World Energy Outlook 2008

- World Energy Outlook to najbardziej zaawansowana i kompleksowa publikacja nt. światowej energetyki. Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej będzie dla nas cennym źródłem informacji podczas prac nad Polityką energetyczną Polski do 2030 r. - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas prezentacji „WEO 2008". 27 listopada br. Główny Ekonomista MAE dr Fatih Birol przedstawił w Ministerstwie Gospodarki najważniejsze tezy raportu.

W opinii wicepremiera Pawlaka, szacunki i analizy zawarte w raporcie MAE są najlepsze na świecie. - W dobie światowego kryzysu konieczne jest całościowe spojrzenie na energetykę - powiedział. - Aktualnie odnotowujemy spadek cen nośników energii. Jeżeli jednak z tego powodu zahamowane zostaną inwestycje, to za kilka lat znów możemy mieć do czynienia z szokiem cenowym, wywołanym niedoborem dostaw - dodał.

Porady prawne

Także zdaniem Fatiha Birola kryzys finansowy będzie mieć wpływ na ceny surowców energetycznych. Z raportu wynika, że inwestycje w światową infrastrukturę energetyczną wymagają nakładów rzędu 26 bln dol. - Oznacza to wydatki przekraczające 1 bln dol. rocznie. Kryzys finansowy może je ograniczyć i w konsekwencji doprowadzić do zachwiania pomiędzy popytem a podażą - powiedział dr Birol.

Analizy MAE wskazują, że światowy popyt na energię wzrośnie do 2030 r. aż o 45 proc. Zasadniczym źródłem energii jeszcze przez wiele lat pozostanie ropa naftowa. Największy wzrost zapotrzebowania na ten surowiec będzie widoczny w krajach spoza OECD, głównie w Chinach (wzrost o 43 proc.) oraz na Bliskim Wschodzie i w Indiach (wzrost o 20 proc.).

Jak szacują eksperci Agencji, w 2030 r. produkcja ropy osiągnie poziom 104 mln baryłek dziennie. - W związku ze spadkiem produkcji oraz wzrostem popytu konieczne jest uruchomienie dodatkowych mocy wydobywczych w ilości 64 mln b/d. To sześciokrotnie więcej niż wydobywa się obecnie w Arabii Saudyjskiej - powiedział Fatih Birol. Jego zdaniem koszt produkcji ropy oraz jej cena końcowa będą w najbliższych latach wyjątkowo niepewne. - Najbardziej widocznym dziś zagrożeniem podaży nie jest brak zasobów, ale brak inwestycji - wyjaśnił.

Jak poinformował Główny Ekonomista MAE, w światowym bilansie energetycznym wyraźnie wzrośnie rola węgla. - Więcej niż jedna trzecia przyrostu zapotrzebowania na energię będzie zaspokajana właśnie przez węgiel - powiedział. Już teraz zapotrzebowanie na ten surowiec rośnie najszybciej ze wszystkich nośników energii.

Drugim po węglu największym źródłem energii elektrycznej staną się już po 2010 r. źródła odnawialne (OZE). - Wpłynie na to wzrost cen paliw kopalnych a także zaangażowanie rządów w promocję OZE i malejące koszty inwestycyjne - powiedział dr Birol. W okresie objętym prognozą MAE, udział energii wyprodukowanej z OZE, wyłączywszy biomasę i elektrownie wodne, będzie rósł szybciej niż jakiekolwiek inne źródło energii na świecie - średnio o 7,2 proc. rocznie.

Przyczyni się to z pewnością do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Tym niemniej analitycy MAE prognozują dalszy wzrost emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. - Tylko w sektorze energetycznym światowe emisje CO2 wzrosną z 28 giga ton (Gt) w 2006 r. do 41 Gt w 2030 r. - poinformował Fatih Birol. Za trzy czwarte prognozowanego wzrostu emisji będą odpowiedzialne Chiny, Indie i kraje Bliskiego Wschodu.

W opinii autorów WEO 2008, aby uniknąć nagłych i nieodwracalnych zmian klimatu konieczna jest znaczna dekarbonizacja światowego systemu energetycznego. Najefektywniejszym sposobem redukcji emisji będzie według analityków MAE wydajne użytkowanie energii oraz wdrażanie technologii niskowęglowych.

 

World Energy Outlook 2008 to kolejna edycja raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Eksperci Agencji przedstawili w nim analizy zagrożeń światowych dostaw ropy i gazu oraz wpływu międzynarodowych porozumień na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

World Energy Outlook 2008 - synteza
(pobierz plik .pdf)

World Energy Outlook 2008 - prezentacja
(pobierz plik .pdf

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika