim stosowanie zmniejszonych stawek VAT na usługi świadczone lokalnie, w tym usługi wymagające dużego nakładu pracy, oferowane przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Ponadto na 2009 r. przewidywana jest zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MŚP płatności w określonym terminie 30 dni.

10 zasad będzie służyło za wytyczne przy opracowywaniu i realizacji działań na szczeblu UE i państw członkowskich, takich jak dawanie drugiej szansy zbankrutowanym firmom, ułatwianie dostępu do finansowania i umożliwianie MŚP przekształcanie w nowe możliwości wyzwań związanych ze środowiskiem naturalnym.
Oprócz istniejącego już zobowiązania, że obciążenia administracyjne zostaną do 2012 r. zmniejszone o 25%, firmy mogą liczyć na to, że czas potrzebny na założenie nowej firmy nie będzie dłuższy niż tydzień, czas potrzebny na uzyskanie licencji i zezwoleń na prowadzenie działalności nie przekroczy jednego miesiąca, a punkty kompleksowej obsługi będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników.
Komisja zamierza ustalić określone daty w roku, na które, o ile będzie to wykonalne, będą przypadać terminy wejścia w życie rozporządzeń/decyzji dotyczących działalności gospodarczej. Państwa członkowskie proszone są o rozważenie podobnych środków.
Akt dla drobnej przedsiębiorczości zawiera ambitny zestaw środków pozwalających MŚP na pełne korzystanie z jednolitego rynku i wchodzenie na rynki międzynarodowe. Stanie się tak dzięki przeznaczeniu większych zasobów na dostęp małych przedsiębiorstw do finansowania, badań i rozwoju oraz innowacji. Środki te ułatwią również przedsiębiorstwom uczestnictwo w procesie ustalania norm, otrzymywanie kontraktów przyznawanych w ramach zamówień publicznych i przekształcanie w nowe możliwości biznesowe wyzwań związanych ze środowiskiem naturalnym.


SBA ma również za zadanie wprowadzić nowe sposoby pobudzania zainteresowania przedsiębiorczością i zakorzenić, szczególnie wśród młodych ludzi, ducha przedsiębiorczości. Młodzi ludzie chcący założyć działalność gospodarczą mogą teraz zyskać doświadczenie, spędzając czas w małym lub średnim przedsiębiorstwie zagranicą w ramach uruchomionego właśnie programu „Erasmus dla młodych przedsiębiorców". Pomoże to im podnieść swoje kwalifikacje i przyczynić się do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów pomiędzy MŚP w Europie. Funkcjonują już także podobne programy mobilności dla praktykantów.

BUSINESSEUROPE z zadowoleniem przyjęła inicjatywę Komisji Europejskiej i dobrze ocenia zaproponowany dokument. SBA trafnie określa sposoby, które pozwolą na uwolnienie potencjału wzrostu MŚP, ale kluczem do sukcesu jest sposób i formuła ich wdrożenia. Europejska Konfederacja Biznesu mocno popiera wprowadzenie statutu europejskiej spółki prywatnej, a w proponowanych przez Komisję Europejską rozwiązaniach upatruje możliwości dużych ułatwień w finansowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez MŚP w Unii Europejskiej.

Chociaż 99% przedsiębiorstw w UE to MŚP (spółki zatrudniające maksymalnie 250 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro), w większości przepisów i procedur administracyjnych nie wprowadzono rozróżnienia firm pod względem ich wielkości. Wobec 23 mln MŚP często stosuje się przez to te same wymogi administracyjne, co w stosunku do 41 tys. europejskich dużych przedsiębiorstw. W ostatnich latach MŚP stworzyły 80% nowych miejsc pracy w UE.
Więcej informacji, tekst komunikatu oraz propozycji Komisji można znaleźć pod adresem:

http://ec.europa.eu/enterprise/entrepreneurship/sba_en.htm

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika