Wkrótce zniesienie wiz dla Ukraińców
Na czym ma polegać częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy wjeżdżających na terytorium UE?
Obywatele Ukrainy będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz krótkoterminowych. - To efekt poparcia Parlamentu Europejskiego dla projektu przepisów wstępnie uzgodnionych z prezydencją Rady UE dotyczących częściowego zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy wjeżdżających na terytorium Unii Europejskiej.
Zgodnie z tą propozycją:
- Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą mogli podróżować do UE (strefy Schengen) bez wizy na pobyt do 90 dni w okresie 180 dni;
- nowe zasady dotyczą wyłącznie podróży (np. biznesowych, turystycznych bądź odwiedzin krewnych);
- nowe zasady nie będą uprawniały do pracy w UE i nie będą obowiązywały w Irlandii i Zjednoczonym Królestwie.
Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą zatem mogli udać się do Unii na 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu na wakacje, w interesach lub w innym celu, wiza nie uprawnia ich jednak do podjęcia pracy.
Unijna decyzja o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku wizowego będzie dotyczyć wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii. Poza UE będzie też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.
Parlament Europejski poparł zniesienie wiz dla Ukraińców
"Ukraina spełniła wszystkie kryteria i obowiązek wizowy powinien zostać zniesiony" - powiedziała podczas debaty plenarnej parlamentarna sprawozdawczyni, posłanka Mariya Gabriel (PPE, BG), dodając, że zniesienie obowiązku wizowego będzie "kolejnym mocnym sygnałem, że Ukraina jest kluczowym partnerem dla Unii Europejskiej w ramach [programu] Partnerstwa Wschodniego".
Projekt przyjęto w PE 6 kwietnia br. 521 głosami za, przy 75 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się. Teraz porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE. Powinno wejść w życie już w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.
Przygotowując decyzję o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku wizowego, Unia zaostrzyła mechanizm zawieszenia ruchu bezwizowego, aby w wyjątkowych przypadkach umożliwić tymczasowe przywrócenie wiz.
Po przyjęciu następnie przez Radę UE nowe zasady prawdopodobnie wejdą w życie latem.
W 2016 r. państwa UE wydały 13,9 mln wiz krótkoterminowych: najwięcej wiz otrzymali Rosjanie (3,1 mln), Chińczycy (2,1 mln) i Ukraińcy (1,36 mln). Odsetek decyzji odmownych o wydaniu wiz na Ukrainie wyniósł 3,4% (na świecie - 6,9%. Kraje wydające najwięcej wiz Ukraińcom to Polska (560 tys.), Węgry (117 tys.) i Niemcy (99 tys.).
Przez ostatnie 3 lata PE niezmiennie okazuje solidarność z Ukrainą. Europosłowie poparli Ukraińców domagających się zmian i bliższych związków z Europą, potępili rosyjskie działania wojskowe we wschodniej Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu oraz promowali gospodarcze i polityczne reformy. Następny krok to częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców podróżujących do Unii - głosowanie w tej sprawie odbędzie się 6 kwietnia na sesji plenarnej PE. Dowiedz się więcej z naszej osi czasu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?