Steward na stadionie prawie jak policjant. Sprawdź, co może

Ma prawo przeszukać twoje bagaże i wylegitymować. Jeśli nie wykonasz wydanego polecenia, dostaniesz 2 tysiące złotych kary.

Nie tylko funkcjonariusze policji będą mogli pilnować bezpieczeństwa na stadionach podczas Euro 2012. Do takich zadań zostaną skierowani również stewardzi.

- Już teraz można zobaczyć ich na niektórych meczach polskiej ligi – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Stefan Dziewulski, ekspert do spraw bezpieczeństwa spółki PL.2012.

Kim jest steward stadionowy? – Jest to potoczna nazwa dla służb informacyjnych i służb porządkowych. Choć zazwyczaj mianem stewarda określa się te pierwsze. O porządkowych mówimy raczej agenci lub pracownicy ochrony – wyjaśnia specjalista.

Porady prawne

Wspomniane służby różnią się nie tylko napisem na służbowym stroju – służba informacyjna lub służba porządkowa – lecz przede wszystkim kompetencjami.

Znacznie więcej mogą porządkowi, włącznie z używaniem siły fizycznej i zakuwaniem opornych kibiców w kajdanki. Nie znaczy to, że idąc na stadion możemy ignorować polecenia stewardów służb informacyjnych.

Musisz słuchać wydawanych poleceń

Członkowie obu wspomnianych formacji mają prawo do wylegitymowania kibica, który przebywa na terenie stadionu.

Zanim poproszą o dowód osobisty, prawo jazdy czy np. paszport, mają obowiązek przedstawić się używając zwrotu – służba porządkowa lub służba informacyjna.

Ponadto koniecznie muszą pokazać nam identyfikator i podać przyczynę oraz podstawę prawną wylegitymowania. Gdy kibic zażąda – nie mogą odmówić ujawnienia swojego imienia i nazwiska.

Jeśli steward będzie chciał sprawdzić tożsamość lub kieszenie osoby, która siedzi w samochodzie stojącym na stadionowym parkingu, ma prawo poprosić ją, by opuściła pojazd. Przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez stewarda tej samej płci co osoba kontrolowana.

Zanim członek służb przystąpi do przeszukania, powinien poprosić nas, byśmy sami opróżnili plecak czy kieszenie. Jeśli uzna, że coś ukrywamy, może sam się tym zająć. Natomiast w sytuacji, gdy przy kibicu znajdzie nóż, broń czy inne niebezpieczne przedmioty, zatrzyma chuligana i przekaże policjantom.

Zatrzymane będą także te osoby, przy których zostaną znalezione środki odurzające lub substancje psychotropowe. Steward przekaże policjantom również osobę, która będzie miała przy sobie alkohol zakupiony poza stadionem (na stadionie można podawać trunki o mocy do 3,5 proc. alkoholu).

Mogą obezwładnić i wyrzucić poza stadion

Tylko służby porządkowe będą mogły użyć chwytów obezwładniających w stosunku do opornych osób. Dodatkowo ochroniarze skorzystają z kajdanek i miotaczy gazu. Mogą też wyprowadzić ze stadionu kibica, który naruszy regulamin obiektu, np. spróbuje dostać się na inny sektor lub wejść na murawę.

Zadaniem stewardów z służb informacyjnych będzie natomiast przede wszystkim informowanie kibiców o tym, gdzie i co się znajduje. - Chodzi m.in. o informowanie kibiców o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na stadionie, wskazywanie drogi do punktów medycznych, gastronomicznych i sanitarnych - tłumaczy resort spraw wewnętrznych.

Zignorujesz polecenia? Narazisz się na karę

Musimy pamiętać, że niedostosowanie się do poleceń służb informacyjnych i porządkowych zagrożone jest mandatem w wysokości 2.000 złotych. Grzywną będzie karane również naruszenie nietykalności wspomnianych służb. Tutaj kara jest wyższa i ustala ją sąd w tzw. stawkach dziennych. Najniżej może to być 120 stawek.

Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Jedna stawka nie może być niższa od 10 złotych, ani przekraczać 2.000 złotych.

W konsekwencji za uderzenie stewarda można zapłacić najmniej 1.200 złotych. Kara finansowa to jednak nie wszystko. Sędzia może zdecydować też o tymczasowym ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności nawet na 2 lata.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tomasz 2022-12-18 17:03:32

    A jak się mają uprawnienia Stewardów obsługujących imprezę masową do parkingów nie znajdujących się na terenie imprezy masowej ale np. dedykowanych do stadionu. Przykład: W dniu meczu organizator za teren imprezy masowej wyznaczył teren stadionu. Czy Stewardzi mogą wykonywać swoje czynności na parkingach poza stadionem?

  • Piotr 2021-03-23 13:47:49

    Ja tez stoje jako sluzba informacyjna i tylko sprzedaje bilety nie mam innych praw

  • KONIUSZKO 2014-02-15 21:31:23

    POLACY CZYTAJAC TO WSZYSTKO DOCHODZE DO WNIOSKU A RACZEJ DOSZEDLEM JUZ ZE ZE NIGDY NIE POJDE NA TAKIE SPOTKANIE // TO SA PRZEPISY BANDYCKIE JAK ZRESZTA CALY UKLAD MAFIJNY Z WARSZAWY TO SKANDAL ZEBY TAKI LAPCIUCH MNIE KONTROLOWAL TO WSTYD POLAKU JAK NAJDALEJ OD BANKOW NIBY POLSKICH I STADIONOW A BEDZIESZ ZDROWSZY A TE HOJE NIECH SAMI SOBIE CHODZA NA MECZE POSZLA ZZ KOMUNISTAMI ZYDOWSKIMI PRECZ Z KOMUNISTYCZNA SZAJKA ZALOZONA PRZEZ AGENTA SB.BOLKA WALESE ZDRAJCE POLSKI!!!!!!!!!!!!

  • Mirkus 2014-02-03 16:07:42

    Ciekawe jakimi normami prawnymi jest to uregulowane?

  • maxiu1152 0000-00-00 00:00:00

    Ja jako STEWART mam obowiązek dbać o państwa bezpieczeństwo jak i zdrowie... za zwyczaj ja nie sprawdzam na stadionie dowodów osobistych jak i nie przeszukuję bo od tego jest już służba porządkowa przy wejściach głównych... Łapiduchem drogi panie nie jest steward to iż jest podane takie wymaganie ze 18lat i nie karany nie znaczy to że każdy zda są to trudne egzaminy które podam przykład w Katowicach na 60 osób zdało 48... Jestem tam od tego by wszyscy w spokoju oglądali mecz i w całości opuścili stadion po meczu... Pewnie jak by się coś stało nie daj boże ktoś wniósł broń, nóż na pewno byście mówili gdzie był steward lub dla czego on go nie przeszukał... Stąd takie dostajemy prawo dla niektórych jest to nie fer lecz ze by mieć takie prawo musimy przejść naprawdę bardzo wyczerpujące szkolenie...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika