Trzynasta emerytura zagwarantowana

Trzynasta emerytura czeka na podpis Prezydenta

Sejm w czwartkowym głosowaniu odrzucił poprawki Senatu do ustawy o trzynastych emeryturach. Oznacza to, że ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

– "Dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów to bardzo oczekiwane społecznie rozwiązanie. Wierzę, że pan prezydent nie ma co do tego wątpliwości" – powiedziała minister Marlena Maląg.

Porady prawne

To już ostatnia prosta. W czwartek Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o trzynastych emeryturach. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy i będzie czekać na jego podpis.

– "Osób starszych w Polsce z roku na rok przybywa. Mądra polityka senioralna to dzisiaj absolutny priorytet. Trzynasta emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, to jeden z jej elementów. Cieszę się, że rozwiązanie to spotyka się z poparciem społecznym i wierzę, że pan prezydent nie ma wątpliwości, że jest ono potrzebne" – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Co da nowa ustawa?

Dzięki ustawie trzynasta emerytura będzie rozwiązaniem stałym i pewnym.

– "Emeryci i renciści mogą być spokojni, obiecaliśmy, że dodatkowe świadczenie będzie wypłacane co roku, i my tę obietnicę spełniamy" – podkreśliła minister Marlena Maląg.

Trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury – w 2020 r. będzie to więc 1200 zł (kwota obowiązująca od 1 marca br.). Z kwoty tej nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, a dodatkowe świadczenie, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie wypłacane z urzędu – nie trzeba składać żadnych wniosków.

– "Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą" – zapewniłaa minister.

W 2020 r. trzynasta emerytura ma trafić do 9,8 mln osób. Ma to kosztować ok. 11,75 mld zł.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika