Jak fizjoterapeuci będą mogli wykonywać swój zawód?

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw umożliwi fizjoterapeutom wykonywanie zawodu w ramach praktyki zawodowej.

Jakie zmiany przewidziano? 

Głównym celem nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających wykonywanie zawodu fizjoterapeuty w formie indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych.

Porady prawne

Ustawa wprowadza zmiany polegające m.in. na:

  1. objęciu praktyk zawodowych fizjoterapeutów analogicznymi uregulowaniami jak ma to miejsce w odniesieniu do praktyk pielęgniarek w zakresie spełniania warunków prowadzenia działalności leczniczej;
  2. ustaleniu obowiązku wpisu praktyki zawodowej fizjoterapeuty do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą prowadzonego na zasadach takich jak dla praktyk zawodowych pielęgniarek (organem prowadzącym rejestr będzie Krajowa Rada Fizjoterapeutów);
  3. ustaleniu wysokości opłaty z tytułu wpisu praktyki zawodowej fizjoterapeutów do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w wysokości 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok (dotychczasowa opłata przewidziana dla fizjoterapeutów za wpis do rejestru podmiotów leczniczych, wynosiła – 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok).

Z kolei zmiany do ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty rozszerzają zakres działalności uznawanej za wykonywanie zawodu fizjoterapeuty o działalność wykonywaną w podmiotach niewykonujących działalności leczniczej oraz wprowadzają regulację dotyczącą udzielania świadczeń z zakresu fizjoterapii przy braku odpowiedniego okresu doświadczenia w zawodzie. Ustawa wprowadza również zmiany dotyczące podstawy prawnej do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Nowelizacja uchyla ponadto restrykcyjny dla fizjoterapeutów przepis art. 143 ust. 3 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, dotyczący konieczności obligatoryjności wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, pod rygorem utraty prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

W celu umożliwienia fizjoterapeutom wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej ustawa dokonuje zmian również w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawie z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.

Nowelizacja w przepisach przejściowych umożliwia fizjoterapeutom wpisanym do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą po 31 maja 2016 r. a przed 1 kwietnia 2019 r. wpisanie wykonywania swojej praktyki zawodowej do rejestru praktyk zawodowych fizjoterapeutów bez obowiązku poniesienia opłaty, jeżeli złożą wniosek o wykreślenie z rejestru podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą.

Kiedy nowe przepisy zaczynają obowiązywać?

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2019 r., z wyjątkiem przepisów odejmujących uchylenia wymogu (z ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - art. 143 ust. 3) nakazującego fizjoterapeutom rejestrację podmiotów leczniczych do 30 listopada 2018 r. i przepisu przejściowego dla fizjoterapeutów wykonujących zawód w ramach działalności gospodarczej, którzy będą mogli  prowadzić tę działalność bez wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą przez okres nie dłuższy niż do dnia 31 października 2019 r. – przepisy te weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 29 listopada 2018 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Liliana 2021-10-28 14:55:44

    Bycie fizjoterapeutą to niełatwy kawałek chleba. Trzeba być pasjonatem, inaczej nie wytrzyma się w tej pracy długo. Ja wykonuje ten zawód już 8 lat i mogę powiedzieć, że uwielbiam tę pracę. Cały czas też staram się doszkalać - ostatnio zapisałam się na terapię wisceralną jamy brzucha na WSEIT.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika