Za co mandat i punkty karne?

Za przekroczenie prędkości choćby o 10 km/h narażamy się na mandat w wysokości 50 złotych i jeden punkt karny. Autostradowi piraci jadący ponad 180 km/h mogą zapłacić za brawurę nawet 500 złotych i doliczyć sobie aż 10 punktów karnych.

Zatrzymany przez funkcjonariusza pirat drogowy może oczywiście nie zgodzić się na przyjecie mandatu.

- Na przykład wtedy gdy uważa, że jest niewinny lub jego zdaniem mandat jest za wysoki – mówi dla e-prawnik.pl rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Wówczas sprawa trafi do sądu. Jeśli ten uzna racje kierowcy, to kara może zostać anulowana lub mandat niższy od zaproponowanego przez policjanta.

Porady prawne

- Musimy jednak pamiętać, że sędzia może nawet zwiększyć karę. Dodatkowo gdy zostaniemy uznani za winnych wykroczenia, to poniesiemy dodatkowe koszty związane z prowadzeniem sprawy – dodaje rzecznik KWP.

Ile zapłacimy za złamanie prawa na drodze?

Wybrane wykroczenia:

1. Przekroczenie prędkości:
- do 10 km/h (50 zł)
- o 11-20 km/h (od 50 do 100 zł)
- o 21-30 km/h (od 100 do 200 zł)
- o 31-40 km/h (od 200 do 300 zł)
- o 41-50 km/h (od 300 do 400 zł)
- o 51 km/h i więcej (od 400 do 500 zł)

2. Wymuszenie pierwszeństwa (300 zł)

3. Uniemożliwienie włączenia się do ruch autobusowi (200 zł)

4. Zawracanie z utrudnieniem bezpieczeństwa w ruchu (od 200 do 400 zł)

5. Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub przed nimi (200 zł)

6. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa (100 zł)

7. Przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego (150 zł)

8. Jazda i rozmowa przez telefon wymagający trzymania aparatu (200 zł)

9. Wjeżdżanie na pas miedzy jezdniami (100 zł)

10. Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego pasa ruchu (150 zł)

Chcesz zobaczyć pełny taryfikator mandatów? Zajrzyj TUTAJ.

Oprócz kary pieniężnej kierowca zostanie ukarany przez policjanta odpowiednią ilością punktów karnych. Maksymalnie można otrzymać za jedno wykroczenie 10 punktów, minimalnie 1 punkt.

Za jakie przewinienia grozi 10 punktów karnych?

- spowodowanie zagrożenia życia ludzi i ich mienia lub spowodowanie uszkodzenia ciała innych uczestników ruchu lub mienia (wypadek dwóch i więcej pojazdów),
- nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, by przepuścić pieszych,
- kierowanie autem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości bądź innego środka podobnie działającego,
- przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h.

Chcesz zobaczyć całą listę? Zajrzyj TUTAJ.

Możemy uniknąć nałożenia punktów karnych na przykład wtedy, gdy – podobnie jak przy mandacie – nie zgodzimy się z karą nałożoną przez policjanta. Wlepione punkty i tak trafią co prawda na nasze konto (tzw. wpis tymczasowy), lecz leżeli sąd uzna naszą niewinność, to zostaną z niego usunięte.

Otrzymane punkty znikną automatycznie z konta kierowcy po upływie 12 miesięcy od dnia wykroczenia. W ciągu roku może on uzyskać 24 punkty karne. Gdy przekroczy tę liczbę, to straci prawo jazdy i będzie musiał ponownie zdać państwowy egzamin (teoretyczny i praktyczny).

W gorszej sytuacji znajdują się tzw. kierowcy młodzi. Przez 12 miesięcy od wyrobienia swojego pierwszego prawa jazdy nie mogą oni przekroczyć limitu 20 punktów. Jeżeli to zrobią, to dokument zostanie im odebrany, będą musieli ponownie zapisać się na kurs nauki jazdy i zdać egzaminy państwowe.

Każdy kierowca, który zgromadził na swoim koncie punkty karne, może raz na 6 miesięcy skorzystać z odpłatnego szkolenia (cena około 300 zł), po którym odejmuje się 6 punktów. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy ukarany nie przekroczył jeszcze 24 punktów.

Kursy są prowadzone przez policjanta i psychologa. Nie mogą z nich jednak skorzystać osoby, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami krócej niż rok.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


ZOBACZ TAKŻE:

Trudniej pozbyć się punktów karnych

Autostradą pojedziemy 140 km na godzinę


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • korumpowicz 2014-05-03 16:08:49

    Nigdy nie dostałem punktów karnych a przepisy o ruchu drogowego łamię namiętnie. Wprawdzie przyczyniam sie do zwieszenia dochodów osobistych i demoralizacji policjantów z drogówki, ale ja też na tym korzystam.

  • Morda 2013-12-09 21:23:05

    Ostro pojechali. Przesada w przypadku przekroczenia prędkości do 10 km/h. Powinni zostawić chociaż 5km/h margines lub 10%. Jednak jednej pozycji mi brakuje. Irytuje mnie u polskich kierowców tendencja jazdy lewym i środkowym pasem, gdy prawy jest wolny. W Niemczech jazda cały czas lewym pasem po autostradzie kosztuje 50 euro. Tę pozycję skopiowałbym do polskiego taryfikatora.

  • kustosik henryk 2013-05-21 05:40:09

    co do taryfikatora mandatu to uważam że mandat do10 km jest idiotyzmem gdyż ja niespotkałem się z idealnym predkościomierzem zainstalowanym fabrycznie w samochodzie. Idlaczego mam byćkarany za niesfoje przewinienie.widzę że jak policji czy organom decyzyjnym będzie brokować pieniędzy w budżecie to za kierownice lepiej niewsiadać, bo cała policja będzie "pracować"Wpocie chleba na kawałek czoła.No cóż takich mamy p osłów.

  • Lech 2012-10-25 16:12:48

    To teraz rozumiem dlaczego policjant bierze pieniądze do kieszeni od wystraszonego kierowcy który popełnił wykroczenie drogowe. Niejasne i celowo wymyślone pokrętne i pełne pułapek przepisy. sprzyjają korupcji w komendach i na ulicach naszych miast. A policjantom to się podoba bo mają dodatkowy zarobek i z przełożonymi można się z fantami podzielić. Uważam że w wolnej demokratycznej Polsce policjant powinien pracować tak jak każdy obywatel do 65 roku życia,a skorumpowanych polcjantów powinno wsadzać się do więzienia i wtedy będzie to prawdziwa demokracja a nie jak teraz państwo policyjne.

  • gini 2012-10-25 16:05:02

    "Wówczas sprawa trafi do sądu grodzkiego" Nie trafi bo sądów grodzkich już nie ma.

  • ghostcat 2012-10-25 13:03:25

    No sory Lolek ale nie masz racji!!! Zapraszam do zapoznania się z tym dokumentem: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1 w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. (z artykułu jest odnośnik, więc możesz go łatwo znaleźć). A tam przeczytasz m.in.: Wpisu ostatecznego do ewidencji dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, mandatem karnym albo orzeczeniem dyscyplinarnym w sprawie o naruszenie rozpatrywane w postępowaniu dyscyplinarnym. Przed wydaniem rozstrzygnięcia do ewidencji wprowadza się, niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia, wpis tymczasowy. Wpis tymczasowy zawiera informację o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia tym rozstrzygnięciem.

  • Lolek 2012-10-25 12:47:26

    Żaden wpis tymczasowy nie istnieje! Punkty karne są naliczane automatycznie po nałożeniu mandatu, a mandat jest na nas nakładany kiedy godzimy sie na jego przyjęcie ! Dlatego kiedy sie nie godzimy na jego przyjęcie, do momentu wyroku sądu rejonowego, nie jesteśmy winni popełnienia wykroczenia ->nie dostajemy mandatu -> nie dostajemy pktów karnych. Te warunkowy wpis to WYMYSŁ policji, i kiedy to nastąpi mamy prawo i obwowiązek rządać na komendzie natychmiastowego usunięcia punktów, z powiadomieniem Komendy głównej lub kolejnych instancji o łamaniu prawa przez policjantów. Niesłusznie nałożony mandat (sąd uzna nas niewinnymi) może spowodować cofnięcie nam uprawnień. I co wtedy ? Nie dajcie sie samowoli nadgorliwych służb!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika