Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

400 złotych miesięcznie należy się każdej matce, która przebywa na urlopie wychowawczym. Aby otrzymać zasiłek, dochód na jedną osobę nie może jednak przekroczyć kwoty 574 zł. Zasady takie obowiązywać będą przez cały obecny okres zasiłkowy trwający od listopada 2014 roku do 31 października 2015.

Osoby z prawem do zasiłku rodzinnego mogą skorzystać z różnych dodatków, które podreperują rodzinny budżet. Jednym z nich jest tzw. zasiłek wychowawczy, czyli dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Zobacz także: Zasiłek macierzyński - wysokość, zasady przyznawania.

Komu przysługuje zasiłek wychowawczy?

O zasiłek może się starać jeden z rodziców lub prawny opiekun dziecka. Ważne, żeby była to osoba, która ma prawo do urlopu wychowawczego, a dziecko nie skończyło czwartego roku życia. Wsparcie przysługuje do ukończenia urlopu wychowawczego, maksymalnie przez okres 24 miesięcy.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy pod opieką bliźniaki lub wieloraczki. Wtedy 400 zł będzie się należało przez okres 36 miesięcy. Gdy opieka dotyczy dziecka niepełnosprawnego lub z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, to zasiłek wychowawczy będzie wypłacany przez 72 miesiące.

Należy zaznaczyć, że nawet jeśli dwoje rodziców przebywa na urlopie wychowawczym, to wspomniany dodatek będzie przysługiwał tylko jednemu z nich. Możliwe jest również otrzymanie dodatku przez osobę samotnie wychowującą dziecko, która nie ma zasądzonych alimentów od drugiego rodzica.

Ważne jest kryterium dochodowe

O pieniądze mogą starać się tylko te rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekroczył 574 zł netto (wliczając narodzone dziecko). W przypadku domów, w których są dzieci niepełnosprawne lub z umiarkowanym czy znacznym stopniu niepełnosprawności, próg będzie wynosił 644 zł. Stawki te obowiązują od 1 listopada 2014 roku (do tej daty wysokość tej kwoty wynosiła odpowiednio 539 i 623 zł). Podwyżka przewidziana na listopad 2015 roku - to dobra wiadomość dla starających się o zasiłek - niekiedy bowiem o odmowie przyznania zasiłku decydowały dosłownie złotówki. Teraz dochód w rodzinie będzie mógł być większy.

Kiedy nie będzie dodatku?

Wsparcie nie przysługuje w każdej sytuacji. Nie dostaną go rodzice lub opiekunowie, którzy:

- bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pracowali krócej niż przez 6 miesięcy,
- pracują w okresie korzystania z urlopu i uniemożliwia im to sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem,
- w okresie urlopu wychowawczego korzystają z zasiłku macierzyńskiego.

Na pieniądze nie można również liczyć, gdy dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, z której korzysta przez więcej niż 5 dni w tygodniu. Wyjątkiem będzie przebywanie dziecka w zakładzie opieki zdrowotnej – wtedy dodatek się należy.

Trzeba wypełnić wniosek i zebrać dokumenty

Wniosek o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego musimy złożyć w regionalnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Formularz dostaniemy na miejscu. Część ośrodków udostępnia je na swoich stronach internetowych, więc możemy wypełnić go w domu.

Musimy do niego dołączyć następujące zaświadczenia:

- od pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie na jaki został on udzielony oraz na które dziecko,
- potwierdzające minimum sześciomiesięczne zatrudnienie bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
- z ZUS o opłaconych składkach społecznych,
- od lekarza zalecające przebywanie dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności z powodów terapeutycznych w żłobku lub przedszkolu,
- z ośrodka szkolno-wychowawczego, w przypadku umieszczenia w nim dziecka, o niekorzystaniu w nim z całodobowej opieki,
- z Urzędu Skarbowego o przychodzie za zeszły rok podatkowy (odrębne dla żony i dla męża).

Za złożenie wniosku i rozpatrzenie go przez urzędników nie zapłacimy ani złotówki. O tym, czy pieniądze zostały przyznane dowiemy się w terminie 30 dni od daty złożenia kompletu dokumentów.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 139 poz. 992 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. 2012 poz. 959)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (106)

Susan james

14.4.2016 15:20:23

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Hallo, für Ihre Nachricht danken wir Ihnen. Unsere Kreditsuche ohne Zuerstzahlungen, ohne Zahlung Vorkosten von uns, ist noch aktuell. Bitte gehen Sie konkret auf unsere Suchparameter Darlehen ohne Vorkosten ein. Wir erwarten gern Ihre Darlehensangebote ohne Vorkosten. Danke verbunden mit unseren Grüssen.

Iwona

9.7.2015 13:16:39

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam.Jestem zarejestrowana w urzedzie pracy bez prawa do zasilku moj partner jest zatrudniony na pol etetu czy moge sie sterac o zasilek wychowawczy na syna ma 22miesiace lub czy ojciec dziecka moze taki zasilek dostac(nie bylam na wychowawczym bo umowa o prace mi sie skonczyla tylko macierzynskie dostawalam) i czy partner moze wziac urlop wychowawczy i ile sie nalezy a ja bym poszla do pracy. Bardzo prosze o odpowiedz

Ewa

5.7.2015 22:15:57

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam. Mam taki problem. Zostalam zatrudniona na umowe na czas okreslony a dokladnie na 9 miesiecy. Po 2 tygodniach okazalo sie ze jestem w ciazy, wiec bylam na zwolnieniu(na prosbe pracodawcy) do porodu. Moja umowa byla do 30wrzesnia a urodzilam 13 wrzesnia. I od tego czasu jestem na zasiłku macierzynskim przez rok. Czy należy sie mi urlop lub zasiłek wychowawczy.

Joanna Skorża

19.5.2015 20:5:16

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam Zawarlam z pracodawca umowe zlecenie ze składkami do końca czerwca a urodziłam w maju. W związku z tym zgodnie z prawem należał mi się zasiłek macierzynski wypłacany z zusu. Zasiłek ten kończy mi się 18 sierpnia Czy w związku z tym przysługuje mi prawo do zasiłku wychowawczego z mopsu. Nadmieniam iz tylko maz pracuje, ja natomiast po zakończeniu macierzynskiego jestem bezrobotna. Albo innej zapomogi, która podreperuje budżet domowy.Dzieci mają dopiero po rok czasu bo są to bliżniaki. Bardzo proszę o pomoc.

Karolina

22.4.2015 22:5:39

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam , jestem po rocznym maciezynskim od pol roku na wychowawczym bezplatnym. W trakcie wychowawczego dorabialam troche legalnie u mojego pracodawcy. Teraz okazalo sie ze niestety firma w ktorej jestem zatrudniona zamyka swoja dzialalnosc. Czy w zwiazku z tym moge sie starac o pieniadze z mopsu? Wychowawcze mam na rok. Jak to wyglada w takiej sytuacji?

Gocha28

9.4.2015 12:28:38

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam korzystam z zasiłku wychowawczego i rodzinnego.Mąz pracuje za granicą i stara się o kindergeld, a ja nie przerwałam zasiłku w Polsce i z tego co wiem muszę oddać opiece cała kasę za rodzinne które pobierałam od pierwszego dnia pracy męża. Ale nie wiem czy za wychowawczy też mam oddać?? POMUŻCIE!!

zaklopotana

21.3.2015 1:24:38

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskimi będe chciała skorzystac z urlopu wychowawczego, prowadzę działalność gosp. Czy musze zawiesic działalność? Gdzie i ile wczesniej musze złożyc wniosek? Czy moge ubiegac sie o zasiłek? Czy będę musiała do zus-u płacic jakieś składki i jakie odprowadzane beda za mnie?

anonim

31.1.2015 21:16:18

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim i bede kozystala z urlopu wychowawczego prowadze własną działalność i chcąc skorzystać z urlopu muszę zawiesić działalność czy ja również mam możliwość ubiegania się o zasiłek. Bo będąc w mopsie Pani powiedziała że nie ale zawieszajac działalność nie mam żadnych dochodów proszę o pomoc

magda

15.1.2015 9:57:48

Re: Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?

Witam Zawarlam z pracodawca umowe o prace na czas określony do dnia porodu, która to pracodawca rozwiązał z dniem urodzenia dziecka. W związku z tym zgodnie z prawem należał mi się zasiłek macierzynski wypłacany z zusu. Zasiłek ten kończy mi się 1 marca, wiec ostatnia transze dostaje do 25 lutego. Czy w związku z tym przysługuje mi prawo do zasiłku wychowawczego z mopsu. Nadmieniam iz tylko maz pracuje, ja natomiast po zakończeniu macierzynskiego jestem bezrobotna. Albo innej zapomogi, która podreperuje budżet domowy. We wrześniu synek pójdzie do zlobka , wiec postaram się znaleźć zatrudnienie. Bardzo proszę o pomoc.

Gosia.k

1.12.2014 3:49:25

Re: Zasiłek wychowawczy 2014 - komu przysługuje?

Witam obecnie jestem na macierzyński umowa o prace została mi tylko przedłużona do porodu , czy w takiej sytuacji mogę liczyc na urlop wychowawczy ? Jeśli tak to jakie dokumenty należy złożyć? Urlop maciezynski kończy mi sie w styczniu 2015 .

misia

9.10.2014 17:3:31

czy przysługuje rolnikowi dodatek do zasiłku rodzinnego w czasie urlopu wychowawczego

Witam, chciałam się dowiedzieć czy podlegając ubezpieczeniu w krus (posiadając gospodarstwo rolne razem z mężęm) i pobierając zasiłek rodzinny czy przysługuje mi dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

aaaa

24.9.2014 12:40:51

Re: Zasiłek wychowawczy 2014 - komu przysługuje?

witam jestem obecnie w ciazy i słyszałamze zasiłek wychowawczy przysługuje sie w zależnosci od dochodu... więc majac 2 najnizsze krajowe czy bedzie on mi się przysługiwal przy rodzinie liczacej 3 osoby???

beata

3.9.2014 7:54:46

Re: Zasiłek wychowawczy 2014 - komu przysługuje?

Witam obecnie jestem na macierzyński umowa o prace została mi tylko przedłużona do porodu , czy w takiej sytuacji mogę liczyc na urlop wychowawczy lub zasiłek wychowawczy z gopsu

Anna

7.6.2014 21:43:16

Re: Zasiłek wychowawczy 2014 - komu przysługuje?

Witam, Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji: Podjęłam pracę będąc w ciąży zaczynałam pracować na umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy po czym tydzień przed końcem okresu umowy dałam L4 ciążowe. Szef przedłużył mi umowę do dnia porodu co mi przysługuje w takiej sytuacji

Gohha

11.5.2014 22:24:22

Re: Zasiłek wychowawczy 2014 - komu przysługuje?

Witam mam problem skonczylo mi sie macierzynskie w marcu nie zalatwialam zadnych dokumentow do wychowawczego czy jezeli zaczne starac sie o to w czerwcu czy jest mozliwosc ze jeszcze dostane bylam zatrudniona na pelny etat i nie przekraczalam normy na osobe:/ gdzie mam zalatwiac i jakie dokumenty sa mi potrzebne do wychowawczego

Klaudia

14.1.2014 19:59:50

Re: Zasiłek wychowawczy 2014 - komu przysługuje?

Witam. Mam dziecko w wieku 8 lat z orzeczeniem niepełnosprawności, jestem zarejestrowana w urzędzie pracy bez zasiłku i mam pytanie czy przysługuje mi jakiś zasiłek wychowawczy dla dziecka specjalnej troski(dodatek)?

dagmara

9.1.2014 22:25:47

Re: Zasiłek wychowawczy 2014 - komu przysługuje?

prowadze jednoosobowa firme i jestem na macierzynskim czy wychowawczy tez sie nalezy osobom ktore maja dzialalnosc gospodarcza i cz dochod tez ma nie przekroczyc 538 na osobe?

Samotna matka

26.11.2013 21:16:54

Re: Zasiłek wychowawczy 2013 - komu przysługuje?

witam .proszę o informację czy należy mi się zasiłek wychowawczy na dziecko w 2014r .Jestem matką samotnie wychowującą dziecko, od 23 sierpnia 2012r. przebywam na urlopie wychowawczym na dziecko.W 2014r.dalej przedłużam urlop wychowawczy. w 2013r. nie przysługiwał mi ani zasiłek wychowawczy ani rodzinny ze względu na dochody przekraczające wymagany pułap.Od sierpnia 2012r. nie uzyskuję żadnych dochodów.Jakie dokumenty muszę złożyć o przyznanie tego zasiłku i gdzie?

Ewa

22.11.2013 13:33:8

Re: Zasiłek wychowawczy 2013 - komu przysługuje?

Witam,mam pytanko 2 grudnia kończy mi się półroczny urlop macierzyński ,dzwonili że zakładu że mam się zgłosić żebym złożyła a dalszy urlop macierzyński (co teraz przysługuje tez roczny)ale nie wiem co mam zrobić bo do 14 kwietnia 2014 roku i nie wiem czy mam składać na następne pół roku czy złożyć mam na urlop wychowawczy bo nie wiem co mam zrobić i jak będzie dla mnie korzystniej żeby mi dalej tą umowę przedłożyli z góry dziękuję.

mrstanlly

17.9.2013 19:25:20

mrstanlly

Goodday hello i have gotten your mail and i understand you and you are welcome to the best loan lender mrstanlly.......and i can promise you that we can get your loan ready within 48hours as you really need the loan okay.... All you just have to do is to fill the form below and send it back to me.... as soon as possible if you really need help from us the loan lender to give out loan to you okay.... so you just have to fill the form okay.... so that will can proceed on it okay.... (Sure Loan Application form?) *first Name... *Middle Name... *Last Name... *Gender... *Date of Birth... *Marital status... *Country... *City... *State.... *Address... *Zip code.... *Amount of loan needed.... *Purpose of the loan... *Cell phone... *Occupation... *year of returning the loan...... *Monthly income...i hope i will hear from you again... Best regards from mr robert edwin, mrstanllyloanfirm@gmail.com

Pan James Lu

23.8.2013 4:16:56

Re: Zasiłek wychowawczy 2013 - komu przysługuje?

Witaj, Jeśli zamierzasz przez trudnej sytuacji finansowej? trudno jest uzyskać kredyt z lokalnych banków w kapitale lub rozpocząć własną działalność gospodarczą lub połączyć wszystkie swoje zadłużenie, trzeba mieć pieniądze, aby zapłacić rachunki, ty i tak dalej, w celu ustalenia gest, lub dobrego kredytu, aby znaleźć się w każdym finansowego bałaganu jest wymagane. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail pod adresem: jamesluiosloans@yahoo.com Or jamesluiosloans@gmail.com Pan James Luios

Nadia

25.5.2013 17:32:31

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam. Jestem mama 6 miesięcznej dziewczynki, nie mam męża ale tatus uznal dziecko i wspolnie jako para mieszkamy pod jednym dachem, jak wyglada sprawa przychodow?

Dorota L.

17.5.2013 12:26:34

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Wiatam, mam pytanie czy jesli ja mam umowe na czas nie okreslony na pelny etat za najnizsza krajowa, a maz dostanie prace za 2 tys brutto to czy nalezy mi sie platny wychowawczy czy juz nie? bo wczesniej nie pracowal i nalezy mi sie zasilek na dziecko w wysokosci 77zl miesiecznie, a nie wiem czy juz jak dostanie umowe i zacznie prace czy mi tego nie odbiora i czy juz moj wychowawczy bedzie bezplatny... czekam na szybka odp.

karolina

6.5.2013 12:5:55

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

pracowalam jako sprzedawca zaszlam w ciaze i gdy urodzilam poszlam na macierzynski.. umowe mialam do 31.03.2012 a urodzilam dziecko 15.03.201 w lipcu 2012r zaszlam w ciaze bedac na macierzynskim na macierzynskim czy nalezal mi sie jakis urop wychowczy lub cos innego inne zrodlo dochodu na dzieci ... sama wychowuje dzieci bo maz jezdzi jako kierowca i jest w delegacji prosze o odp

aga

25.2.2013 11:48:44

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

jestem zatrudniona od1 czerwca 2012 roku od 1 września byłam na zwolnieniu lekarskim. 23grudnia urodziłam córke i obecnie jestem na urlopie macierzyńskim czy przysługuje mi prawo do urlopu wychowawczego?

mr leonard

6.2.2013 22:7:31

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Attention! I am mr excelling, a private money lender. I give out loans at an interest rate of 3% per year and up to $ 500.00 to $ 50,000,000.00 as a loan offer. 100% Project Funding with secured and unsecured loans are available. We guarantee the distribution of financial services to our many clients around the world. With our flexible lending packages, loans can be processed and funds transferred to the borrower within the shortest possible time. We operate under clear and understandable terms and we offer loans of all kinds to interested clients, firms, companies, and all kinds of business organizations, private individuals and real estate investors. Simply fill out the form below and get back to us as we expect your prompt and immediate response, EMAIL U.S.AT:elijahloanfirm@mail.com Interested applicant should fill in our application form below. FIRST necessary information Full name ???. Age ??. Personal phone number ??. Country ?? Email ???. Address ??.. State ?.. Age ??? Have you applied before??.. Marital status ???. Loan amount needed as loan ???. Loan Duration ??. Occupation ??.. Monthly income ??.. Do you know English???? GET BACK TO US NOW. Mr. Elij

Renata

24.1.2013 19:29:18

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam jestem matka samotnie wychowujaca mam pytanie pracowalam w stokrotce na czas okreslony dokladnie do 30wrzesnia2012r w tym czasie urodzilam synka wykorzystalam urlop macierzynski i od czerwca2012r zlozylam dokumenty na urlop wychowawczy.Ale ze niemialam zasadzonych alimentow to moj wniosek zostal zawieszony do czasu dostarczenia wyroku sadowego o alimenty,a sprawa odbyla sie dopiero w pazdzierniku2012r po tych kilku miesacach powiedziano ze nienalezy mi sie zasilek juz nic z tego nierozumiem co trzeba zrobic zeby dostac nalezne pieniadze?Gdzie pisac zeby sie odwolac?

Renata

3.1.2013 9:19:45

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Zasiłek wychowawczy tak naprawdę należy się tylko - przyjmując najniższe krajowe wynagrodzenie - samotnej matce wychowującej co nalmniej 2 dzieci i rodzinie wychowującej co najmniej trójkę dzieci. Tak to chyba wynika z obliczeń przy najniższej krajowej 1500 brutto. Można więc powiedzieć, że dla większości kobiet urlop wychowawczy jest bezpłatny.

karolina

2.1.2013 17:8:28

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

czy jesli jestem zarejestrowana w urzedzie pracy to czy moge starac sie o zasilek wychowawczy?

mlna

28.12.2012 14:53:34

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam, moje pytanie brzmi tak...przez ostatni rok byłam na urlopie wychowawczym, pobierałam zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego. mój konkubent podjął pracę od października i nasz dochód na osobę w rodzinie przekroczył te 539 zł. mówiono mi, ze od dochodu odlicza się kwotę alimentów jaką płaci mój konkubent na swoje dziecko z poprzedniego związku, ale pani w mopsie wyjaśniła mi, że mogą odliczyć kwotę za poprzedni rok, a za bieżący nie mogą. Co z tego, skoro dochód biorą z tego roku, to z tego również powinien być on pomniejszony o kwotę co miesięcznych alimentów...tak logicznie myśląc. czy odwołując się , istnieje możliwość, ze mi te bieżące alimenty będą odliczać? z góry dziękuję za odpowiedź.

Monia

7.12.2012 21:38:52

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam. Moje pytanie brzmi tak :) urodziłam 27.sierpnia 2012 roku synka urlop macierzyński mam do 13.01.2013roku i do tego moge skorzystać z dodatkowego urlopu 4 tyg. to wtedy termin powortu do pracy wychodzi mi 4 luty. chciała bym żeby maż przeszedł na urlop wychowawczy ale nie wiem czy będzie płatny . Ja mam umowe na 1/2 etatu a mąż na cąły i czy do obliczenia wychowawczego w MOPR będą brane pod uwage zarobki męża czy tylko moje za zeszły rok ??

kasia

7.12.2012 19:51:41

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

witam. Chciałam sie dowiedzieć co moge zrobić w tej trudnej sytuacji. Rozchodzi sie o tow sierpniu ukończyłam szkołe, od tej pory pracuje 3 miesiące na umowe zlecenie. Umowe podpisuje co miesiąc i jestem też tam ubezpieczona. pare dni temu dowiedziałam się że jestem w ciązy ( 2tydzień). moja mama mi powiedziała, że przez to że pracuje na umowe zlecenie nie dostane macierzyńskiego i wychowawczego. niestety jak urodze to będe musiała zostać w domu z dzieckiem, bo nie bedzie mial kto się nim zająć, ojciec dziecka pracuje ale zarabia tylko 1000zł. a to nam nie starczy na wszystkie wydatki zwłaszcza jak przyjdzie na świat dziecko. więc chciałam się dowiedzieć co w tej sytyacji moge zrobić, żeby dostac prawo do wychowawczego i macierzyńskiego. z gory dziekuje.

t.s

4.12.2012 22:58:52

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

witam jestem na wychowawczym bez platnym do 2014roku.dlatego na bezplatnym ze przekraczalam dochody teraz wiem ze za ubiegly rok ich nie przekrocze czy moge sie starac o platny urlop wychowwawczy?i nastepne pytanie partnerowi zmienili od 2miesiecy etat na wiele gorszy na ta chwile nie mamy praktycznie z czego zyc czy to ma jakies znaczenie jak jest teraz?i ostatnie pytanie czy do dochodu lliczy sie macieynski?prosze o odp

Dorota Pawłowska

2.12.2012 21:47:39

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam mam pytanie. Mój mąż sam pracuje my jesteśmy na jego utrzymaniu(czyli ja i dwójka naszych dzieci) zarabia on 2500 zł. Mamy komornika na wypłacie który zabiera połowe wypłaty. Czy w takiej sytuacji moge starać sie o zasiłek rodzinny? Prosze o szybką odpowiedź. Dziękuje

mb

19.11.2012 14:17:41

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam! Jestem w tej chwili na maciezynskim ale mam zamiar skorzystac z urlowu wychowawczego zarabiam razem z mezem najnizsza krajowa tj.2193,3 razem czy mamy szanse na jakis zasilek wychowawczy

marikaa29

19.11.2012 10:29:31

Pomóżcieeee!!!

Może zacznę od początku.Jestem mężatką-nie pracuje.Od 4 lat nie otrzymuje zasiłku rodzinnego.Mąż 4 lata pracował w dużej firmie i miał wysokie zarobki,które przekraczały dochód na jedną osobę.Pieniądze pobieraliśmy w Z Urzędu Skarbowego przy rozliczeniu rocznym.W sierpniu zmienił pracę,ma niższe zarobki które nie przekraczają dochodu-czy mogę starać się o rodzinne na dzieci??Z tego co wiem będą rządać rozliczenie z 2011 roku a tam zarobki przekraczają dochód na osobę:-(Za ten rok jak się bede rozliczać to we wrześniu opieka znowu mi nie przyzna bo za wysokie mimo że mąż dajmy na to rok pracuje w innej firmie?Jak to jest z tym naszym pożal się boże pojebutanym kraju!!!!Mam jeszcze jedno pytanie.Otóż jestem mężatką ale pierwsze dziecko mam z innym mężczyzną i moj mąż nie jest jej biologicznym ojcem,mój były partner miał zasądzone alimenty których nie płacił,dostawałam wtedy z funduszu alimentacyjnego pieniądze gdy mąż miał niskie zarobki.Teraz ojciec mojej córki nie żyje,nie ma renty po nim ponieważ uzasadnili że on popełnił samobójstwo i nie uwzgędnia się moja córka do otrzymania renty.

Marlena

9.11.2012 13:52:51

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam moja sytuacja jest taka,, że mój mąż pracuje, a ja jestem na kuroniówce. W ubiegłym roku urodziłam dziecko w sierpniu a, umowe miałam tylko do lipca więc mój pracodawca mi tylko przedłużył na czas rozwiązania ciąży. Macieżyński wykorzystałam. Więc moje pytanie jest takie, czy należy mi się zasiłek wychowawczy? I jakie kryteria muszę spełniać, aby otrzymać taki zasiłek? Z góry dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam.

Kasik

5.11.2012 17:18:2

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam, czy ktoś mi odpowie? Otóż wniosek o zasiłek wychowawczy złozyłam 29 września. Dziś jest 5 listopad, nie mam ani odpowiedzi, ani zasiłku. Czy te 30 dni to ma być kalendarzowe z pominięciem sobót i niedziel, oraz świąt, czy 30 dni ogólnie. Dziękuję za odpoiedź.

annika

31.10.2012 20:3:17

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

@Kamila - na pewno możesz ubiegać się o zasiłek, który będzie wypłacał Tobie ZUS (nie pracodawca, bo Twoja umowa już się skończyła)

anulka

29.10.2012 11:24:50

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam,miałam umowę o pracę do dnia porodu czyli do 05.06.2012,obecnie jestem na urlopie macierzyński który niedługo się kończy.Czy przysługuje mi urlop wychowawczy,jeśli tak to jak o niego się starać.Z góry dziękuję .

Paula

26.10.2012 13:55:0

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam. Mam ukonczone 18 lat nie mieszkam juz z rodzicami. Ucze sie dalej czy moge starac sie o kakis zasile?

Kamila

23.10.2012 12:27:45

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam . Wlasnie sie dowiedzialam ze jest cos takiego jak dodatkowy macierzynski i chcialabym sie dowiedziec czy moge sie o niego starac a jak tak to w jaki sposob tzn gdzie skladac wniosek i jakie dokumenty potrzebuje? A wiec moja sytulacja wyglada tak: Bylam zatrudniona na okres od 15.11.11r do 15.02.12r. na unowe o prace ,w miedzy czasie dowiedzialam sie ze jestem w ciazy i od 12.01.12r. poszlam na L4. Pracodawca przedluzyl mi umowe od konca pierwszej umowy do dnia porodu. Urodzilam 13.06.12r synka i obecnie przebywam na urlopie macierzynskim ktory po 20 tygodniach konczy sie 27.11.12r. I teraz pytanie czy pomimo tego ze umowa zakonczyla sie z dniem porodu to czy moge sie starac o dodatkowy macierzynski czyli dodatkowe 4 tygodnie platne? I czy moglabym sie starac o wychowawcze? bo z koncem macierzynskiego zostajemy calkowicie bez jakichkolwiek dochodow bo chlopak niemoze znalesc pracy. Bardzo prosze o jakiekolwiek informacje. Z gory dziekuje.

marzena

22.10.2012 19:59:17

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Witam, obecnie jestem na urlopie wychowawczym i pobieram z gminy zasilek rodzinny wraz z dodatkami. Czy jesli przeprowadze sie do tesciow do innej gminy a moje mieszkanie wynajme (dochod nie bedzie przekraczal 539zl/os) to czy nadal moge otrzymywac ten zasilek z gminy w ktorej jestem zameldowana/mieszkalam?

syla

22.10.2012 15:33:49

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

Mam pytanie jeżeli chodzi o macierzyńskie w 2013 ma nastąpić zmiana ale gdzieś w połowie roku dopiero a jeżeli ja urodze w styczniu to już mnie nie będzie obowiązywało tylko tych co urodzą w lipcu? czy normalnie będzie mi przysługiwał

tośka

12.10.2012 11:44:55

Re: Zasiłek wychowawczy 2012/2013 - kto go dostanie?

świetnie! :) przy stawce 504 na osobę juz bym się nie załapała, ale w kwocie 539/osoba się mieszczę! :)))

Daria

4.10.2012 10:21:43

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam :-) Jetem matką trójki dzieci. 02.11.2011 rok urodziłam bliźniaki. Właśnie skończył mi się urlop macierzyński i staram się o wychowawcze. Nie przekraczamy z mężem dochodów i chciałam się zapytać czy przysługuje nam świadczenie na każde dziecko po 400 zł (chodzi oczywiście o bliźniaki)? Z tego co wiem to tak, tylko nie jestem pewna. Bardzo prosiła bym o pomoc w tej sprawie

Dora

2.10.2012 10:55:11

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Jestem samotną matką ,nie mam alimentów , może ojciec będzie płacił jakąś sumę dobrowolnie,ale może ktoś mi odpowie bo nie rozumiem. Czy dostanę zasiłek wychowawczy. Jestem zatrudniona, w ciąży byłam na zasiłku chorobowym, teraz na macierzyńskim. Jeśli dostarczę dochody ze skarbówki to oczywiście ,że przekroczę próg. Ale ja teraz będę potrzebowała pomocy. Za 4 m-ce nie będę miała środków do życia.

matka polka

18.7.2012 16:41:35

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

to wszystko jest banalnie śmieszne. mam trójkę dzieci właśnie jestem na wychowawczym i nic mi się nie należy, dlaczego że pensja mojego męża przekracza te śmieszne 504zł na jednego członka rodziny i co z tego jak od 10 lat porykamy się z kredytami zaciągniętymi na spłatę innych kredytów i tak w kółko i nikogo to nie obchodzi że ludzie mają problemy finansowe i tak naprawde na życie nie zostaje nic ale świstek wypocin to świstek wypocin.to nic że problemy się zaczeły jak mąż stracił pracę i trzeba było jakoś sobie radzić bo z jednej pensji to tylko do piachu...chociaż i to nie bo nawet na trumne by nie starczyło. jak ja nie nawidzę tego kraju czemu nikt nie podliczy ludziom ile wydają na szkołe na ubranie itd. na na te wszystkie potrzeby codzienne, a o kształceniu dodatkowym to już lepiej nawet nie myśleć... ach szkoda moich nerwów na to wszystko przez nasz kochany kraj nigdy nie wyjdziemy z dołka....

Marlena

22.5.2012 13:46:25

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam Jestem na urlopie macierzyńskim mój dochód przekracza 504 zł na osobę, jestem jednak matką samotnie wychowującą 3 dzieci, 2 są z związku który zakończył się kilka lat temu rozwodem, na dzieci mam przyznane w sumie 350 zł alimentów. Obecne dziecko mam z innego związku, nie mamy ślubu nie mieszkamy razem i nie mam przyznanych alimentów. Czy w sytuacji jedynego żywiciela rodziny, samotnej matki jest szansa na płatny urlop wychowawczy, mimo że dochód w 2011 roku przekroczy 504 zł na osobę?

olga

14.5.2012 18:14:13

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Dzień dobry mam takie pytanie co do zasiłku na urlopie wychowawczym, wcześniej pracowałam na umowe o prace gdy zaszłam w ciąże poszłam na chorobowe a po urodzeniu na macierzyńskie teraz obecnie jestem od tygodnia na uropie wychowawczym mój mąz pracuje a ja na tą chwile nie mam z kim zostawić dziecka i chciałabym się dowiedzieć czy należy nam sie ten zasiłek i na jakiej podstawie on jest liczony??? czy od momentu jak poszłam na wychowawcze czy biorą dochody z całego roku?

Michalina

8.2.2012 17:49:24

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam. Jakie są wymogi żeby otrzymać wychowawcze? Czy brane są pod uwagę zarobki za poprzedni rok, czy na ta chwilę, czyli jak już dziecko jest i Ja nie mam pracy (jestem po macierzyńskim) i pracuje tylko mąż? Dla przyszłych mam lepsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony na pełny etat czy na 3/4 etatu? bardzo proszę o odpowiedź...

karolina

13.1.2012 11:52:57

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam i prosze o pomoc.w styczniu 2011 urodziłam córkę,w czerwcu byłam zmusona podjąc prace.Sama wychowuję dziecko.Nie mam sądownie przyznanych alimentów. Czy należy mi się zasiłek wychowawczy w 2012?

m*a

11.1.2012 16:18:8

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Jak są dochody liczone osoby przebywającej na urlopie wychowawczym od 1.5 roku i majacej umowe o dzieło w kwocie za pierwszy miesiąc 900zł neto. Wcześniejsza kwota wzięta do wniosku to 350 zł na osobę.

Zbulwersowany Tat

8.1.2012 6:52:55

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam! To dla kogo jest ten zasiłek? Bo Trzeba przepracować conajmniej 6 miesięcy, żeby go dostać??? I moja Żona tyle pracowała, ale skoro tyle pracowała i ja też za najniższa pracowałem, to nasze dochody to około 2000zł netto, więc nie ma szans na zasiłek..... ale to było wtedy.... a teraz logiczne, że nie wracając do prac nie ma dochodu żadnego!!! CO za kretyn to ustanowił????? W jakim Państwwie My żyjemy.... co kogo interesuje jak mi się żyło i Żonie, skoro, to dotyczy tego okresu po urodzeniu się Synka!!!! Czyli teraźniejszości!!! My teraz nie mamy pieniążków, a kiedyś mieliśmy!!! Czy ktoś to rozumie>????

Marzena

14.11.2011 14:31:3

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam mam pytanie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy, niestety los chciał i zaszłam w ciazy, czy mogę sie ubiegać z Zusu o jakiekolwiek pieniądze - chorobowe? Mój facet pracuje, lecz nie jestesmy po ślubie. 7maja 2009 do 30września2010r - pracowałam jako asystentka na poczcie polskie od tego czasu nie mogę znaleź pracy legalnej. I jestem zarejestrowana u Urzedzie Pracy.

Wiola

4.11.2011 11:54:8

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam! urodziłam dziecko w lipcu a umowę w pracy miałam do sierpnia. teraz jestem na zasiłku macieżyńskim z zus-u który skończy się w grudniu.czy będę mogła ubiegać się o zasiłek wychowawczy jeżeli skończyła mi się umowa.

niunia1319

24.10.2011 9:28:19

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam mam pytanie czy jak mi przekracza 3 zł to czy dostane zasilek rodzinny ??????????????

Beata

15.10.2011 11:22:12

Do Anny

Dodatek z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje przez 24 miesiące. Inaczej jest jeżeli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność wtedy pieniążki otrzymuje się przez 36 miesięcy i dodatkowo można skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego płatnego w wymiarze 36 miesięcy ( czyli łącznie 72 miesiące. Urlop dodatkowy przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Proszę sprawdzić od którego dnia poszła Pani na urlop wychowawczy, gdy7ż nie napisała Pani tej daty.

anna

12.10.2011 13:23:9

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam urodziłam Syna 02.08.2009r i jestem na urlopie wychowawczym do 31.12.2012r Do kiedy będą mi przysługiwać pieniążki?Ponieważ nie przekraczamy progu.

Edyta-pomorskie

9.10.2011 21:40:49

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Proszę o pomoc: 30 września 2011r kończy mi się umowa na czas określony,(pracowałam na umowie 1 rok i 1 miesiąc) jestem w ciąży i rozwiązanie mam na listopad 2011.Jestem po ślubie 4 mies.Wiem że przysługuje mi prawo do zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka i że umowa zostaje przedłużona do dnia porodu.Moje pytanie brzmi: czy mam prawo do urlopu wychowawczego, czy mogę się o niego ubiegać od pracodawcy?

Beata

3.10.2011 19:22:15

Proszę o pomoc-zasiłek wychowawczy

Od 15 października idę na urlop wychowawczy. W tym okresie zasiłkowym nie miałam przyznanego świadczenia rodzinnego, bo za "dużo" zarobiliśmy. Na nowy okres zasiłkowy złożyłam już dokumenty a na październik kazano mi przyjść na początku października. I poszłam dzisiaj, tylko okazało się, że przyjmująca dzisiaj strony inna Pani powiedziała, że za październik nie dostanę pieniędzy więc mam nawet nie składać wniosku, ponieważ w tym miesiącu jeszcze mam dochód i dochód utracony będzie liczony dopiero od kolejnego miesiąca. Proszę o pomoc czy ktoś był w takiej sytuacji?Bo z tego wynika, że źle zrobiłąm, bo mogłam iść od 1-go i z dodatkami dostałabym więcej pieniędzy niż za te parę dni dostanę wypłaty.

mamaNAwychowawczy

14.9.2011 14:25:24

do nati

Niestety, ale bez umowy o pracę nie możesz starać się o wychowawczy. Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

mamaNAwychowawczy

14.9.2011 14:21:45

do katarzyna

Opieka społeczna do przyznania zasiłku rodzinnego potrzebuje komplet dokumentów, nie przeprowadza żadnego wywiadu środowiskowego. A to z kim mieszkacie nie ma znaczenia - kryterium określa wyraźnie: "dochód na członka rodziny" a nie dochód na każdą osobę zamieszkującą pod jednym adresem

mamaNAwychowawczy

14.9.2011 14:18:52

Do angelikaorzi

Czy jest Pani oprócz własnej działalności również pracownikiem u pracodawcy? Karmienie piersią nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o wychowawczy (kobiecie karmiącej przysługuje przerwa w pracy na karmienie jeśli zdecyduje się wrócić na pełny etat do pracy). Obowiązkiem pracodawcy jest udzielić wychowawczego, więc nie może tego odmówić.

mamaNAwychowawczy

14.9.2011 14:9:45

do Aleksandry

Niestety, ale jest to zgodne ze stanem prawnym. O każdej zmianie dochodu ( podwyżka, ale również cięcie pensji) musimy zawiadomić ops i wtedy od nowa zostaje wyliczona podstawa przyznania zasiłku. Zgadzam się że nie jest to logiczne, ale niestety zgodne z prawem.

Monika

11.9.2011 9:8:10

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

W pazdzierniku 2010r dostałam umowę na rok czasu.W między czasie zaszłam w ciąze i praktycznie od grudnia przebywałam na zwolnieniu lekarskim ,aż do czasu rozwiązania.Urodziłam w czerwcu tego roku .Do listopada pobieram maciezyński z Zusu.Pracodawca nie przedłuzył mi umowy,także z koncem maciezyńskiego jestem bez pracy.Mam jeszcze 10 letniego syna i tylko mąz pracuje i zarabia minimum.Czy w takim wypadku mogę sie ubiegać o zasiłek wychowawczy z Mopsu.

Adam

9.9.2011 12:20:22

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Jestem ojcem trojga dzieci ,wraz z małżonkom pracujemy, nasze dochody to około 5500zł Brutto. co na rękę daje ok. 3600zł. za mieszkanie płace 500zł samego czynszu do tego media ok.800zł. najmłodszy syn chodzi do przedszkola. 504 zł Brutto na osobę od 2005r śmiech na sali kto za takie pieniądze jest w stanie utrzymać pięcio osobową rodzinę. Pozdrawiam Pana Premiera. Rząd nie ma czasu na zajęcie się sprawami rodzin w Polsce bo musi zajmować się badaniem prac komisji która bada prace innej komisji i w ten sposób mija kolejna kadencja,a polska rodzina i tak da sobie rade.

Nati

8.9.2011 21:12:43

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam.Obecnie jestem na chorobowym bo spodziewam sie dziecka i mam termin na grudnia 2011r.umowe mi przedluzyli do dnia porodu.Czy ja moglabym sie starac po maciezynskim o urlop wychowawczy skoro nie bede miec umowy o prace?A umowe mam na pelen etat i w sierpniu minol rok jak jestem zatrudniona w tej samej firmie?pomozcie mi

Mrs Noreen

23.8.2011 14:42:31

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam, czy potrzebujesz kredytu? jeśli wrócisz do nas e-mailem: gallnoreeen01@gmail.com uzyskać więcej informacji.

katarzyna

22.8.2011 22:8:11

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam mam pytanie.Jestem już po urlopie maciezynskim ale z powodów zdrowotnych nie mogłam wrócić do pracy,po zwolnieniu będe chciała iść na wychowawczy,czy przysługuje mi zasiłek rodzinny jeżeli moje dochody nie przekraczaja 504 zł.Mąz pracuje,mieszkamy z teściami ale utrzymujemy sie sami?Jeżeli tak to czy z opieki będą wtedy jakies robić wywiady prosze o odpowiedz jak to obecnie jest w naszym kraju.Pozdrawiam

Jadwiga Wieruszew

22.8.2011 9:58:51

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Pobieram zasiłek wychowawczy od siedmiu lat. Mam dziecko niepełnosprawne, orzeczenie komisji lekarskiej o niepełnosprawności ważne jeszcze rok, Obecnie dochód przekroczy mi o 25,-. Czy ten ostatni rok będę mogła jeszcze otrzymać zasiłek wychowawczy?

angelikaorzi

2.8.2011 16:9:10

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam. Jestem włascicielką jednoosobowej działalnosci gospodarczej i opłacam składkę ZUS. Właśnie skończył mi sie urlop macierzyński. w dalszym ciągu karmię dziecko piersią. Czy przysluguje mi urlop wychowawczy i jeżeli nie to dlaczego tak jest ??

kasia

28.7.2011 14:17:38

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam mam problem i nie wiem jak go rozwiązać!jestem na urlopie wychowawczym 14miesięcy i dziś dostałam pocztą zwolnienie z pracy w celu likwidacji zakładu.Umowę miałam do 06.2012.Staram się o rodzinne na nowy rok na dwójkę dzieci i na zasiłek wychowawczy na córkę.Lecz zostałam zwolniona i nie wiem czy będzie mi sie należał dalej skoro nie mam już umowy.prosze o pomoc.kasia

Aleksandra

11.7.2011 14:15:33

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam, mam problem z otrzymaniem zasiłku wychowawczego. W czerwcu złożyłam wniosek o przyznanie zasiłku i otrzymałam informację, że mi się nie należy. W 2009 roku zarobki męża wyniosły 16.000zł, w 2010r podobnie. W lutym 2011r rozpoczął nową pracę i miesięczny dochód netto wynosi 2083zł. MOPS odpisał, że w związku z rozpoczęciem nowej pracy zarobki z 2009r uległy wyzerowaniu i przyjęli, że miesięczny dochód netto w 2009 roku jest taki jak za pierwszy pełny przepracowany miesiąc 2011r - czyli 2083zł. Czy jest to zgodne z przepisami? Nadmienię, iż na wstępnie pisma napisali, że o przyznaniu zasiłku liczą się dochody za 2009r. A oni policzyli za 2011r! Proszę o pomoc Pozdrawiam Aleksandra

Lucyna

16.6.2011 10:26:52

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam mam pytanie. Pracowałam w firmie która upadła, koniec wypowiedzenia miałam do dnia 30.03.2011r w tym czasie byłam na macierzyńskim po ustaniu stosunku pracy dalej przebywałam na macierzyńskim ale zasiłek ten wypłacał mi Zus, macierzyńskie skończyło mi sie 12.06.2011r i w związku z tym moje pytanie brzmi Czy moge starać sie o zasiłek wychowawczy płatny z Mops-u i czy wogóle mi sie nalezy? Dodam jeszcze że mąż pracował w tej samej firmie i również utracił prace i jest osobą bezrobotną.

Agata

20.5.2011 11:51:50

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Od 12.05.2011 jestem na wychowawczym (Umowa na czas nieokreślon)moje dochody za 2009 to 22 tyś męża 5,5 tyś czy należy nam sie zasiłek z opieki społecznej? Czy moje dochody zalicza się jako środki utracone czy nie? I czy każda opieka społeczna inaczej oblicza dochody ponieważ koleżanka będąc a lepszej syst finansowej otrzymuje z opieki w swojej miejscowości pieniązde,a mi podobno sie nie należy. Proszę pomóc mi to zrozumieć.

Magda

18.5.2011 13:18:56

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Mam pytanie jeżeli chce iść na urlop wychowawczy od czerwca 2011r za który rok muszę przedstawić dochody 2009czy 2010?

j.22

16.5.2011 12:50:45

napewno tak wyhląda rodzina która ma zasiłek wychowawczy! (popatrz na zdjęcie)

Pracuje mój mąż a ja mam 1/8 etatu. Urlop macieżyński i wychowawczy dostanę ale zasiłu juz nie bo przekacza on 10 zł na osobę! Dotego oboje studiujemy i tego już nikt mam nie odliczy a co miesiąc trzebanatestudia odłożyć by spłacać raty. Żenujący jest ten próg! Ciekawe czy ci którzy konstrują te ustawy i byli w takiej sytuacji jak większość ucziwych rodzin gdzie te kila, kilkadziesiąt złotych jest przekroczone też by tak myśleli! Takie zaiłki dostaje rodzina patologiczna, w której są dzieci niczemu winne,którym bardzo współczuję. Ich rodzice niestety to przepiją albo kupią papierosy... Żadko ta rodzina w której naprwdę jest potrzebna pomoc i priorytet jakim są dzieci. Dla na 400zł to bardzo dużo...

Monia

13.5.2011 12:12:22

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Mam pyt. jestem zatrudniona w firmie 3 lata(umowa na czas nieokreslony),obecnie przebywam na L4,w lipcu urodze dziecko.Przysluguje mi urlop macierzynski,ale chce tez skorzystac z urlopu wychowawczego,ktory zacznie mi sie w lutym 2012r.Czy bedzie mi przyslugiwac zasilek wychowawczy skoro za rok 2011 bede miala dochod przekraczajacy 504 zl. natomiast juz od lutego beda tylko zarobki meza. Prosze o odp.

agnieszka

4.5.2011 12:30:14

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

mam dwójkę maluchów, jedno 16 miesięcy , drugie 4 miesiące, ( ciąża po ciąży)brak perspektyw na żłobek,żadnej pomocy ze strony rodziny wszyscy są dobrze po 70-tce na emeryturach w dodatku tak niskich że sami ledwo dają radę, kończy mi się urlop macierzyński, prawdopodobnie będę musiała przejść na wychowawczy bo nie mam z kim zostawić dzieci. Nie stać nas na opiekunkę a i ze żłobkiem byłoby ciężko nie przeżyjemy z jednej pensji męża bo starcza na opłaty a prawdopodobnie nie przysługuje mi nawet zasiłek, więc z osoby przyzwoicie zarabiającej gdzie dawaliśmy sobie radę pojawienie się dzieci spowoduje że będę musiała zwrócić się do mops`u bo polityka prorodzinna i przepisy zus nie pozwolą mi godnie wychować dzieci? Może macie jakąś radę na to, bo może nie wzięłam czegoś pod uwagę , coś pominęłam?

x

11.4.2011 11:38:11

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

trzeba pojsc do opieki

Agnieszka

4.4.2011 11:3:26

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Obecnie wróciłam z macierzyńskiego który skończyłam 14.02.2011 później wykorzystałam zaległy urlop i 15.03.2011 wróciłam do pracy nasza firma na zostać przejęta + redukcja etatów i szykują się zwolnienia um. mam na czas nieokreślony ale mam najkrótszy staż pracy i pierwsza jestem w kolejce. Czy mogę starać się o wychowawczy aby załapać się przed zwolnieniami czy w czasie wymówienia mogę ubiegać się o urlop wychowawczy. Mój mąż jest na bezrobotnym bez prawa do zasiłku mamy dwoje dzieci 3 letnie i 7 miesięczne.Proszę o pomoc.

iwona

23.3.2011 11:47:36

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

To jest jedno wielkie złodziejstwo nasze PAŃSTWO wie jak okradać matki i pozbawiać je złudzeń!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zasiłek wychowawczy powinien należeć się każdej matce!!!!! Prorodzinne państwo dobre he he he. Ciekawe gdzie? Może dla posłów, senatorów to owszem, tylko ktoś zapomniał o rodzinach którym się nie przelewa a przekraczają magiczny dochód 504 złote na osobę!!!

aga

17.3.2011 15:24:11

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam. Mam pytanie czy przysługuje mi zasiłek wychowawczy jeśli przepracowałam trzy miesiące zaszłam w ciąże i poszłam na zwolnienie lekarskie. teraz jestem na macierzyńskim i nie wiem co dalej robić?

Dorota

11.3.2011 15:21:34

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam . Jeatem bezrobotna mieszkam z rodzicami i z siostrą rodzinny dochod nie przekracza 500 zł na osobę . Ojciec dziecka uznał syna i płaci mi dobrowolne alimenty ale nie jestesmy razem czy przysługuje mi zasiłek wychowawczy albo dla samotnej matki ?

Iwa

7.3.2011 13:13:19

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

wITAM MAM PYTANIE 2 LATA TEMU URODZIŁAM DZIECKO WYKORZYSTAŁAM URLOP MACIERZYŃSKI I 4 MIESIĄCE URLOPU WYCHOWAWCZEGO .Po wykorzystaniu tych 4 miesiecy wróciłam do pracy pracuje do tej pory chodz w połowie stycznia syn zaczoł mi chorowac i do dziś jestem na opiece chorobowej na dziecko planuje pójśc dalej na wychowawcze jak mam to zrobić? proszę o pomoc

JOANNA G 04.03.

4.3.2011 9:31:32

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

WITAM.MAM PYTANIE:CZY NALEZY MI SIE ZASILEK RODZINNY I URLOP WYCHOWAWCZY JESLI NIE ZYJE Z MEZEM ALE NIE MAM ROZWODU,CZY JEGO DOCHOD BEDZIE POTRZEBNY?

Daria

3.3.2011 0:54:30

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam mam pytanie czy jezeli jestem na umowie o prace pracyje na pol etatu na reke mam wyplaty 600zl czy nalezy mi sie zasilek wychowawczy platny moz nie pracuje.

Ewa

1.3.2011 12:1:54

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Chciałam się odnieść do wypowiedzi Basi.Tak jest i w moim przypadku ,przecież jak skończy się macierzyński to jakim cudem można mieć jakiekolwiek dochody nie pracując (sprawując opiekę nad dzieckiem) to dlaczego Mops żąda zaświadczenia o dochodach z roku poprzedniego gdzie tu wogóle sens?

angelika

28.2.2011 15:52:3

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym do 7 kwietnia i jestem już po urlopie macierzyńskim,umowe o prace mam podpisana do konca czerwca tego roku,czy możliwe jest to że zaklad moze zerwac ze mna umowe i nie otrzymam już wychowawczego?Bardzo proszę o pomoc,bo jestem w trudnej sytuacji,mam dwóch synów jeden ma 8 lat a drugi 6 miesięcy w dodatku jestem matką samotnie wychowującą dziecko.

EWELINA

15.2.2011 16:54:43

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Od 26.04.10r do 12.12.10r przebywalam na u.macierzynskim,.30.09.10 dostalam swiadectwo pracy, poniewaz firma zmienila wlasciciela i nazwe, i od 01.10.10r mam nowa umowe z innym wlascicielem. W grudniu 2010r zlozylam wniosek do MOPS o przyznanie zasilku wychowawczego, i w dokumencie ze ZUS-u o pozostawaniu w ubezpieczeniu mam napisane,ze widnialam w ZUS-ie do 29.09.10.To czyli ten 30.09.10 mam przerwe w pracy. Nie wiem co mam teraz zrobic bo MOPS twierdzi ze nie nalezy mi sie urlop wychowawczy. PROSZE O POMOC.

Bozena

15.2.2011 11:34:14

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam i proszę o odpowiedź na pytanie: jeżeli wniosek o przyznanie zasiłku wychowawczego został złożony w Gminie w dniu 04 lutego 2011 r. to od którego miesiąca otrzymam zasiłek, w Gminie powiedzieli , że za m-c luty już nie dostanę, a ja się z tym nie zgadzam, ponieważ w m-cu lutym nie mam już żadnych dochodów, a wcześniej urzędnik doradził mi żeby złożyć w m-cu lutym.

Joanna

14.2.2011 16:12:29

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam, Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który jest płatny do 18. grudnia 2011 przy czym zaszłam w ciążę, a termin jest na 15. września 2011, czy na drugie dziecko będzie mi przysługiwał płatny urlop wychowawczy, czy musi być jakiś okres przepracowany. Umowa o pracę na czas określony, który się kończy 31. grudnia 2013

Joanna

14.2.2011 15:57:45

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam, Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który jest płatny do 18. grudnia 2011 przy czym zaszłam w ciążę, a termin jest na 15. września 2011, czy na drugie dziecko będzie mi przysługiwał płatny urlop wychowawczy, czy musi być jakiś okres przepracowany. Umowa o pracę na czas określony, który się kończy 31. grudnia 2013

Martyna

12.2.2011 0:22:28

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam!!! niewiem czy w mojej sytuacji moge sie ubiegać o wychowawczy jeśli mąż pracuje a ja mam umowe na stałę i chcę wziąść urlop wychowawczy. Czy zlicza się męża dochód i mój?? czy tylko męza bo po macieżyńskim ja zosane bez dochodu. Prosze o odp.

Basia

6.2.2011 5:0:31

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Zła interpretacja - w momencie kiedy jestem na wychowawczym mój dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty bazowej, ale w zeszłym roku kalendarzowym jak pracowałam przekraczał. Czyli w momencie kiedy potrzebuję pomocy z uwagi na kryteria dochodowe po prostu jej nie dostanę. Ps Zasiłek wychowawczy to nie zasiłek dla bezrobotnych - coś tu ustawodawca pomylił.

LS

29.1.2011 10:29:55

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

Witam mam pytanie ponieważ obecnie przebywam na macierzynskim i wnet będe chciała iść na wychowawcze,czy przysługuje mi zasiłek rodzinny jeżeli moje dochody nie przekraczaja 504 zł a mąz obecnie sie uczy ,mieszkamy z teściami ale utrzymujemy sie sami ?.Jeżeli tak to czy z opieki będą w tedy jakies robić wywiady prosze o odpowiedz jak to obecnie jest w naszym kraju.Pozdrawiam

anetka

24.1.2011 11:45:9

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

czy dochody z macierzynskiego sie utraca do urlopu wychowawczego?

agnieszka

14.1.2011 16:7:50

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam moje pytanie to takie.Przebywa na urlopie wychowawczym na syna do pażdziernika 2010 wtedy będzie 20 miesiąc bo decyzję dostałam 2 na 10 mies.Składałam na 2 lata nie wiem czy zaś dostanę jeszcze te 4 mies brakujące do 2 lat?Ale problem mam taki że zaszłam teraz w ciąże i termin mam na pazdziernik 2011 czy po urodzeniu należeć mi się będzie zasiłek macierzyński i płatny wychowawczy do końca trwania mojej umowy o prace którą mam do grudnia 2012

agnieszka

14.1.2011 16:2:51

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

pomuliłam rok wychowawczy mam do 2011 roku nie jak nap do 2010

agnieszka

14.1.2011 16:0:55

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam moje pytanie to takie.Przebywa na urlopie wychowawczym na syna do pażdziernika 2010 wtedy będzie 20 miesiąc bo decyzję dostałam 2 na 10 mies.Składałam na 2 lata nie wiem czy zaś dostanę jeszcze te 4 mies brakujące do 2 lat?Ale problem mam taki że zaszłam teraz w ciąże i termin mam na pazdziernik 2011 czy po urodzeniu należeć mi się będzie zasiłek macierzyński i płatny wychowawczy do końca trwania mojej umowy o prace którą mam do grudnia 2012

MONIKA GUZIEC

14.1.2011 14:40:22

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

WITAM mam pytanie.w ubiegłym 2010 roku pracowałam 2 miesiące po czym zostałam zwolniona, pózniej pracowałam miesiąc i zaszłam w ciąże po czym poszłam na chorobowe.Czy mam jakiekolwiek szanse ubiegac sie o wychowawcze?Bo słyszałam ze mam utracony dochód jak zostałam zwolniona,a pózniej jak przebywałam na chorobowym.

estera

14.1.2011 11:58:26

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam mam pytanie przed zajsciem w ciazy pracowałam 1.5 miesiaca , umowe o prace mam na 2 lata obecnie jestem na l4 czy po urodzeniu dziecka bedzie mi sie należał urlop macierzyński i wychowawczy

monika

5.1.2011 19:2:50

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam mam pytanie przez trzy lata miałam praktyki urodziłam dziecko w trakcie trwania umowy obecnie przebywam na macierzyńskim czy przysluguje mi prawo do zasilku wychowawczego??

DOROTA

4.1.2011 17:34:44

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

MIAŁAM UMOWĘ NA CZAS OKREŚLONY DO 31.12.2010.OD 7.08.2010 PRZEBYWAŁAM NA MACIERZYŃSKIM.PO POWROCIE DO PRACY DOPUSZCZONO MNIE DO PRACY TYLKO 3 DNI I PRACODAWCA POWIEDZIAŁ,ŻE NIE PRZEDŁUŻĄ MI UMOWY I WYSŁAŁ MNIE NA 2 DNI URLOPU (PONIEWAZ DO KOŃCA UMOWY TYLKO MI ZOSTAŁO DO PRZEPRACOWANIA) PONIEWAŻ NIE KORZYSTAŁAM Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO W 2010 ROKU-NIE PYTAJĄC SIĘ CZY JA CHCĘ TEN URLOP!!!.CZY PRZYSŁUGUJE MI URLOP WYCHOWAWCZY? CZY TAK POPROSTU MOGŁ MI NIE PRZEDŁUŻYĆ UMOWY?PROSZĘ O POMOC!!!!!!!!!!!!!!!!

kama83r

18.12.2010 0:34:19

Re: Zasiłek wychowawczy 2011 - kto go dostanie?

witam jestem w takiej sytuacji ze jestem samotna matka nie mam zatwierdzonych alimentow sadownie narazie przebywam na urlopie maciezynskim dodatkowym i bede skladac podanie o wychowawczy bedac dzis w mopsie dowiedzialam sie ze moge sie starac o zasilek wychowawczy bo nie bede miala innego dochodu, ale sprawa sie komplikuje gdyz jestem w zwiazku z innym mezczyzna( nie jest ojcem dziecka) od roku i planujemy wziac slub cywilny. moje pytanie brzmi czy po slubie z owym mezczyzna zasilek wychowawczy przepadnie czy nie????????

Pokaż wszystkie komentarze (106)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: