Zmiany dotyczące zgłoszeń międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy w SENT
Zmiany przyjęte przez Senat
Senat RP przyjął 9 października 2024 r. bez poprawek nowelizację ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona wcześniejsze stosowanie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
Chodzi o przyspieszenie wejścia w życie elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych w ramach tzw. systemu SENT. Wejście w życie nowych rozwiązań planowane jest na 1 listopada br.
Ku lepszej ochronie polskiej branży przewoźników drogowych
Projekt nowelizacji przepisów autorstwa Ministerstwo Infrastruktury dotyczący m.in. delegowania kierowców w transporcie drogowym ma na celu ochronę polskiej branży transportu drogowego poprzez zwiększenie efektywności kontroli przewoźników, przede wszystkim z krajów trzecich, czyli spoza UE.
— "Przyjęcie propozycji przez Senat oznacza, że jesteśmy na dobrej drodze, by konkretnie odpowiedzieć na postulaty zgłaszane przez środowisko przewoźników, którzy organizowali protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą. Jeśli proponowane przez nas rozwiązania wejdą w życie, będziemy w stanie lepiej chronić polską branżę przed nieuczciwą konkurencją z krajów spoza UE" — powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Zmiany wprowadzone przyjętą przez Senat nowelizacją przyczynią się do skuteczniejszej kontroli zezwoleń zagranicznych, które wymagane są przez umowy międzynarodowe dotyczące transportu drogowego. Dotychczasowe kontrole przewoźników zagranicznych wykazują, iż w praktyce mają miejsce przypadki wielokrotnego wykorzystywania zezwolenia, które uprawnia do jednokrotnego przejazdu przez lub na terytorium Polski, poprzez m.in. niewypełnianie blankietu tego zezwolenia. Wzmocnienie kontroli przewoźników z państw trzecich jest konieczne, by wyeliminować zjawisko nierównej konkurencji i ochronić rodzimy rynek transportu drogowego przed niedozwolonymi praktykami ze strony podmiotów zagranicznych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?