Pozostałe

Wypadek na wakacjach. Jak leczyć się najtaniej?

Strona 2 z 5

Jak uzyskać opiekę lekarską w Grecji?

Należy korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub ośrodka zdrowia, który należy do IKA (Zakładu Ubezpieczenia Społecznego) lub podpisał z nim umowę.

Lista takich placówek znajduje się w każdym lokalnym oddziale IKA. Ośrodki zdrowia często znajdują się przy oddziałach IKA. Na wizytę w ośrodku zdrowia należy umawiać się pod nr telefonu 184 dostępnym z każdego miejsca Grecji, lecz w przypadkach nagłych można zgłaszać się bez wcześniejszego umówienia się.

Ośrodki na ogół przyjmują w godzinach 7.00 - 19.00. Wizyta u lekarza specjalisty w takim ośrodku nie wymaga skierowania. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z opieki zdrowotnej w godzinach nocnych, to należy zgłaszać się do szpitali IKA lub mających umowę z IKA.  Kartę EKUZ trzeba pokazać lekarzowi lub personelowi szpitala.

Za co zapłacisz mimo posiadania karty?

- za dodatkowe badania, np. prześwietlenia oraz za niektóre dodatkowe świadczenia pacjent ponosi opłaty.
- za świadczenie ambulatoryjne około 3 EUR.
- za leki na receptę pacjent opłaca maksymalnie 25 proc. ceny. W przypadku niektórych chorób dopłaty wynoszą 10 proc. lub w ogóle nie są pobierane.

Kto da receptę?

Lekarz, który podpisał umowę z IKA. Recepty należy realizować w aptece objętej systemem IKA w ciągu 2 dni od wystawienia.

Poniosłeś koszty?" Żądaj zwrotu

O zwrot części wydatków możemy się ubiegać już na terytorium Grecji w lokalnym oddziale IKA. Jest to możliwe też po powrocie do Polski w oddziale NFZ. Do wniosku o zwrot kosztów załączmy: oryginały dowodów zapłaty z perforowanymi numerami (perforacja oznacza, że rachunek wystawiła placówka publiczna), oryginały recept (należy w aptece żądać ich zwrotu). Nalepki z opakowań lekarstw powinny być przyklejone na recepcie.

Obserwuj nas na:

Czytaj dalej (strona 2 z 5)

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY