Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli
25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”.
W dniach 25-27 lipca w sposób szczególny pamiętamy o formacji, która od 89 lat strzeże ładu i porządku w codziennym życiu społeczeństwa. Każdy dzień pracy policjantów to tysiące interwencji. Obok tych najbardziej spektakularnych - akcji oddziałów „AT" czy Centralnego Biura Śledczego, podejmowanych jest wiele „zwyczajnych" działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa obywateli.
Zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, do podstawowych zadań tej formacji należy „ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra".
Sąsiedzkie awantury, wypadki drogowe, zakłócanie „miru domowego" - to jedynie przykładowe sytuacje, w których niezbędna jest pomoc Policji. Tylko w 2007 r. w całym kraju policjanci przeprowadzili ponad 718 tysięcy interwencji domowych. Policja dba o bezpieczeństwo powszechne na wiele sposobów - łapiąc złodzieja w autobusie, udaremniając przemyt towarami akcyzowymi, zwalczając handel narkotykami, czy też rozbijając gangi obracające milionami złotych.
Bezpieczeństwo wymaga odpowiedzialności, podejmowania ryzyka, budowania właściwych postaw i poszanowania prawa oraz tworzenia wspólnej „przestrzeni wolności". Dlatego też trudno przecenić znaczenie kampanii prewencyjnych prowadzonych przez Policję, zarówno samodzielnie, jak i z coraz większą grupą instytucji oraz partnerów społecznych. To właśnie podniesienie poziomu zaufania do Policji i tworzenie lokalnych „koalicji na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego" jest obecnie jednym z głównych zadań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji.
Dobrym przykładem takich działań jest Rządowy Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej".
Policja błyskawicznie reaguje na potrzeby społeczne. W ostatnim czasie w odpowiedzi na rosnącą liczbę wypadków z udziałem jednośladów zainicjowana została kampania prewencyjna „Dojedź motocyklem do końca wakacji", w ramach której propagowane są pozytywne wzorce bezpiecznych zachowań na drodze.
Praca funkcjonariuszy jest bardzo różnorodna. Dobry Policjant to człowiek wielu talentów: prawnik, psycholog, street - fighter - znający sporty walki, cały czas doskonalący swoje umiejętności. W ciągu roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie kształcą po ok. 10-15 tys. osób. Podczas szkoleń funkcjonariusze zdobywają umiejętności niezbędne podczas twardej walki z terrorem kryminalnym.
Poniżej przypominamy najbardziej znane akcje Policji w 2007 i 2008 r.
Happy end na „szlaku hańby"
W marcu 2007 r. Policjanci z rzeszowskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi. W XIX wieku „szlak hańby" wiódł ze Europy Środkowej i Wschodniej do Ameryki Południowej, dziś często krajem docelowym jest Polska. W akcji z udziałem antyterrorystów zatrzymanych zostało 13 osób. Policjanci uwolnili 15 pokrzywdzonych kobiet, które złożyły zeznania w tej sprawie. Z policyjnych ustaleń wynika, że gang werbował kobiety w Polsce i za granicą. Część z nich pochodzi zza wschodniej granicy. Są to Ukrainki i Białorusinki. Liderzy grupy i ich ludzie wyjeżdżali na Ukrainę, gdzie współpracowali z tamtejszym środowiskiem przestępczym w sprawie pozyskiwania kobiet do płatnego nierządu. Dlatego funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w realizacji tej sprawy współpracowali z milicją z Ukrainy, z funkcjonariuszami nowopowstałej komórki zajmującej się zwalczaniem handlu ludźmi i prostytucją. Policjanci postawili podejrzanym zarzuty czerpania korzyści z nierządu, 34-latkowi ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. 14 marca przewieziony został do Rzeszowa drugi lider grupy, który został zatrzymany w Warszawie pod zarzutem obrotu narkotykami. Zatrzymany usłyszał kolejne zarzuty: założenia i kierowania grupą przestępczą oraz czerpania korzyści z nierządu w agencjach towarzyskich na Podkarpaciu.
Zatrzymanie to kolejny etap sprawy z końca lutego. Wtedy policjanci zatrzymali czternaście osób, u których zabezpieczyli między innymi broń i narkotyki. Jak do tej pory w toku tego śledztwa łącznie aresztowano 20 osób, a wobec kolejnych trzynastu skierowano wnioski do sądu o zastosowanie tego najbardziej dolegliwego środka zapobiegawczego. Policjanci zlikwidowali łącznie sześć lokali, które stanowiły przykrywkę dla przestępczej działalności. W operacji związanej z likwidacją agencji uczestniczyło blisko 180 policjantów z rzeszowskiego i innych zarządów CBŚ oraz KWP w Rzeszowie i jednostek policji z Podkarpacia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Zarząd w Rzeszowie CBŚ KGP.
„Klamki" mafii nie wystrzelą
Blisko 200 funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego, a także świętokrzyscy i małopolscy policjanci, wzięło udział w czerwcu 2007 r. w gigantycznej operacji przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej powiązanej z włoską mafią. Zatrzymano 27 osób, którym zarzucono szereg przestępstw, w tym handel bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi.
Jak ustalono w trakcie działań operacyjnych, broń przemycano z Polski do Włoch, jednocześnie gangsterzy zaopatrywali rodzime grupy przestępcze. Policjanci odnaleźli ponad 30 sztuk broni w tym 25 pistoletów maszynowych, m.in. typu Skorpion i pistolety marki CZ i Walther. W specjalnie skonstruowanych skrytkach np. w podłogach domów, znaleziono ponadto ok. 2 tys. sztuk amunicji, 8 zapalników, 2 kusze z lunetami, wiele elementów broni palnej oraz urządzenia elektroniczne służące do konstruowania bomb. Zatrzymani to ludzie w wieku 25 - 40 lat, pochodzący z czterech województw - małopolskiego, śląskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Wśród nich są organizatorzy przemytu, handlu bronią, ale także odbiorcy. Zebrane w tej sprawie materiały wskazują, że z tego źródła pochodzi też broń używana do napadów na właścicieli kantorów. W dalszym ciągu badane są inne wątki działalności tej grupy jak handel alkoholem, narkotykami oraz organizowanie prostytucji. Policjanci przypuszczają, że w tej sprawie będą dalsze zatrzymania.
Grupa „markowska" za kratkami
W grudniu 2007 r.
rozbito trzon grupy „markowskiej" - w Warszawie i okolicznych miejscowościach zatrzymano 13 członków zorganizowanej grupy przestępczej podczas akcji, w której wzięło udział ponad 250 policjantów z Komendy Stołecznej i Komendy Głównej Policji, wspieranych przez funkcjonariuszy z Radomia, Łodzi i Białegostoku. Grupa ma na swoim koncie uprowadzenia, napady, wymuszenia rozbójnicze i handel narkotykami. Podczas przeszukania 23 posesji zabezpieczono m.in. 300.000 par butów niewiadomego pochodzenia.
Od kilkunastu dni stołeczni policjanci, wspólnie z prokuratorami wydziału X biura ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej, bardzo dokładnie planowali zatrzymanie groźnych członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Z ustaleń policyjnych wynika, że początki tzw. grupy markowskiej sięgają 1992 roku. Jej szef Andrzej Cz. ps. „Kikir" siedem lat temu został zastrzelony w szpitalu w wyniku przestępczych porachunków. Grupa jednak nadal działała bardzo aktywnie. Na swoim koncie mieli uprowadzenia dla okupu, napady rabunkowe przy użyciu broni palnej, wymuszenia rozbójnicze oraz handel środkami odurzającymi. Odłamem tej grupy była tzw. „grupa mutantów" zamieszana w zabójstwo policjanta z Piaseczna dokonane wiosną w 2002 roku oraz śmierć dwóch antyterrorystów w Magdalence rok później.
Prowadzący postępowanie doskonale wiedzieli z jak niebezpieczną grupą mają do czynienia. Dlatego też o wsparcie zwrócili się do jednostek realizacyjnych z komendy głównej oraz komend wojewódzkich w Radomiu, Łodzi i Białymstoku. Punktualnie o 6.00 rano ponad 250 policjantów: z wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw wspieranych przez kryminalnych z komendy stołecznej Policji, policjantów warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego KGP oraz ponad 50 policjantów Zarządu Operacji Antyterrorystycznych KGP weszło jednocześnie do ponad 20 lokali w stolicy i miejscowościach podwarszawskich. Wejścia były bardzo dynamiczne. Zatrzymano łącznie aż 13 członków grupy. Podczas przeszukania 23 posesji w stolicy oraz powiatach: wołomińskim, pruszkowskim, piaseczyńskim, sochaczewskim i płońskim znaleziono m.in. 300.000 par butów niewiadomego pochodzenia. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli również majątek warty około 100.000 złotych. Za przestępstwa, których dopuścili się zatrzymani, grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.
Rozbity gang „Szkatuły"
Dwunastu członków zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali w lutym 2008 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wraz z policjantami Komendy Stołecznej Policji. 250 policjantów równocześnie weszło do 26 mieszkań w Warszawie i okolicach. Podwładni "Szkatuły", który kierował grupą przestępczą o charakterze zbrojnym nie stawiali oporu. Policjanci zaliczają ten gang do najgroźniejszych w Polsce.
Punktualnie o 6 rano 250 policjantów (z CBŚ, KSP i pododdziałów antyterrorystycznych) weszło do 26 mieszkań w Warszawie i okolicach. Zatrzymani zostali najważniejsi członkowie grupy "Szkatuły" (poszukiwanego listem gończym przywódcy gangu). W ręce policjantów wpadł jeden z liderów grupy - Feish FS. Ps. "Tomek" vel "Kurd" (42 l.). Zatrzymani mężczyźni podejrzewani są o zabójstwa, wymuszenia haraczy, uprowadzenia osób dla okupu, produkcję i podkładanie materiałów wybuchowych, przemyt, produkcję i handel środkami odurzającymi. Policjanci zabezpieczyli na poczet kar mienie wartości 1 mln 300 tys. zł.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego stanowią część formacji liczącej 98 tysięcy ludzi. Zadania Policji stale się zmieniają i ciągle trwa proces jej modernizacji.
Bezpieczniej i nowocześniej
Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, polscy Policjanci jeżdżą coraz nowszymi samochodami, pracują na coraz nowocześniejszym sprzęcie łączności, używają coraz bardziej wydajnych komputerów i systemów informatycznych.
Modernizacji wymagało wprowadzenie Systemu Informacyjnego Schengen, dzięki któremu policjant używając mobilnych środków łączności, może zlokalizować w Polsce osobę poszukiwaną w innych krajach Unii Europejskiej.
Prawie 870 milionów złotych wydano w 2007 roku na modernizację polskiej Policji. W latach 2008-2009 kwota ta wzrośnie ponad 4 krotnie. W sumie ponad 4 miliardy 458 milionów złotych Policja wyda na wymianę radiowozów, uzbrojenia i wyposażenia policjantów, na budowy i remonty komend i komisariatów Policji oraz na podwyżki uposażenia funkcjonariuszy. Te ostatnie już w roku 2008 będą najwyższe od 1990 roku.
O słabej kondycji finansowej polskiej Policji wiele mówiło się przez lata. Mówiono o rozpadających się budynkach, zajmowanych przez policjantów, o maszynach do pisania zamiast komputerów, o wyeksploatowanych do granic możliwości radiowozach. Stan taki - łatania dziur i gaszenia pożarów, naprawiania na bieżąco tego co nie działało - trwał przez wiele lat. Dopiero program modernizacji polskiej Policji, przyjęty na lata 2007-2009 dał możliwość systemowego podejścia do problemu. W budżecie państwa założono, że na polską Policję, oprócz środków budżetowych, przeznaczonych zostanie ponad 4 miliardy 458 milionów złotych. I tak, w 2007 roku Policja dodatkowo otrzymała ponad 869 milionów zł, w 2008 - otrzyma ponad 1 miliard 816 milionów zł, a w 2009 - 1 miliard 772 miliony złotych. Pieniądze te przeznaczono na podniesienie policyjnych pensji (ponad 1,5 miliarda złotych w ciągu trzech lat), budowę nowych i modernizację już używanych obiektów (ponad 1,2 miliarda złotych), zakup i wymianę policyjnych samochodów (ponad 764 miliony złotych), zakup sprzętu teleinformatycznego (ponad 412 milionów złotych), zakup sprzętu i wyposażenia specjalnego dla funkcjonariuszy (ponad 268 milionów złotych), tzw. ucywilnienie wielu stanowisk policyjnych (ponad 132 miliony złotych) i zakup nowoczesnego uzbrojenia dla policjantów (60 milionów złotych).
Pierwsze efekty
Realizacja założeń ustawy modernizacyjnej już przynosi pierwsze efekty. W ubiegłym roku zakupiono i przekazano do komend i komisariatów ponad 1 200 nowych, policyjnych samochodów, ponad 4700 nowoczesnych pistoletów Glock, 4 276 komputerów, 1 598 laptopów, ponad 4 000 palmtopów. Rok 2007 to także remonty w 447 jednostkach policyjnych na terenie całego kraju i budowa 145 nowych obiektów. Do końca ubiegłego roku zakończono już budowy od podstaw 45 nowych jednostek policyjnych i 150 remontów innych obiektów. Modernizacja Policji to także wzrost pensji funkcjonariuszy. Na podniesienie uposażeń policyjnych w ubiegłym roku przeznaczono ponad 285 milionów złotych, czyli średnio, miesięcznie na jednego policjanta przypadło 202 zł (brutto) podwyżki. Te pieniądze już w ubiegłym roku trafiły do policjantów.
Na rok 2008 program modernizacji polskiej Policji początkowo zakładał podwyżkę na podobnym poziomie, jednak w wyniku przesunięć finansów z innych zadań (w ramach jednego, tego samego budżetu) kwota ogólna na podwyżki dla policjantów wzrosła do ponad 599 milionów złotych. W przeliczeniu na każdego policjanta daje to średnio, miesięcznie podwyżkę w wysokości 522 zł (brutto). Ostateczny projekt rozporządzenia o podniesieniu uposażeń policyjnych w 2008 roku, współtworzony przez związki zawodowe Policji - jako przedstawiciela szerokiego środowiska policyjnego, związki zawodowe - które nadały mu końcowy szlif - jest już w finalnej fazie wdrożenia w życie. Po podpisaniu przez ministra spraw wewnętrznych i administracji pieniądze te będą wypłacane policjantom z wyrównaniem od 1 stycznia 2008 roku. Na rok 2009 program modernizacji polskiej Policji zakłada przeznaczenie na podniesienie uposażeń jeszcze wyższej kwoty, bo ponad 619 milionów złotych. Jeżeli te liczby porównamy z podwyżkami z lat ubiegłych, które wynikały jedynie z podniesienia mnożnika kwoty bazowej, to zakładane na ten i na następny rok podwyżki są najwyższe od 1990 roku. Trwa proces zatrudniania pracowników cywilnych, którzy mogą odciążyć funkcjonariuszy np. od prac administracyjnych. Obecnie Policję wspomaga ok. 12.200 cywilów.
„Na miarę XXI wieku..."
W latach 2008-2009 planowane jest również zakupienie: 2.100 furgonów policyjnych i ponad 4.400 nowych samochodów osobowych i terenowych, którymi będzie można zastąpić te, które już dawno powinny być wymienione, 44.000 sztuk nowoczesnych pistoletów, 5,5 tysiąca kamizelek kuloodpornych w 2008 roku i 6,8 tysiąca w kolejnym, ponad 30.000 kompletów nowego umundurowania. Najbliższe dwa lata to także dalsze inwestycje i remonty. Łącznie w ramach programu modernizacji Policji do końca 2009 roku przewidziano 186 nowych inwestycji i 558 remontów jednostek policji. Realizowany konsekwentnie program modernizacji daje szanse na zmianę na lepsze w Policji. Jak stwierdził gen. Adam Rapacki - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji - na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych w dniu 10 stycznia 2008 roku: „Fundamentalnym tematem w najbliższym czasie jest racjonalne wydatkowanie środków z ustawy modernizacyjnej. Pozyskaliśmy spore środki, którymi można doposażyć wszystkie służby mundurowe na miarę XXI wieku".
Od Kosowa do Afganistanu
O wspólne bezpieczeństwo poza granicami dbają w XXI wieku polscy policjanci, pracując na rzecz międzynarodowych misji pokojowych. Oprócz znanej misji w Kosowie, policjanci pod biało - czerwoną flagą uczestniczyli między innymi w Misji UNPROFOR (United Nations Protection Force) na terenach byłej Jugosławii. Tam zadaniem naszych funkcjonariuszy była m.in. obserwacja oraz inspekcja miejscowego wymiaru sprawiedliwości i policji, szkolenia kadr organów ścigania, doradztwo w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego, prowadzenie specjalistycznych szkoleń na temat handlu narkotykami, handlu „żywym towarem" i innych form przestępczości zorganizowanej.
Dotychczas w operacjach Narodów Zjednoczonych na terenach b. Jugosławii, w Iraku oraz w Tadżykistanie uczestniczyło łącznie 1.170 policjantów, w tym 18 kobiet. Podczas pełnienia służby w misjach pokojowych śmierć poniosło 4 polskich policjantów, natomiast 18 było rannych.
W dniu 30 maja 2007 roku Rada Unii Europejskiej postanowieniem o Wspólnym Działaniu nr 2007/369/WPZiB powołała Misję Policyjną Unii Europejskiej w Afganistanie (EUPOL Afganistan) na okres 3 lat. Polska zadeklarowała udział w tej misji i w dniu 30 października 2007 r. Uchwałą Rady Ministrów nr 220/2007 powołano Polski Kontyngent Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Islamskiej Republice Afganistanu, w którego skład weszło na razie 3 policjantów.
Celem działania kontyngentu jest współudział w ustanawianiu trwałych i skutecznych rozwiązań dotyczących cywilnych sił policyjnych w Islamskiej Republice Afganistanu oraz wsparcie procesu reform na rzecz ustanowienia skutecznej i cieszącej się zaufaniem obywateli afgańskiej policji, działającej w ramach państwa prawa i szanującej prawa człowieka. Do zadań Kontyngentu należą: monitorowanie wprowadzania reform, doradztwo i wspieranie rządu Afganistanu w spójnym wdrażaniu strategii wynikających z celów misji oraz szkolenie afgańskich sił policyjnych.
W dniu 21 stycznia 2008 r. odleciał do Kabulu pierwszy polski policjant, który pełni służbę w miejscowości Mazar e-Sharif na stanowisku doradcy ds. szkolenia lokalnej policji. W ciągu ostatnich kilku miesięcy dołączyło do niego dwóch kolejnych polskich funkcjonariuszy.
Z narażeniem życia...
W kraju i za granicą, obok naszych domów, dzień po dniu, policjanci pełnią służbę strzegąc bezpieczeństwa obywateli RP. Pomimo wielu niebezpieczeństw i ciężkiej pracy, w 2008 r. w szeregi formacji wstąpiło 2 991 osób, z dumą składając rotę przysięgi: „Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia..."
To właśnie dla upamiętnienia tych, którzy nie zawahali się oddać swojego życia za bezpieczeństwo kraju, ogólnopolskie uroczystości Święta Policji rozpoczną się w Komendzie Głównej Policji pod Tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem „Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska".
Źródło: www.mswia.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?