e-prawnik.pl Porady prawne

Dobra osobiste

Wałęsa nie chce wystąpić w TVP

24.6.2008

Lech Wałęsa nie przyjął propozycji prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego dotyczącej wystąpienia telewizyjnego. Propozycja wystąpienia b. prezydenta w Programie 1 TVP padła w liście, który prezes Telewizji Polskiej wysłał w ubiegły piątek.

O decyzji byłego prezydenta poinformował prezes Instytutu Lecha Wałęsy w Warszawie, Piotr Gulczyński.

Prezes Urbański zaproponował wystąpienie w prime-timie, które trwałoby około 8 minut, a więc miałoby formułę zbliżoną do orędzia.

Piątkowy list zawierający propozycję wystąpienia telewizyjnego byłego prezydenta był kolejnym w ciągu kilku dni, jaki wysłał prezes TVP do Lecha Wałęsy.

Listy miały związek z filmem „TW Bolek", pokazanym w TVP w ubiegłą środę. Przed emisją tego materiału b. prezydent domagał się, by telewizja publiczna jej zaniechała; w przeciwnym razie zagroził procesem, w którym - jak zapowiedział - będzie domagać się 20 mln zł.

W liście do TVP Wałęsa podkreślał, że film oskarża go „o współpracę z komunistyczną Służba Bezpieczeństwa i uznaje za TW Bolek, co stanowi udowodnione sądownie całkowite kłamstwo".

W odpowiedzi na to prezes TVP, uzasadniając odmowę wstrzymania filmu, napisał, że „obowiązująca w Polsce wolność słowa wyklucza stosowanie cenzury prewencyjnej". Jednocześnie podkreślał, że TVP nadal oferuje Wałęsie czas antenowy, w którym będzie się on mógł odnieść do filmu na swój temat.

W poniedziałek ukazała się, wydana przez IPN, książka „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", autorstwa historyków Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.

Główne tezy książki mówią o tym, że w początkach lat 70. Wałęsa był agentem SB o pseudonimie „Bolek". Akta o tym świadczące, według autorów, Wałęsa zabrał w latach 90.; według nich w 2000 r. Sąd Lustracyjny wadliwie ocenił dowody na temat Wałęsy i pominął część z nich. Wałęsa zaprzecza zarzutom o współpracę z SB.

źródło: PAP, z www.tvp.info

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Wałęsa nie chce wystąpić w TVP

anonimowy go?ć

28.8.2008 23:35:6

Re: Wałęsa nie chce wystąpić w TVP

wreszcie szydlo w ylazlo z wora a pani waletynowicz ma racje ;gdzie te dokumenty ktore zaginely /zekomo/


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ