Zmiana ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych

Samorządy pod silniejszą kontrolą

Ustawa o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw ma na celu wzmocnienie kontrolnej i pomocniczej funkcji regionalnych izb obrachunkowych wobec samorządu terytorialnego. Ma to pozwolić na skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom związanym z nadmiernym zadłużaniem się jednostek samorządu terytorialnego, a dzięki temu wzmocnić pozycję gospodarczą samorządu terytorialnego.

Regionalne izby obrachunkowe to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej i zamówień publicznych. Do ich zadań należy m.in. nadzór nad uchwałami budżetowymi jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego wskazują ewentualne nieprawidłowości i termin ich usunięcia.

Wprowadzane zmiany w zakresie funkcji kontrolnej RIO obejmują zaś np.:

  • wprowadzenie możliwości kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego również na podstawie kryterium gospodarności i rzetelności, a realizacji przez nie zadań administracji rządowej zleconych ustawami lub na mocy porozumień – także z uwzględnieniem kryterium celowości; 
  • stworzenie instrumentu pozwalającego prezesowi izby poinformować właściwy organ sprawujący nadzór nad kontrolowaną jednostką o braku zawiadomienia o wykonaniu przez nią wniosków pokontrolnych bądź o nieuzasadnionym ich niewykonywaniu.

Porady prawne

Zmiany organizacyjne

Ustawa przewiduje m.in., że premier nie będzie już musiał zasięgać opinii sejmików wojewódzkich przed wydaniem rozporządzenia w sprawie siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, organizacji izb czy liczby członków kolegium w każdej z nich.

Ustawa wprowadza też zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa RIO. Umożliwia jego powoływanie i odwoływanie przez premiera na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Określa również, że prezesem izby może zostać osoba, która spełnia określone w ustawie wymogi pozwalające na zasiadanie w kolegium izby, a ponadto może się wykazać znajomością obowiązujących przepisów prawa w zakresie działania izb, wiedzą prawną i ekonomiczną z zakresu finansów publicznych, ma też kompetencje kierownicze. Nowelizacja ogranicza możliwość sprawowania funkcji prezesa izby do 2 następujących po sobie kadencji oraz ustanawia 6-letnią kadencję wszystkich członków kolegiów regionalnych izb obrachunkowych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika