Umowa podatkowa z Holandią

Protokół zmieniający Konwencję z Niderlandami podpisany

23 listopada 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania. Zmiany uszczelniają system, przeciwdziałają agresywnej optymalizacji i wzmacniają międzynarodową współpracę podatkową. To kolejny przykład realizacji polskiej polityki zwalczania oszustw podatkowych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie 13 lutego 2002 roku, oraz protokołu podpisanego tego samego dnia.

Porady prawne

Nowe postanowienia

- "To kolejny przykład efektywnej realizacji polityki wdrażania do zawartych przez Polskę umów podatkowych najwyższych standardów wypracowanych na forum OECD. Kluczowe znaczenie ma wprowadzenie do umowy nowych rozwiązań uszczelniających - klauzuli przeciwko międzynarodowemu unikaniu opodatkowania (PPT) oraz klauzuli nieruchomościowej, która nie pozwoli na unikanie płacenia w Polsce podatku od sprzedaży położonych w kraju, wartych setki milionów złotych nieruchomości. Jest to szczególnie ważne, aby te rozwiązania zaczęły jak najszybciej obowiązywać właśnie w relacjach pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów" – wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

- "To właśnie za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Holandii, gdzie często ulokowane są europejskie centrale wielu globalnych korporacji, trafiają do Polski inwestycje z całego świata. W ten sposób to właśnie Niderlandy, podobnie jak Luksemburg czy Malta, mogą być wykorzystywane przez firmy stosujące agresywną inżynierię podatkową jako miejsca za pośrednictwem których wypracowane w Polsce dochody są transferowane bez podatku poza Europę, do rajów podatkowych. Uszczelnienie umowy podatkowej pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów, a także nowe rozwiązania skierowane przeciwko globalnej optymalizacji podatkowej, takie jak np. wdrażanie globalnego podatku minimalnego, doprowadzą do znacznego ograniczenia tego procederu" – dodał wiceminister Sarnowski.

Zmiany są nakierowane na uszczelnianie systemu podatkowego, przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej oraz wzmocnienie międzynarodowej współpracy podatkowej. Uwzględniają one zarówno obecną politykę podatkową Polski, jak i mechanizmy wypracowane w ramach projektu OECD/G20 Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) (zawarte też w Konwencji MLI).

Z uwagi na fakt, że konwencja polsko-niderlandzka nie jest objęta Konwencją MLI (Niderlandy nie wymieniły przedmiotowej umowy podatkowej jako objętej MLI) została ona bilateralnie dostosowana do standardów BEPS za pomocą protokołu zmieniającego. Przede wszystkim w protokole przewidziano tzw. klauzulę PPT, mającą na celu zapobieganie nadużyciom umowy. Protokół wprowadza również inne rozwiązania odzwierciedlające obecną polską politykę podatkową, w tym przepisy ułatwiające zwalczanie oszustw podatkowych z wprowadzeniem przepisu dotyczącego klauzuli nieruchomościowej na czele.

Poza wyżej wymienionymi regulacjami protokół zawiera także dodatkowe regulacje o charakterze uszczelniającym (np. przepisy dotyczące zakładu czy przepisy dotyczące ustalania rezydencji podatkowej osób innych, niż osoby fizyczne), a także unormowania mające na celu usprawnienie procedury rozwiązywania sporów powstałych na tle konwencji. W efekcie, konwencja polsko-niderlandzka zostanie dostosowana do najwyższych standardów w zakresie przeciwdziałania unikania opodatkowania oraz współpracy podatkowej.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika