Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu spoÅ‚ecznym rolników oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych, która ma zastÄ…pić dotychczas stosowanÄ… umowÄ™ o dzieÅ‚o. Rolnik bÄ™dzie musiaÅ‚ pÅ‚acić skÅ‚adki, zdrowotnÄ… i wypadkowÄ…, za pomocnika rolnika, czyli pracownika sezonowego. Osoba zatrudniona dorywczo bÄ™dzie musiaÅ‚a rozliczyć siÄ™ z podatku od dochodów osiÄ…gniÄ™tych w kraju, którego jest obywatelem.
Co przewidziano w ustawie z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu spoÅ‚ecznym rolników oraz niektórych innych ustaw?
Celem zmian ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu spoÅ‚ecznym rolników jest uregulowanie zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z zabezpieczeniem spoÅ‚ecznym pomocnika rolnika przy zbiorach. Z tego wzglÄ™du w ustawie dodano nowy rozdziaÅ‚ 7a „Umowa o pomocy przy zbiorach”, w którym okreÅ›lono najważniejsze elementy treÅ›ci takiej umowy, i stwierdzono, że wykonywanie czynnoÅ›ci na jej podstawie nie stanowi zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy, a także przyjÄ™to, iż w zakresie nieuregulowanym w rozdziale 7a ustawy do umowy o pomocy przy zbiorach, stosuje siÄ™ przepisy Kodeksu cywilnego.
W konsekwencji, ustawa stworzyÅ‚a nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, tzn. umowÄ™ o pomocy przy zbiorach, która umożliwia wyeliminowanie, po pierwsze, „zatrudniania na czarno” pomocników rolników, a po drugie, zawierania z nimi umów o dzieÅ‚o, które nie oddajÄ… charakteru pomocy przy zbiorach, ale przede wszystkim nie sÄ… objÄ™te ubezpieczeniem.
Rozstrzygnęła również o tym, że pomocnik rolnika przy zbiorach podlega z mocy ustawy ubezpieczeniu wypadkowemu (zdefiniowaÅ‚a wypadek przy pracy pomocnika rolnika), chorobowemu i macierzyÅ„skiemu w zakresie uprawnieÅ„ do jednorazowego odszkodowania z tytuÅ‚u staÅ‚ego lub dÅ‚ugotrwaÅ‚ego uszczerbku na zdrowiu albo Å›mierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. ObowiÄ…zkiem rolnika jest zgÅ‚oszenie pomocnika rolnika do ubezpieczenia spoÅ‚ecznego (w ciÄ…gu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach) oraz opÅ‚acania skÅ‚adki, należnej za dany miesiÄ…c, na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyÅ„skie (bez wezwania, do 15 dnia nastÄ™pnego miesiÄ…ca).
Nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiÄ…zana jest z opodatkowaniem dochodów pomocnika rolnika. ObowiÄ…zkiem rolnika bÄ™dzie sporzÄ…dzenie informacji o wysokoÅ›ci przychodów z tytuÅ‚u umowy o pomocy przy zbiorach na formularzu PIT-8C i przesÅ‚anie jej podatnikowi oraz urzÄ™dowi skarbowemu w terminie do koÅ„ca lutego nastÄ™pnego roku podatkowego.
Zmiany w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy uzasadnione sÄ… koniecznoÅ›ciÄ… zapewnienia Kasie Rolniczego Ubezpieczenia SpoÅ‚ecznego, wojewodzie i staroÅ›cie dostÄ™pu do informacji zwiÄ…zanych z prowadzeniem postÄ™powaÅ„ w sprawach z zakresu ubezpieczenia spoÅ‚ecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego, a także do postÄ™powaÅ„ w sprawach zezwoleÅ„ na pracÄ™ i zezwoleÅ„ na pracÄ™ sezonowÄ…, w zwiÄ…zku z zawieraniem przez cudzoziemców umowy o pomocy przy zbiorach, o której mowa w ustawie o ubezpieczeniu spoÅ‚ecznym rolników.
Z kolei zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych dotyczÄ… opÅ‚acania przez rolnika skÅ‚adki na ubezpieczenie zdrowotne za pomocnika rolnika w wysokoÅ›ci takiej, jaka jest przewidziana za domowników rolników prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność wyłącznie w zakresie dziaÅ‚ów specjalnych.
Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?
Ustawa weszÅ‚a w życie 18 maja 2018 r., z wyjÄ…tkiem niektórych przepisów dotyczÄ…cych organów (np. Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia SpoÅ‚ecznego, wojewody, starosty), które wejdÄ… w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
Zob. też: Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?