Pozostałe

Wyróżnienie dla strony internetowej ZUS

Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych www.zus.pl otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Strona Internetowa Bez Barier". Jest jedną z niewielu witryn instytucji publicznych w pełni dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Konkurs "Strona Internetowa Bez Barier" organizowany jest w ramach szerszego projektu "Widzialni", który upowszechnia działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Celem samego konkursu jest promocja serwisów internetowych przyjaznych osobom niepełnosprawnym i zagrożonym tzw. wykluczeniem cyfrowym. Spośród zgłoszonych setek ogólnopolskich witryn do ścisłego finału przeszło jedynie 20 z nich, w tym 10 należących do jednostek administracji publicznej. Zdaniem ekspertów i audytorów z Polskiego Związku Niewidomych oraz Polskiego Związku Głuchych, strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasługuje na wyróżnienie w gronie finalistów. Jest to tym bardziej znaczące, że do ścisłego finału, poza Zakładem, dostały się jedynie dwie ogólnopolskie instytucje oraz serwis Biuletynu Informacji Publicznej.

Wyróżnienie to nie tylko powód do dumy, ale również pewność, że strona http://www.zus.pl/ na długo przed wymaganym terminem spełnia już wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie bowiem z deklaracją Konferencji Ministerialnej Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej z 2006 r., wszystkie strony internetowe organizacji użyteczności publicznej mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych do 2010 r.

Tegoroczne wyróżnienie nie jest jednak pierwszym potwierdzeniem spełnienia unijnych norm przez "zusowską" witrynę. W ubiegłym roku została ona uznana za jedną z najbardziej przyjaznych osobom niewidomym i niedowidzącym.

Strona internetowa ZUS istnieje już blisko 11 lat. W obecnej postaci działa od 2007 r., kiedy to dzięki zabiegom Zakładu stała się bardziej przyjazna dla użytkowników, w tym również dla osób niepełnosprawnych. Zmiany wprowadzone przed trzema laty umożliwiają powiększenie czcionki do dowolnego rozmiaru oraz dają możliwość skorzystania z syntezatorów mowy, które automatycznie odczytują treść strony. Poruszanie się po witrynie ułatwiają proste w obsłudze: mapa i wyszukiwarka.

Warto przypomnieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo poważnie podchodzi do obsługi osób niepełnosprawnych. Już 90 proc. wszystkich budynków oddziałów i inspektoratów przystosowanych zostało do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo (wydzielone miejsca parkingowe, podjazdy, specjalne toalety). ZUS jest też pierwszą dużą instytucją publiczną w Polsce, która przeszkoliła swoich pracowników w posługiwaniu się językiem migowym i obsłudze osób niesłyszących. W każdym oddziale pracuje co najmniej jedna taka osoba.

Przemysław Przybylski
Rzecznik Prasowy ZUS 

Źródło: http://e-inspektorat.zus.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.5.2019

  Fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

  W komunikacie Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (...)

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 27.2.2009

  Mediacja przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

  Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem (...)

 • 26.12.2018

  Dostępność cyfrowa administracji

  Najpóźniej w 2020 r. strony internetowe i serwisy administracji rządowej i samorządowej mają osiągnąć tzw. pełną dostępność. Dziś połowa witryn internetowych administracji publicznej (...)

 • 25.2.2015

  Podatek od reklamy na blogu

  Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu (...)