Środki ochrony indywidualnej na forum Rady Ochrony Pracy

Ocena skuteczności stosowanych środków ochrony indywidualnej była jednym z tematów obrad Rady Ochrony Pracy, która zebrała się na kolejnym posiedzeniu plenarnym 17 marca br. w siedzibie parlamentu pod przewodnictwem poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. Doświadczenia kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy w tym zakresie, jako wyspecjalizowanego organu nadzoru rynku, przedstawił dr Marian Liwo, zastępca głównego inspektora pracy.

Wynika z nich, że aż jedna czwarta spośród 1651 środków ochrony indywidualnej skontrolowanych przez inspektorów pracy w latach 2006-2008 nie spełniała zasadniczych wymagań bezpieczeństwa oraz wymogów formalnych. Do poważniejszych nieprawidłowości należały: wady konstrukcji środków ochrony indywidualnej, wadliwe instrukcje ich użytkowania, niewłaściwy materiał, z którego zostały wykonane, brak albo niekompletne deklaracje zgodności, nierzadko wystawiane przez osoby do tego nieuprawnione, brak oznakowania CE.

Porady prawne

Organy celne zwróciły się do inspekcji pracy o wydanie 31 opinii dotyczących importowanych środków ochrony indywidualnej. W 23 przypadkach były one negatywne. Jak podkreślił dr Marian Liwo, działania podejmowane wspólnie przez PIP i organy celne są szybką i przynoszącą wymierne efekty formą selekcji wyrobów importowanych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Negatywna opinia powoduje bowiem zatrzymanie całych dostaw niezgodnych z wymaganiami środków. Np. na granicy zatrzymano 500 kamizelek ostrzegawczych z Chin i 1200 rękawic importowanych z Pakistanu.

W ostatnich trzech latach wskutek działań PIP wyeliminowano niezgodności z zasadniczymi i innymi wymaganiami w przypadku 353 typów środków ochrony indywidualnej. Z obrotu wycofanych zostało 21 typów wyrobów. Ponadto do rejonowych prokuratur inspektorzy pracy skierowali powiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 6 podmiotów gospodarczych, które m.in. nie usunęły niezgodności lub wprowadzały do obrotu wyroby imitujące środki ochrony innych wytwórców. W 4 przypadkach sprawy umorzono z uwagi na niską szkodliwość czynu, 2 sprawy są jeszcze w toku.

W opinii zastępcy głównego inspektora pracy, prawidłowe i efektywne funkcjonowanie nadzoru rynku w zakresie środków ochrony indywidualnej wymaga doprecyzowania regulacji prawnych, w szczególności sankcjonujących działania dobrowolne podejmowane przez podmioty odpowiedzialne za nieprawidłowości wyrobów. Należy ponadto kontynuować przedsięwzięcia o charakterze edukacyjno-promocyjnym, a także ścisłą współpracę wyspecjalizowanych organów kontroli z jednostkami notyfikowanymi, zwłaszcza z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym.

Podczas obrad główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając poinformował radę o sytuacji w zakresie przewidywanej skali zwolnień grupowych na terenie działania poszczególnych okręgowych inspektoratów pracy. Problem ten jest na bieżąco monitorowany przez Państwową Inspekcję Pracy. Jej jednostki organizacyjne zostały zobowiązane przez szefa urzędu do udzielania wszechstronnej pomocy prawnej, zarówno pracownikom zagrożonym utratą miejsc pracy, jak i pracodawcom, także z zakresu działań, jakie powinien podjąć przedsiębiorca posiadający problemy finansowe.

W posiedzeniu Rady Ochrony Pracy uczestniczyła także Teresa Cabała, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP. 

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika