Weto Prezydenta RP wobec nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS - stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Weto Prezydenta RP wobec ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:

W dniu 29 listopada 2008 r. Prezydent RP odmówił podpisania  ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Swoje stanowisko  Prezydent uzasadnił tym, że zaproponowany w ustawie   nowy sposób obliczania świadczeń rentowych spowoduje ich obniżenie, szczególnie w przypadku osób, których  zarobki  z całego okresu aktywności są niższe od przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Zdaniem Prezydenta w konsekwencji nowe regulacje mogą spowodować, że większość nowych rencistów otrzyma renty na poziomie ustawowego minimum.
Prezydent zakwestionował także  przyjęty w ustawie jednakowy sposób ustalania wysokości renty dla mężczyzn i kobiet. Zdaniem Prezydenta, niewłaściwym rozwiązaniem jest również zamieszczona w ustawie propozycja, aby renciści mogli osiągać obok renty nieograniczone limitami dochody z pracy. Prezydent podnosi, że renta z założenia jest świadczeniem kompensującym utratę lub ograniczenie zdolności zarobkowania i dochód z pracy powinien mieć charakter uzupełniający. W przekonaniu Prezydenta  zniesienie instytucji zmniejszania albo zawieszania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pozbawia rentę tego charakteru.
Zawetowanie ustawy z dnia 17 października 2008 r. - zdaniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej - jest niezasadne.
Po pierwsze, oznacza to godzenie się z sytuacją, że renta z tytułu niezdolności do pracy będzie ustalana w zupełnie inny sposób niż emerytura. W konsekwencji z tytułu opłacania składek od takich samych dochodów ubezpieczony uzyska dwa, całkowicie na różnych zasadach  wyliczone świadczenia. Zawetowana ustawa z dnia 17 października 2008 r. stanowi próbę dostosowania rozwiązań dotyczących rent z tytułu niezdolności do pracy do wcześniej wprowadzonych rozwiązań emerytalnych. Dzięki przyjęciu w ustawie jednolitej podstawy obliczania emerytur i rent dla osób urodzonych po 1948 r.

Porady prawne

, a tym samym dostosowaniu zasad wymiaru nowoprzyznawanych rent do nowoprzyznawanych emerytur byłaby  zachowana niezbędna korelacja ich wysokości.
Po drugie, istotną zmianą zaproponowaną w zawetowanej ustawie jest wprowadzenie zasady, że renta z tytułu niezdolności do pracy nie ulega zmniejszeniu ani zawieszeniu z tytułu osiąganych przychodów z pracy zarobkowej. Obecne ograniczenie możliwości łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem renty rodzi istotne ograniczenia w podejmowaniu zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne otrzymujące renty, co przyczynia się do bardzo niskiej aktywności zawodowej tych osób i wzmaga ich poczucie wykluczenia społecznego.
Zniesienie barier zarobkowych dla rencistów jest działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych i ich integracji ze społeczeństwem, ponieważ przyczynia się do ułatwienia dostępu do różnych form rehabilitacji. Praca często stanowi istotny element rehabilitacji i integracji społecznej.
Zniesienie barier zarobkowych, zwiększając aktywność zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, równocześnie ułatwia przedsiębiorcom zatrudnianie osób niepełnosprawnych, sprzyja  tworzeniu dla nich nowych miejsc pracy. Obecnie istniejące limity zarobkowe utrudniały osobom  niepełnosprawnym  podejmowanie pracy, zwłaszcza w pełnym wymiarze czasu pracy. Z kolei pracodawcy nie byli skłonni do tworzenia odrębnych miejsc pracy  w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wszystko to wpływało na umacnianie się tzw. szarej strefy.
Zniesienie uzależnienia prawa do wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy od wysokości przychodu z pracy zarobkowej ma też na celu zbliżenie rozwiązań systemowych funkcjonujących w polskim prawie do standardów europejskich, w szczególności wyraża dążenie do spełnienia minimalnych norm zabezpieczenia społecznego określonych w Konwencji Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego, przyjętej w Genewie dnia 28 czerwca 1952 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 93, poz. 775). Polityka Unii Europejskiej wobec osób niepełnosprawnych opiera się na idei niedyskryminacji, równego traktowania i równości szans. Stosowanie tych zasad ma prowadzić do pełnej integracji społecznej osób niepełnosprawnych.
Zatrudnienie jest kluczowym elementem integracji społecznej i niezależności ekonomicznej wszystkich obywateli w wieku produkcyjnym.

W porównaniu z osobami sprawnymi, wskaźniki zatrudnienia i aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych są bardzo niskie. Obecna polityka Unii Europejskiej wobec osób niepełnosprawnych wskazuje na potrzebę wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych przynoszącego zarówno indywidualne, jak też ogólnospołeczne korzyści.
Nowe podejście do kwestii niepełnosprawności prezentowane w ciągu ostatnich lat przez struktury międzynarodowe, których Polska jest aktywnym członkiem, przesądza zatem o konieczności weryfikacji dotychczasowego systemu wypłat świadczeń rentowych dla osób niepełnosprawnych.
Kwestionowane w wecie Prezydenta zniesienie ograniczeń w możliwości łączenia dochodów z pracy z otrzymywaną rentą spowoduje,  że zainteresowany osiągając dodatkowe dochody, od których będą opłacane składki, będzie miał wpływ na ewentualne podwyższenie przyznanej mu w przyszłości emerytury. Takie rozwiązanie zwiększałoby przezorność ubezpieczonych i pozwalało na lepsze ich zabezpieczenie w okresie emerytalnym. 

Źródło: www.mps.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lilia 2012-06-24 20:40:16

    sprawa nadrzędna, rente przyznaje sie osobie dlatego, ze jest niezdolna do pracy. Wobec czego, jesli rencista jest zdolny do pracy, i chce pracowac bez limitu, to niech idzie do pracy, skoro jest zdolny do pracy, a zrzeknie sie prawa do renty!!!! Tak to widzę. A nie chcecie i rente i pensję z pracy zawodowej. Ja musze pracowac i życ tylko z pensji, nie dostaję co mc 500zł za darmo, a przydałoby sie. Jak ktoś chce pomóc niepełnosprawnym, to niech pomoże innym zapisem, odnoszącym sie do ludzi niepełnosprawnych, a nie zmienia całą koncepcję rent.

  • Waldek 2008-12-22 13:46:03

    Po zawetowaniu ustawy przez Prezydenta RP o emeryturach i rentach nasuwa się tylko jedno zdanie iż kolejny raz okazała się prawda o tym że renciści są w społeczeństwie zbyteczni . Jeżeli P Prezydent uważa że rencista jest chory i nie powinien pracować to w związku z tym mam pytanie.Kto zapewni renty w takiej wysokości aby starczyły ludziom na normalne życie?. Czy ktoś się zastanowił nad tym że w zakładach pracy poszukuje się ludzi zdrowych a nie chorych a to że dalej będą progi dodatkowych przychodów oznaczać będzie że Zus kolejny rok nie otrzyma składek od rencistów pracujących na czarno.W małych zakładach prywatnych renciści pracują bez rejestrowania pobieraja i tak całe renty lata pracy nie wliczają się do póżniejszej emerytury a wiadomo jaką emeryturę moze mieć rencista oczywiście jeśli dożyje.Wiadomo że do zbyt niskiej emerytury dopłaca państwo a tym samym społeczeństwo.Ktoś powinien zastanowić się nad rentami powypadk


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika