Pozwolenie na broń

Obywatelstwo

Ruch drogowy

Pozostałe

Przestępstwo

Wykroczenia

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

Strona 1 z 5

25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. 

W dniach 25-27 lipca w sposób szczególny pamiętamy o formacji, która od 89 lat strzeże ładu i porządku w codziennym życiu społeczeństwa. Każdy dzień pracy policjantów to tysiące interwencji. Obok tych najbardziej spektakularnych - akcji oddziałów „AT" czy Centralnego Biura Śledczego, podejmowanych jest wiele „zwyczajnych" działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa obywateli.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, do podstawowych zadań tej formacji należy „ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra".

Sąsiedzkie awantury, wypadki drogowe, zakłócanie „miru domowego" - to jedynie przykładowe sytuacje, w których niezbędna jest pomoc Policji. Tylko w 2007 r. w całym kraju policjanci przeprowadzili ponad 718 tysięcy interwencji domowych. Policja dba o bezpieczeństwo powszechne na wiele sposobów - łapiąc złodzieja w autobusie, udaremniając przemyt towarami akcyzowymi, zwalczając handel narkotykami, czy też rozbijając gangi obracające milionami złotych.

Bezpieczeństwo wymaga odpowiedzialności, podejmowania ryzyka, budowania właściwych postaw i poszanowania prawa oraz tworzenia wspólnej „przestrzeni wolności". Dlatego też trudno przecenić znaczenie kampanii prewencyjnych prowadzonych przez Policję, zarówno samodzielnie, jak i z coraz większą grupą instytucji oraz partnerów społecznych. To właśnie podniesienie poziomu zaufania do Policji i tworzenie lokalnych „koalicji na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego" jest obecnie jednym z głównych zadań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji.

Dobrym przykładem takich działań jest Rządowy Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej".

Policja błyskawicznie reaguje na potrzeby społeczne. W ostatnim czasie w odpowiedzi na rosnącą liczbę wypadków z udziałem jednośladów zainicjowana została kampania prewencyjna „Dojedź motocyklem do końca wakacji", w ramach której propagowane są pozytywne wzorce bezpiecznych zachowań na drodze.

Praca funkcjonariuszy jest bardzo różnorodna. Dobry Policjant to człowiek wielu talentów: prawnik, psycholog, street - fighter - znający sporty walki, cały czas doskonalący swoje umiejętności. W ciągu roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie kształcą po ok. 10-15 tys. osób. Podczas szkoleń funkcjonariusze zdobywają umiejętności niezbędne podczas twardej walki z terrorem kryminalnym.

Poniżej przypominamy najbardziej znane akcje Policji w 2007 i 2008 r.

Happy end na „szlaku hańby"

W marcu 2007 r. Policjanci z rzeszowskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi. W XIX wieku „szlak hańby" wiódł ze Europy Środkowej i Wschodniej do Ameryki Południowej, dziś często krajem docelowym jest Polska. W akcji z udziałem antyterrorystów zatrzymanych zostało 13 osób. Policjanci uwolnili 15 pokrzywdzonych kobiet, które złożyły zeznania w tej sprawie. Z policyjnych ustaleń wynika, że gang werbował kobiety w Polsce i za granicą. Część z nich pochodzi zza wschodniej granicy. Są to Ukrainki i Białorusinki. Liderzy grupy i ich ludzie wyjeżdżali na Ukrainę, gdzie współpracowali z tamtejszym środowiskiem przestępczym w sprawie pozyskiwania kobiet do płatnego nierządu. Dlatego funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w realizacji tej sprawy współpracowali z milicją z Ukrainy, z funkcjonariuszami nowopowstałej komórki zajmującej się zwalczaniem handlu ludźmi i prostytucją. Policjanci postawili podejrzanym zarzuty czerpania korzyści z nierządu, 34-latkowi ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. 14 marca przewieziony został do Rzeszowa drugi lider grupy, który został zatrzymany w Warszawie pod zarzutem obrotu narkotykami. Zatrzymany usłyszał kolejne zarzuty: założenia i kierowania grupą przestępczą oraz czerpania korzyści z nierządu w agencjach towarzyskich na Podkarpaciu.

Obserwuj nas na:

Czytaj dalej (strona 1 z 5)

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu (...)

 • Dodatkowe dni wolne od pracy

  Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)

 • Święto Chrztu Polski

  Niewiele osób zauważyło, że w niedawno kalendarzu pojawiło się nowe święto. Nowa ustawa ustanowiła nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski – przypadające na dzień (...)

 • Świąteczne ograniczenia w ruchu

  Jakie ograniczenia w ruchu będą obowiązywały w Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości oraz w dni poprzedzające te święta?

 • Będą policyjne jednostki kontrterrorystyczne?

  Ujednolicony system funkcjonowania jednostek kontrterrorystycznych oraz uregulowane zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań służbowych przez policjantów to główne zmiany przewidziane (...)

NA SKÓTY