Stabilizacja sytuacji w Afganistanie: wyzwania dla UE i wspólnoty międzynarodowej

Afganistan "stał się testem dla międzynarodowej pomocy na rzecz rozwoju oraz dla współpracy dwu- i wielostronnej, [...] a społeczność międzynarodowa musi kontynuować współpracę z rządem afgańskim i społeczeństwem Afganistanu w celu wykazania zdolności do przerwania błędnego kręgu przemocy", stwierdzają posłowie w sprawozdaniu w sprawie stabilizacji Afganistanu przyjętym podczas dzisiejszej sesji plenarnej.

Rola UE

Jak zauważają posłowie, Unia Europejska jest odbierana w Afganistanie  głównie jako organizacja humanitarna, jednocześnie UE "powinna być również postrzegana jako podmiot o silniejszym wpływie politycznym. Aby to osiągnąć konieczne jest, zdaniem posłów, opracowanie strategii, dzięki którym UE byłaby w stanie "zwiększyć swoją rozpoznawalność poprzez wyposażenie aparatu cywilnego, politycznego i biurokratycznego w uprawnienia, za pomocą których infrastruktura polityczna ewoluowałaby w kierunku większej stabilności i trwałości". Posłowie uznają za celowe skierowanie "dodatkowych oddziałów bojowych do najtrudniejszych regionów", oraz "pilne i wzmożone wysiłki na rzecz odbudowy państwa w celu utrwalenia osiągnięć oraz długofalowej i trwałej odbudowy zaufania ludności afgańskiej".

Porady prawne

Pomoc wojskowa i humanitarna

Parlament "wspiera starania NATO zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa w Afganistanie oraz zwalczania lokalnego i międzynarodowego terroryzmu" oraz uważa, "że obecność sił NATO jest niezbędna dla zapewnienia temu krajowi przyszłości". Jednocześnie posłowie zauważają, że problemy Afganistanu są bardziej skomplikowane niż tylko walka z terroryzmem i dlatego wymagają również rozwiązań innych niż militarne. Parlament wezwał rząd USA do zaprzestania prowadzenia polityki likwidowania upraw, "ponieważ obieranie za cel rolników uprawiających mak podsyci tylko niezadowolenie z powodu obecności międzynarodowych oddziałów wojskowych".

W sprawozdaniu zwrócono szczególną uwagę na skutek akcji wojskowych na pomoc humanitarną i rozwój. Jak zauważają posłowie "chociaż bezpieczeństwo i rozwój są w Afganistanie wzajemnie powiązane, istnieje wyraźny rozdział między działaniami wojskowymi a działaniami humanitarnymi, który powinien zostać utrzymany". W szczególności "operacja „trwała wolność" może być postrzegana jako przynosząca skutki odwrotne do zamierzonych, jeżeli presji wojskowej na powstańców nie będą towarzyszyły wzmocnione działania polityczne, które umożliwią władzom afgańskim dotarcie do wszystkich grup ludności, które uznają konstytucję i złożą broń".

Ponadto posłowie apelują do społeczności międzynarodowej o "zainicjowanie i wspieranie działań mających na celu zmniejszenie napięć między Afganistanem a Pakistanem, w tym długoterminowego programu na rzecz stabilizacji i rozwoju regionów przygranicznych".

Wolność mediów i społeczeństwo obywatelskie

Jak podkreślają posłowie, przezwyciężenie najważniejszych problemów jest niezbędne dla odbudowy Afganistanu. Przede wszystkim "aby przezwyciężyć kulturę przemocy panującą w społeczeństwie afgańskim, międzynarodowa społeczność darczyńców powinna udzielić wsparcia finansowego i technicznego lokalnym projektom na rzecz pojednania". Natomiast Unia Europejska "musi odgrywać znaczniejszą rolę we wspieraniu afgańskiego społeczeństwa obywatelskiego".

Ponadto Parlament podkreśla, "że wolność mediów ma kluczowe znaczenie dla budowania demokratycznego społeczeństwa" i przypomina, "że rząd w porozumieniu z „Afghanistan Compact" zobowiązał się, że będzie dążył do tworzenia „niezależnych i pluralistycznych" mediów". Ponadto Parlament Europejski zwraca uwagę na fakt, że mandat EUPOL obejmuje zadania w zakresie „wspierania powiązań między policją a szerzej pojmowanymi zasadami państwa prawa" i dlatego wzywa "do dalszej ścisłej koordynacji działań" oraz zaleca znaczne zwiększenie zasobów ludzkich i finansowych.

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polskaSerwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika