Stypendia NAWA bez podatku

1 października 2017 r. zacznie działać nowa agencja rządowa - Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Instytucja ta ma ściągnąć nad Wisłę najlepszych naukowców – tych zagranicznych, i tych polskich, którzy robią karierę poza granicami kraju. 

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej 

Od 1 października rozpocznie działalność Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Nowa agencja rządowa ma na celu zwiększenie obecności nauki polskiej w międzynarodowym środowisku naukowym poprzez bardziej aktywną wymianę studentów, doktorantów, pracowników naukowych i dydaktycznych, zachęcenie zagranicznych naukowców do pracy w polskich ośrodkach naukowych a młodych ludzi do studiowania w Polsce. Jednym z zadań agencji będzie także propagowanie języka polskiego za granicą.

Pełną ofertę programową NAWA przedstawi w 2018 r. Wówczas rozpocznie się również rekrutacja do programów.

Nowe zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych

Stypendia przyznawane na podstawie decyzji Dyrektora NAWA będą zwolnione od podatku.

Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (Dz.U. poz. 1530) modyfikuje m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych - wprowadzone zostało nowe zwolnienie od podatku (dodano pkt 39a. do art. 21 ust. 1 ustawy zawierającego katalog zwolnień).

Uchylone zostały jednocześnie dotychczasowe przepisy stanowiące podstawę zwolnienia od podatku świadczeń (związanych z kształceniem na zagranicznych uczelniach) przeznaczonych na pokrycie kosztów rekrutacyjnych, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń.

Zadania NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej będzie prowadzić długofalową politykę na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz odegra istotną rolę w zakresie umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni, w szczególności poprzez realizację programów adresowanych do studentów i kadry naukowej z Polski i zagranicy.

Agencja będzie państwową osobą prawną z siedzibą w Warszawie. Do jej zadań należeć będzie m.in.:

  1. inicjowanie i realizowanie działań wspierających międzynarodową wymianę akademicką oraz proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych;
  2. upowszechnianie informacji o polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki;
  3. upowszechnianie języka polskiego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
  4. prowadzenie spraw osób podejmujących i odbywających kształcenie oraz uczestniczących w badaniach naukowych i pracach rozwojowych na podstawie umów międzynarodowych lub decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego;
  5. prowadzenie spraw z zakresu uznawalności wyższego wykształcenia oraz stopni naukowych;
  6. uwierzytelnianie dokumentów, w tym w szczególności dyplomów ukończenia studiów, świadectw ukończenia studiów podyplomowych, zaświadczeń o ukończeniu studiów, dyplomów doktorskich i habilitacyjnych oraz ich duplikatów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą.

Organami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będą Dyrektor i Rada. Dyrektorowi powierzone zostaną zadania o charakterze zarządczym i wykonawczym, natomiast Radzie – zadania opiniodawczo-doradcze.

W ramach programów służących realizacji zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Agencja będzie mogła przyznawać środki finansowe:

  • studentom i doktorantom;
  • uczestnikom kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim;
  • pracownikom uczelni lub pracownikom jednostek naukowych;
  • osobom posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora lub doktora sztuki albo równorzędny stopień uzyskany za granicą;
  • osobom kierowanym za granicę w celu nauczania języka polskiego jako obcego;
  • uczelniom i jednostkom naukowym;
  • organizacjom pozarządowym podejmującym działania na rzecz umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego lub nauki;
  • jednostkom sektora finansów publicznych podejmującym działania na rzecz umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego lub nauki.

Nadzór nad działalnością Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej sprawował będzie minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przejmie wszystkie obowiązki Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które – z dniem powołania Agencji – zostanie zlikwidowane. 

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r. z wyjątkiem przepisów przewidujących obowiązki w zakresie wprowadzania danych do systemu POL-on, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., oraz przepisów dotyczących uwierzytelniania dokumentów przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, które wejdą w życie z dniem 1 lutego 2018 r. 

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Malinka 2019-11-29 03:39:45

    Bardzo dobrze. Zwolenienie z podatku dochodowego beneficjentów NAWY jest kolejnym krokiem ułatwienia powrotu do Polski i chęci rozwoju w kraju. Rodaków jak i obcokrajowców którzy do nas przybędą pobierać naukę i w jakimś procencie zostać w Polsce.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika