UE-Rosja: Parlament określa warunki negocjowania nowej umowy o partnerstwie
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie nowej umowy między UE a Rosją, której tekst powstał w oparciu o sprawozdanie posła Janusza Onyszkiewicza (ALDE, PL). Posłowie rekomendują działania, jakie UE powinna podjąć wobec Rosji w negocjacjach dotyczących nowej umowy o partnerstwie. Rada powinna wezwać Rosję m.in. do cofnięcia decyzji o uznaniu niepodległości gruzińskich prowincji i zagwarantowania swobodnej żeglugi statków przez Cieśninę Pilawską do portu w Elblągu.
Gruzja
Posłowie zwracają uwagę, że naruszanie przez Rosję suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji oraz jej rola w sporze o gaz na początku 2009 r. poważnie zaszkodziły stosunkom między UE i Rosją oraz negocjacjom w sprawie nowej umowy. Dlatego domagają się, aby stosunki UE z Rosją opierały się na poszanowaniu litery prawa międzynarodowego i wszelkich wiążących umów oraz traktatów, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, Europejskiej konwencji praw człowieka oraz Traktatu Karty Energetycznej.
Posłowie wyrażają zaniepokojenie z powodu decyzji o uznaniu dwóch gruzińskich prowincji Abchazji i Osetii Południowej i podpisaniu z nimi umów o pomocy wojskowej i współpracy oraz o utworzeniu tam baz wojskowych. Kroki te podważają integralność terytorialną Gruzji. W swoich rekomendacjach dla Rady posłowie uważają, że należy ponownie wezwać Rosję do odwołania swojej decyzji i podtrzymać stanowisko, że Rosji nie można postrzegać jako bezstronnego mediatora w procesie pokojowym. Rosja powinna zagwarantować, że obserwatorzy UE będą mieli nieograniczony wstęp na wszystkie obszary objęte konfliktem zgodnie z mandatem misji obserwacyjnej UE.
Kosowo
Rada powinna wezwać rząd rosyjski - wraz z UE i pozostałymi krajami będącymi członkami grupy kontaktowej ds. Kosowa - do zaangażowania się w poszukiwania trwałego politycznego rozwiązania dla przyszłości Kosowa i dla dalszego umacniania stabilności w regionie Bałkanów Zachodnich.
Prawa człowieka
Posłowie uważają, że Rada powinna wyrazić wobec rządu rosyjskiego zaniepokojenie w związku z sytuacją w dziedzinie praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego oraz wezwać władze rosyjskie do przestrzegania wolności wypowiedzi i stowarzyszania się. Rosja powinna zaprzestać zastraszania i prześladowania obrońców praw człowieka oraz powstrzymywać się od stosowania surowych środków administracyjnych wobec organizacji, które walczą o te prawa.
Parlament przypomina o publicznym zobowiązaniu się prezydenta Miedwiediewa do wzmocnienia rządów prawa w Rosji i wyraża obawy o niezawisłość systemu sądownictwa i systemu prawnego Rosji.
Posłowie wyrażają także duże zaniepokojenie z powodu sytuacji w Czeczenii, gdzie reżim Kadyrowa nie był w stanie zapewnić pokoju i pojednania, lecz szerzył strach i ucisk, które zniszczyły społeczeństwo obywatelskie. Parlament domaga się prawdziwego politycznego rozwiązania dla tego regionu.
Posłowie dostrzegają potrzebę zreformowania konsultacji UE-Rosja w zakresie praw człowieka i określenia formalnej roli niezależnych organizacji pozarządowych z Rosji i UE.
Rada powinna również wezwać rząd rosyjski do pełnego poszanowania wolności mediów i zagwarantowania niezależnym mediom warunków politycznych i gospodarczych, umożliwiających im normalne funkcjonowanie.
Energia i środowisko
Traktat Karty Energetycznej, który jest prawnie wiążący dla Rosji i wszystkich państw członkowskich UE, powinien stanowić podstawę stosunków w dziedzinie energii. W ramach negocjacji nowej umowy należy zakończyć negocjacje dotyczące Protokołu Przejściowego i wezwać Rosję do jego podpisania. Protokół pozwoli ustanowić ramy prawne dla tranzytu dostaw energii, które będą kontynuacją obecnych ram ustanowionych na mocy Traktatu Karty Energetycznej.
Posłowie podkreślają potrzebę przeprowadzenia właściwych ocen oddziaływania na środowisko dla wszystkich projektów infrastrukturalnych związanych z energią. Rada powinna zaapelować do Federacji Rosyjskiej o ratyfikację Konwencji z Espoo oraz Protokołu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Wizy
Należy domagać się ułatwień wizowych dla studentów, badaczy i przedsiębiorców celem wspierania kontaktów międzyludzkich. Jednak dalsza liberalizacja systemu wizowego w odniesieniu do Rosji powinna być uwarunkowana analogiczną liberalizacją warunków wizowych w odniesieniu do krajów objętych europejską polityką sąsiedztwa w celu uniknięcia jakichkolwiek rozbieżności. Należy zwrócić się do władz rosyjskich o ograniczenie przeszkód biurokratycznych stosowanych jednostronnie w stosunku do osób podróżujących, takich jak konieczność posiadania zaproszenia i meldunku po przyjeździe. Ułatwienia podróżne dla posiadaczy paszportów rosyjskich powinny być ograniczone wyłącznie do obywateli Rosji.
Należy pilnie zająć się kwestią wiz i tranzytu do i z Kaliningradu, obejmując cały obwód kaliningradzki systemem lokalnego ruchu granicznego.
Transport morski
Rada powinna poruszyć szereg kwestii związanych z transportem morskim, w tym dotyczących swobody żeglugi przez Cieśninę Pilawską, dostępu floty UE do korytarza prowadzącego do Azji wzdłuż północnego terytorium Rosji oraz zagrożeń środowiskowych wynikających m.in. z nasilenia ruchu tankowców na Morzu Bałtyckim.
Loty nad Syberią
Rosja powinna wywiązać się ze zobowiązania dotyczącego stopniowego zniesienia opłat za przeloty nad Syberią i do podpisania porozumienia osiągniętego w tej kwestii na szczycie w Samarze.
Naddniestrze
Rosja powinna podjąć współpracę z UE mającą za cel uzgodnienie statusu terytoriów separatystycznych, w tym Naddniestrza. Posłowie podkreślają, że postęp w tej sprawie zależy od wycofania oddziałów rosyjskich stacjonujących na terytorium Mołdawii, do czego Rosja zobowiązała się już dziesięć lat temu.
Janusz ONYSZKIEWICZ (ALDE, PL)
Nowa umowa UE-Rosja
Procedura: Inicjatywa własna
Debata: 01.14.2009
Głosowanie: 02.04.2009
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?