Od 10 maja osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie z pierwszeństwem w punktach szczepień
Już wkrótce, bo od 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – poinformował w piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Konferencja prasowa poświęcona przede wszystkim tematyce szczepień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
W piątek w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja prasowa poświęcona przede wszystkim tematyce szczepień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Uczestniczyli w niej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
– "Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania" – mówił obecny na konferencji pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
– "Od początku szczepień liczne środowiska osób niepełnosprawnych nieustannie postulują o to, żeby te grupy były objęte priorytetowym szczepieniem. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania" – podkreślił podczas konferencji wiceminister rodziny Paweł Wdówik.
Najważniejsza informacja, jak ogłosił pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, jest taka, że od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych.
– "Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin" – zapewnił Michał Dworczyk.
Szczepienia w ośrodkach opieki od 10 maja
Również 10 maja br. rozpoczną się szczepienia przeciw Covid-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych, czyli w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej.
– Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień, tak te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek – wskazał szef Kancelarii Premiera.
Jak zaznaczył, zamówienia na szczepionki dla tych placówek będą traktowane priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
Dialog ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami
Wcześniej tego samego dnia odbyło się spotkanie online zorganizowane przez Kancelarię Premiera poświęcone tematyce szczepień tej grupy. Uczestniczyli w nim m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, w tym posłanka Iwona Hartwich. Jak mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, na spotkaniu strona rządowa przedstawiła partnerom społecznym propozycje rozwiązań, które od 10 maja będą wprowadzane w życie.
Szczepienie przeciw COVID-19 osób ubezwłasnowolnionych
Opiekujesz się osobą ubezwłasnowolnioną? Żeby ją zapisać na szczepienie, nie potrzebujesz profilu zaufanego
Żeby umówić na szczepienie osobę ubezwłasnowolnioną, nie potrzebujesz profilu zaufanego ani dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Możesz ją zarejestrować na szczepienie:
- wybierając szybką ścieżkę e-rejestracji bez profilu zaufanego;
- dzwoniąc na infolinię 989;
- umawiając termin bezpośrednio w punkcie szczepień (znajdź najbliższy punkt szczepień).
Jeśli potrzebujesz transportu do punktu szczepień, bo masz problemy z przywiezieniem osoby ubezwłasnowolnionej na miejsce, możesz skorzystać z transportu zorganizowanego przez samorządy.
Jeżeli osoba, którą się opiekujesz, potrzebuje szczepienia w miejscu zamieszkania (pobytu), skontaktuj się z Twoją przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej.
Internetowe Konto Pacjenta ułatwia zarządzanie sprawami zdrowotnymi, ale nie jest niezbędne, by ktoś mógł się zaszczepić.
Przeczytaj, jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta osoby ubezwłasnowolnionej, po to, żeby min.:
- odbierać e-recepty i skierowania
- dokonać wyboru lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?